(71.232) Hra: Co přinesl 18.1.2014 – Superaf. 220

22. leden 2014 | 06.42 |

V sobotu 18.1.2014 byl ostře, i když asi zbytečně sledovanou událostí kongres ODS. Poučné bylo vystoupení M. Němcové i její následný rozhovor. Poučné z hlediska dokumentace toho, kam až to může dojít, pokud člověk podlehne skupinové konformitě. Zde je příslušný rozhovor pro Právo:

* Paní poslankyně, do volby předsedy strany jste nevstupovala jako favoritka. Čekala jste ale takto výraznou prohru?

Čekala jsem, že to tak bude, vyrovnaná s tím nejsem. Myslím si, že to nebyl fér výsledek vzhledem k tomu, co jsem pro ODS v minulosti dělala. Ale vyspím se na to a život jde dál.

* Čemu tento výsledek přisuzujete?

Panice ODS, která je po prohře tak znejistělá tím, co má udělat, že hledá spásu v někom úplně novém, kdo není spojen s její historií, a tudíž to dobré ani špatné za ním, mu nikdo nemůže předhazovat ani vyčítat.

* Co byste doporučila novému předsedovi Petru Fialovi?

Nic. Není fér, aby mu někdo něco doporučoval a něco radil. Přichází do situace, kdy má mít čas hájení, kdy se má ošlapat terén, kdy se má rozhodnout, co chce dělat, co nechce dělat, s kým to chce, a nebo nechce dělat. Není fér, aby mu někdo vzkazoval, že by měl zítra udělat věc A, pozítří věc B. To prostě není možné, je to člověk, který se pustil v ODS do velmi obtížné mise a má mít prostor k tomu, aby mohl být úspěšný.

* Myslíte si, že je Petr Fiala ten pravý člověk pro obnovu ODS, o kterou se strana pokouší?

Byl zvolen, dostal silný mandát, tak je to určitě ten správný člověk.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/324932-nemcova-nebyl-to-fer-vysledek.html

Poctiví v ODS věřící se nyní domnívají, že ODS se již vyčistila a může stoupat vzhůru. Nebude to mít jednoduché, a to ze dvou důvodů:

1.

V minulých létech se vyvinula ve stranu, která měla dominantní roli v kamuflování role struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Důsledky této role si mnozí její členové a fandové neuvědomují a zastírají to sami před sebou plytkým antikomunismem. Proto bude i nadále ODS brána jako strana, která se nezměnila.

2. Nemá dostatečný ideový náboj, a proto ji v současné době téměř nikdo nepotřebuje. A s podporou ze strany struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad už nemůže počítat.

Pro pamětníky: P. Fiala je takový J. Machalík, když se o vlastní reformu pokusila KSČM. A vypadala na to, že už ji nic nezachrání. Pak ale přišel J. Svoboda a stal se zázrak. Když už reformovaná KSČM příliš stoupala nahoru, tak na něj byl spáchán atentát. (Naštěstí přežil,... tak tak.). Mj. druhý skutečný atentát na ústavního činitele u nás (po Rašinovi). Od té doby KSČM přežívá. Pokud poměrně úspěšně, tak zejména proto, že nebyla zapojena do hry na rozkrádání státu prostřednictvím struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Proto její potenciál roste. Bude mít ODS aspoň takové štěstí jako KSČM? Najde si svého režiséra?

V sobotu 18.1.2014 byla též zveřejněna souhrnná čísla toho, o co církve požádaly. Nikoli ve finanční podobě. Zde jsou dle Novinky.cz:

Církve v loňském roce podaly 4152 žádostí o vydání 89 308 pozemků a 1708 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k polovině ledna. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech bude počet výzev aktualizován během ledna, uvedlo ministerstvo. Podle údajů pozemkového úřadu, na který přišla víc než polovina všech žádostí, se do poloviny ledna podařilo uzavřít 47 dohod na vydání 248 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 205,7 hektaru. Zatím schváleno z toho bylo celkem 16 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 63 pozemků a dvě stavby o celkové výměře 81 hektarů. Ministerstvo kultury upozornilo, že vzhledem k dramatickému nárůstu výzev v posledních týdnech loňského roku jejich konečný počet bude dále aktualizovat během ledna. Ze zveřejněných statistik vyplývá, že jen v týdnu od 9. do 16. ledna v evidenci Státního pozemkového úřadu přibylo 275 žádostí o vydání 4711 pozemků a 36 staveb. K dalším institucím, na něž se církevní společnosti obracely, patří například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ministerstvo zemědělství, Povodí Vltavy nebo Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Několik žádostí se týká také movitých věcí. O několika z nich stát již po uplynutí půlroční lhůty rozhodl, že budou vráceny – Národní galerie vydá gotické desky tvořící Vyšebrodský oltář, čtyři obrazy z rovněž středověkého Puchnerova oltáře a dva obrazy Petra Paula Rubense. Národní památkový ústav dostal v červnu výzvu k vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře; o jeho vydání se rozhodne v lednu. Mezi další památky, o které církevní společnosti požádaly, patří hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži. Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. O rozsahu restitucí, jak jej vymezuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, chce ale ještě se zástupci církví jednat připravovaná koaliční vláda.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/324930-cirkve-podaly-4152-zadosti-o-vydani-90-tisic-pozemku-a-staveb.html

Bude zajímavé, kdo a kdy se pokusí tato čísla převést do finanční podoby (aspoň formou odhadu). Např. by nemělo být tak těžké porovnat výši finančních náhrad, kde se pozemky oceňovaly určitým způsobem, s finanční hodnotou přímých náhrad dle stejné metodiky. Myslím, že to by měl být jeden z prvních úkolů skupiny "Občané proti církevním restitucím", která působí na Facebooku, viz:

https://www.facebook.com/groups/728107677207981/member_suggestion/#!/groups/203791436472452/

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře