Schwarzenberg a hrozba kádrování

20. únor 2013 | 09.36 |

Schwarzenberg a hrozba kádrování

Takový milý pán schopný neotřelých vtipných reakcí, který se snaží každému pomoci a s každým se usmířit... Realita je ovšem jiná. Na velmi významnou konferenci pořádanou Ministerstvem zahraničí, která má připomenout 20. výročí rozdělení Československa, nebyli pozvání tři bývalí ministři: Cyril Svoboda, Jan Kavan, Jan Kohout. (Pro srovnání - pozváni byli např. Josef Zieleniec, Alexandr Vondra, Michael Žantovský.) Podle K. Schwarzenberga proto, že nebyli v dané věci činní a nehráli v té době nějakou roli. Mj. jedná se o ministry, kteří se zasloužili zásadním způsobem o to, že jsme jak do EU, tak do NATO (právě za jejich působení) vstupovali společně se Slovenskem (což původně nebylo tak samozřejmé a stálo to hodně úsilí) a že dochází ke stálému sbližování našich zemí. Viz:

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Pane-Schwarzenbergu-urazil-jste-nas-Cyril-Svoboda-a-Jan-Kavan-v-rozpacich-263271

A tak je nutné položit si otázky:

- Je to "jen" neznalost realit, nebo demonstrativně projevené kádrování s cílem nadále vyhrocovat situaci a připravovat konfrontaci?

- Je to z vlastní hlavy K. Schwarzenberga, nebo je již plně pod kontrolou svého prostředí a dělá to, co se po něm chce?

Ať tak či onak, jsou to hodně nebezpečné signály. Zneužiji jednoho z nepozvaných exministrů zahraničí, který odmítl situaci hodnotit, a vložím mu do úst fiktivní odpovědi na několik otázek (myslím, že by to tak nějak řekl, pokud by nebyl tak dobrým diplomatem, jakým je):

Otázka: Pane exministře, jak hodnotíte, že jste nebyl pozván?

Exministr: "Víte, někdo je více diplomat a někdo více politik."

Otázka: Jak byste postupoval v daném případě Vy?

Exministr: "Já jsem více diplomat. Řídil bych se Kantovým morálním imperativem. Postupoval bych tak, jak bych chtěl a očekávat, že bude postupovat kdokoli jiný v mé situaci."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.13 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Schwarzenberg a hrozba kádrování vipet 20. 02. 2013 - 18:13