Neleze Sobotka do vlastní pasti?

6. leden 2014 | 07.24 |

Včera jsem napsal o rozhovoru B. Sobotky, ve kterém se velmi moudře vyslovil k problematice nezbytných reforem. Pokud by po zvládnutí prvních konsolidačních kroků, které bude muset nová vláda udělat, skutečně otevřel odbornou diskusi k tomu, jaké reformy a jak provést, mohla by jeho vláda posunout naši zemi o kus dál, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/933-sobotka-poprve-rozumne-o-reformach.html

Mj. komentáře k tomuto článku na Facebooku i na mém blogu mě utvrdily v tom, že normální lidé si skutečně uvědomují nutnost reforem a odmítají lacinou protireformní rétoriku. Jsou pouze proti "tunelářským kvazireformám", tj. proti tomu, když se pod záminkou reforem krade ve velkém.

Krátce nato jsem si přečetl několik zpráv včetně jeho vyjádření k výsledkům prvního novoročního jednání s M. Zemanem. Zejména pak Sobotkovo vyjádření, že v případě neschválení některého z navrhovaných ministrů převezme tuto funkci sám. V kontextu předešlých zpráv se obávám, zda, Sobotka nelze do pasti, kterou si sám vyrobil. Začnu nepříliš opodstatněným a nepříliš vhodným výpad vůči M. Haškovi. Tímto výpadem stěží mohl něco získat, jen se ukázalo, že konflikt uvnitř ČSSD nadále doutná a je jen otázkou času, kdy znovu vzplane. Zde je příslušná zpráva dle Novinky.cz:

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ztratil trpělivost poté, co hejtmani, kteří se stali poslanci, stále oddalují své rozhodnutí, zda se budou naplno věnovat svému kraji, nebo Sněmovně. Ve své nedělní výzvě konkrétně zmínil jihomoravského hejtmana Michala Haška, který po aféře s lánskou schůzkou rezignoval na post ve vedení soc. dem.

"Michal Hašek měl jednu z nejhorších docházek a účastí na hlasování jak poslaneckého klubu, tak i celé Poslanecké sněmovny. Voliči i novináři na to oprávněně kriticky poukazovali," uvedl Sobotka a připomněl text usnesení předsednictva ČSSD a poté také Ústředního výboru ČSSD. "Práce poslance Poslanecké sněmovny je nepochybně prací na plný úvazek a vyžaduje plné pracovní nasazení. Koneckonců takové nasazení všichni kandidáti voličům před volbami slibovali. ČSSD a náš poslanecký klub v minulosti se sloučením poslaneckého a hejtmanského mandátu neučinili dobrou zkušenost," napsal Sobotka v nedělním prohlášení.

Usnesení Ústředního výkonného výboru ČSSD

"ÚVV ČSSD pokládá do budoucna za nevhodné, aby poslanec PSP ČR zvolený za ČSSD kumuloval tuto veřejnou funkci s funkcí hejtmana, náměstka hejtmana, primátora, uvolněného člena krajské rady či uvolněného člena rady statutárního města. Vyzývá poslance za ČSSD, kteří budou zvoleni v příštích volbách do PS PČR, aby si nejpozději do 6 měsíců od vzniku poslaneckého mandátu ponechali pouze jednu z těchto funkcí.".

Toto usnesení bylo přijato ještě před tím, než byly sestaveny a schváleny volební kandidátky ČSSD, upozornil Sobotka. Podle něj všichni kandidáti s ním museli počítat a nikdo z nich se proti tomuto usnesení veřejně neohradil. "Usnesení sloužilo také jako jasná informace pro voliče ještě před tím, než šli k volbám a podpořili ČSSD," uvedl šéf soc. dem. "Jsem přesvědčen o tom, že seriózní politická strana musí dodržet slovo dané voličům před volbami a měla by také respektovat pravidla, která si sama stanovila. Myslím si, že občané i členové ČSSD už mají dost politiků, kteří trpí funkcionářskou nemocí a neúnosně v jedněch rukou soustředí několik stranických a rovněž veřejných funkcí, v důsledku čehož žádnou z nich nestíhají řádně vykonávat," podotkl Sobotka. Sobotka je přesvědčen, že poslanci ČSSD, kterých se uvedené usnesení týká, se zachovají čestně a dodrží slovo dané voličům. Z pěti hejtmanů a současně poslanců, kterých se výzva týká, se vzdát postu v nejbližší době chystá zatím jen šéf Plzeňského kraje Milan Chovanec, který se zřejmě stane ministrem vnitra. Se složením jedné z funkcí podle České televize váhají jihočeský hejtman Jiří Zimola a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Josef Novotný z Karlovarského kraje se k této záležitosti v sobotu nevyjádřil a jihomoravský hejtman Michal Hašek čeká, až bude ustavena nová vláda.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/323609-sobotka-vyzval-haska-a-spol-at-se-rozhoupou-a-rozhodnou-zda-byt-poslanci-ci-hejtmani.html

Ze strany M. Haška se okamžitě dočkal odpovědi, o jejíž existenci informovaly pouze Parlamentní listy. Zde je:

Co přesně napsal Michal Hašek: Podivuji se dnešnímu vyjádření pana předsedy Sobotky v Událostech ČT na adresu vlastních hejtmanů. Ve sněmovních volbách patřili hejtmani ČSSD k nejúspěšnějším kandidátům a mají dlouhodobou podporu veřejnosti ve svých krajích. Dělat takové zbrklé soudy a odsudky hejtmanů-poslanců, jako dnes předvedl předseda ČSSD, přisuzuji jeho únavě z maratonu náročných povolebních vyjednávaní. Jinak by se jistě zmínil o tom, že na rozhodnutí jsou ještě 4 měsíce, a že se usnesení ÚVV týká i primátorů a starostů. Nezaznamenal jsem v poslední době žádný zájem o toto "pseudotéma", lidi mnohem více zajímá, co pan předseda Sobotka vyjednal v koaliční smlouvě z programu ČSSD,a kteří naši odborníci zasednou ve vládě. Dnes večer měl pan předseda raději oznámit jména nových ministrů než kopat do svých hejtmanů, kteří mají za sebou 5 let úspěšné práce. Pěkný večer všem.

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Haskuv-novy-utok-na-Sobotku-Drsne-ho-setrel-za-slova-o-hejtmanech-298886

Protože Sobotkův výpad z tohoto hlediska postrádá prvoplánovou logiku, odráží patrně některé momenty z toho, co bylo obsahem prvního novoročního jednání Zeman-Sobotka. K tomu, co víme o obsahu tohoto jednání, viz např. podle Novinky.cz:

Předseda ČSSD a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka zatím neví, kdy by jej prezident Miloš Zeman mohl pověřit sestavením vlády. Zeman je podle něj na tahu a měl by jednat bez zbytečného odkladu. Podle Sobotky si strany budoucí koalice své již odpracovaly. Pokud by Zeman odmítal některého z kandidátů, Sobotka by dočasně vedl resort z pozice premiéra. "Není stanoven žádný termín. O dnech jsme nemluvili,” uvedl v neděli Sobotka v Otázkách Václava Moravce v České televizi s tím, že řeč byla "o horizontu měsíce ledna”. "Já si počkám,” dodal Sobotka a připomněl, že ústava nestanovuje v tomto ohledu žádné termíny. Se Zemanem se chce setkat poté, co v pondělí ČSSD, ANO a KDU-ČSL podepíší koaliční smlouvu. Na debatu o jménech, na nichž se strany již předběžně dohodly, a s nimiž v pátek prezidenta seznámil, je podle něj dost času. Sobotka nicméně uvedl, že kdyby nechtěl prezident některého z adeptů na ministerský post jmenovat, vedl by dočasně ministerstvo on coby premiér. Odmítnutí jmenování kandidáta podle Sobotky není důvod, aby nebyla jmenována celá vláda. Sobotka věří, že podobná situace nicméně nenastane. Již v minulosti uvedl, že by mohlo dojít i na kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Sobotka zmínil i urgentní potřebu řešit problémy na ministerstvu práce a sociálních věcí s výplatou sociálních dávek. Sobotka rovněž uvedl, že Vladimír Špidla nebyl mezi jmény potenciálních ministrů, jejichž životopisy v pátek předložil Zemanovi. Odmítl tak, že by Špidlu "hodil přes palubu” kvůli nesouhlasnému postoji prezidenta. Šanci stát se ministrem by měl mít Petr Krčál, který se sociální problematice věnoval v kraji Vysočina. Pokud se Sobotka stane premiérem, chystá změny na úřadu vlády. Do jeho čela má vybrané dva kandidáty. Rovněž prozradil, že tajemníkem pro evropské záležitosti by se měl stát Tomáš Prouza.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/323596-kdyby-zeman-odmitl-nektereho-kandidata-resort-bych-vedl-sam-tvrdi-sobotka.html

Zde je jeden moment dost zajímavý. Sobotkův nápad jmenovat sám sebe do role případně i několika ministrů je originální a není v rozporu s Ústavou ČR. Má ovšem jeden problém. Stále se ještě jedná o to, aby B. Sobotka byl sestavením vlády. A pokud by přišel s vládou, kdy by on sám vykonávat funkci 2-5 ministrů v době, kdy je teprve pověřen jednáním, dal by tím M. Zemanovi, pokud tento chce hru hrát do krajnosti, vhodnou záminku k tomu, aby jej neformálního pověření jednáním o sestavení vlády zbavil. Tu záminku, která (pokud má být dostatečná, dostatečně důvěryhodná a dostatečně hratelná) M. Zemanovi doposud chybí. Že by se B. Sobotka tak snadno nechal nachytat? A že by jeho výpad proti M. Haškovi byl jen projevem nervozity. Ne. To se mi nezdá.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře