Pozor, i ČSSD nyní hrozí past skupinové konformity

12. leden 2014 | 10.00 |

V uplynulých hodinách jsme mohli zaznamenat dvě zprávy, které jsou obě varováním Sobotkově ČSSD. První se týká pozice ČSSD v trojkoalici, druhá toho, jak ji vnímají občané. Lze předpokládat, že v situaci, kdy "zúčastněné" zajímá nyní zejména rozdávání postů, ani jedna z nich nebude vnímána tak, aby vyvolala nějakou reflexi. Nasvědčuje tomu i rozhovor s A. Gajdůškovou. Kromě nedostatečné znalosti cizích (což může být velký handicap) bude mít ve volební kampani značný problém i proto, že personifikuje "výkon", který ČSSD předvádí v oblasti vyjednání nápravy pochybení v zákoně o tzv. církevních restitucích. Přitom právě nyní by bylo načase, aby si ti, co mohou v ČSSD něco ovlivnit, položili otázku: Co dělat, aby začala růst důvěra veřejnosti v tuto stranu? Brzy se totiž může stát, že hledat odpověď na tuto otázku už bude pozdě. To, co uvádím, jsou první náznaky, které ukazují, že by ČSSD mohla spadnou do pasti skupinové konformity, podobně jako nedávno ODS.

Nejprve uvádím dvě zmíněné zprávy a rozhovor s A. Gajdůškovou (podtrhuji to nejdůležitější) a pak odkaz na případ skupinové konformity, tak jak jej předvedla svého času M. Němcová

Zde je první zpráva, která ukazuje, jak silnou pozici má ČSSD v trojkoalici:

Mušketýrské heslo – všichni za jednoho, jeden za všechny – zřejmě nic neříká špičkám lidové strany. Kandidáty na ministry z ostatních dvou koaličních stran, kterých se nějak dotýkají prezidentovy výhrady, obhajovat nechtějí. "My budeme hájit své tři kandidáty, ať si ostatní strany hájí své kandidáty," řekl včera Právu šéf lidovců a budoucí vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Podle něj z prezidentova projevu lze vyčíst, že nemá k lidoveckým kandidátům závažnější výhrady. "Zatím jsem neslyšel, že by měl zásadní výhradu vůči členům KDU-ČSL. Tak my ten problém mít nebudeme. Pokud tedy nebude mít ještě výhrady ke mně nebo Danielu Hermanovi. Což nepředpokládám," řekl Právu Bělobrádek. Podle něj není důvod o prezidentových výhradách a možné změně kandidátů s prezidentem nediskutovat. "Tady není žádné tabu, takže diskutovat se dá o všem," poznamenal. Také první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka nevidí důvod, proč by lidovci měli hájit kandidáty soc. dem. a hnutí ANO. "Výhrady se týkají hlavně kandidátů z ČSSD a ANO a je na odpovědnosti stran, které je tam nominovaly, je obhajovat," řekl Právu Jurečka. Jediný z lidoveckých kandidátů, které prezident Miloš Zeman zmínil, byl právě adept na ministra zemědělství Jurečka. Ten po Zemanově "viróze" při otvírání korunovačních klenotů napsal, že by se prezident neměl opíjet jako mužik. Podle Zemana to Jurečka popletl, protože se žádné "bujaré pitce na ruské ambasádě" před otvíráním komnaty s klenoty, jak se traduje, neúčastnil. "I když ho pokládám za popletu z tohoto důvodu, tak po prostudování jeho životopisu jsem zjistil, že řádně absolvoval vzdělání potřebné k výkonu ministra zemědělství, že se sám zemědělstvím zabývá. Neviděl jsem proto absolutně žádný důvod, abych vyjadřoval výhrady k jeho nominaci," uvedl prezident. Jurečka na to reagoval slovy: "Mě se to nedotklo, k práci politika patří se nad spoustu věcí povznést. Osobně si to neberu a podle mého bychom se v tom již neměli pitvat." Na tiskové konferenci padlo i jméno třetího kandidáta za KDU-ČSL Daniela Hermana. V otázce novináře zaznělo, jestli není bezpečnostní riziko, že se kandidát na ministra kultury v minulosti stýkal s Lidovými mudžahedíny, tedy s Íránci, kteří byli v minulosti považováni za teroristy. Zeman se k tomu nevyjádřil. Herman to odmítá. Národní rada íránské opozice byla podle Hermana v roce 2009 vyškrtnuta z evropského seznamu teroristických skupin a v USA v roce 2012. Íránská opozice ho prý kontaktovala v době, kdy byl šéfem ÚSTR, a ptala se ho, jak po pádu autoritativního režimu nakládat s archivy, aby nebyly zničeny.  Podle něj ho tyto aktivity nemohou diskvalifikovat ve vládním angažmá. "V žádném případě, ty konstrukty jsou dost bizarní," uvedl Herman v ČT. Podle Hermanových slov už před Vánocemi mu Zeman sdělil, že s ním na místě ministra kultury nemá problém.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/324221-lidovci-si-nechteji-palit-prsty-at-si-kazda-strana-obhaji-vlastni-kandidaty.html

Zde druhá zpráva, která nepřímo vypovídá o tom, jak lidé vidí ČSSD:

Do druhého kola doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodě č. 80 v části Zlínska a Uherskohradišťska postupují starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) a bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS). Nikdo z kandidátů nezískal přes 50 procent a senátor tak v prvním kole nebylo zvolen. První kolo skončilo v sobotu ve 14 hodin, k urnám přišel nízký počet voličů, volební účast v prvním kole činila 23,33 procenta. Kunčar postoupil se ziskem 23,36 procenta, když ho volilo 5363 voličů. Lukáš získal 16,52 procent hlasů, v absolutním počtu 3792. Za Lukášem zůstala členka zlínského krajského zastupitelstva Milena Kovaříková (ČSSD) se ziskem 16,09 procenta hlasů. Sledování volebních výsledků přitom nabídlo zajímavé okamžiky, kdy se pozice měnily ve prospěch tu Kovaříkové, tu Lukáše. Například v okamžiku, kdy bylo zpracováno 70 procent okrsků, byly šance zcela vyrovnané, Libor Lukáš a Milena Kovaříková měli shodně 15,52 procenta hlasů od 2301 voličů. Lukáš nakonec postoupil, když měl proti Kovaříkové o 97 hlasů navíc. Na dalších místech skončili Pavel Talaš (Úsvit) 12,92 %, Jana Juřenčáková (nez.) 12,84 %, Radomír Rafaja (KSČM) 7,34 %, Zuzana Lapčíková (STAN+ZHN) 7,02 %, Jiří Remeš (Svobodní) 2,30 % a Luděk Maděra (Piráti) 1,56 %. Druhé kolo voleb se uskuteční v pátek a v sobotu 17. a 18. ledna. Předvolební prognózy okolnost, že se budou konat dvě kola voleb, předpokládaly. Také v předvolební anketě Práva mezi kandidáty na senátorský post pouze jeden z nich tipoval jednokolovou volbu, šest odhadovalo dvě kola voleb, dva se přímé odpovědi vyhnuli. V regionu se hlasuje o následníkovi po senátorském působení Tomia Okamury. Okamura byl v obvodě zvolen senátorem na podzim 2012, v loňských předčasných parlamentních volbách se stal poslancem a senátorský mandát mu zanikl. V roce 2012 vzbudily senátorské volby v regionu zájem zejména proto, že Okamura se tu jako nezávislý utkal se zlínským hejtmanem z ČSSD Stanislavem Mišákem. V prvním kole senátorské volby v roce 2012 zde byla účast 42,85 procent. Ve druhém kole příležitosti spolurozhodovat o příštím senátorovi využilo 26,58 procenta zapsaných voličů. Druhé kolo voleb dopadlo 66,23 : 33,76 ve prospěch Okamury. Mišák v nynějších volbách nekandidoval. Volební obvod 80 zahrnuje 79 měst a obcí. Nový senátor bude zvolen jen na zbytek mandátu, tedy do podzimu 2018.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/324239-v-druhem-kole-voleb-do-senatu-v-obvode-c-80-postoupili-kuncar-kdu-csl-a-lukas-ods.html

A zde rozhovor s A. Gajdůškovou pro Lidové noviny:

Lidovky.cz: Už vám strana post (lídra do voleb do Evropského parlamentu) oficiálně nabídla?
Ne, v tuto chvíli je to skutečně teoretická debata, dejte nám ještě čas.

Lidovky.cz: Informace o vaši nominaci se nicméně objevily. Čekáte, že nabídka přijde?
Pokud ano, neodmítnu. Ale ještě to chvilku potrvá.

Lidovky.cz: Dobře, ale přijde nabídka?
Je to jedna z možných variant, jak postupovat v eurovolbách.

Lidovky.cz: Netajíte se chutí přesídlit do evropské politiky, jste k tomu jazykově vybavena? Kolika cizími jazyky mluvíte?
Jedním z 27 úředních jazyků v europarlamentu je český jazyk. Předpoklad cizího jazyka není úplně nezbytně nutný, jdeme hájit české zájmy. Hovorově se domluvím.

Lidovky.cz: Hovorově jakým jazykem?
Anglicky.

Lidovky.cz: Nebude podle vás i tak problém, že neovládáte cizí jazyky, třeba i kvůli kuloárním jednáním? Navíc to proti vám mohou použít konkurenti v předvolební kampani, případně to může oslabit vaši pozici při stranické nominaci do voleb...
Jak říkám, čeština je jedním z úředních jazyků.

Lidovky.cz: Vám osobně by byla bližší práce v Senátu, nebo byste preferovala europarlament?
Evropskou agendu prosazuji celou dobu, co jsem v Senátu, čili to je moje parketa. Jsem ale připravena splnit úlohu a posloužit sociální demokracii, ať jako lídr do evropského parlamentu, nebo v Senátu, kde bych ráda obhájila mandát.

Lidovky.cz: Zvládla byste roli volebního lídra?
A kdo jiný v sociální demokracii?

Lidovky.cz: ČSSD tedy podle vás nemá dostatek vhodných lidí?
Ne, lidí je dost. Ale nemyslím si, že bych byla horší lídr než kdokoliv z nich. Tolik sebevědomí mám.

Lidovky.cz: Ptám se proto, že volby budou pro vaši stranu zásadní...
Budou velmi důležité, proto říkám, že je třeba pro ně udělat maximum. A když si to vedení bude přát, plně nasadím svoje síly.  

Lidovky.cz: Nemohou být úvahy o vaši nominaci snahou vás "uklidit" do Bruselu? Politici tam přece jen nejsou vidět...
To je problém mediálního prostoru. Evropská témata se nesmírně těžko prosazují, právě proto je potřeba mít lídra, který to dokáže. A já bych to dokázat mohla.

Viz: http://www.lidovky.cz/gajduskova-jazyky-neumim-na-roli-eurolidra-mam-kdo-jiny-v-cssd-pb1-/zpravy-domov.aspx?c=A140109_185334_ln_domov_sm

V polovině srpna jsem popsal, kam až spadla ODS, pokud jde o syndrom skupinové konformity, včetně odkazů na podrobný výklad tohoto fenoménu, viz:

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/518-nemcova-ucebnicovy-priklad-skupinove-konformity.html

Doporučuji přečíst a položit si otázku, zda v některých aspektech je podobnost čistě náhodná s tím, jakým vývojem nyní prochází Sobotkova ČSSD.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře