(71.213) Hra: Co přinesl 30.12.13 – Superaféra 201

3. leden 2014 | 08.00 |


Předsilvestrovké pondělí 30.12.2013 nepřineslo nic překvapivého. Za zaznamenání stojí jen obavy z toho, že M. Zeman se ještě o něco pokusí, aby nemusel dohrát hru se vznikem Sobotkovy vlády až do trapného konce (trapného nejen pro něj, ale i další aktéry):

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že splnil podmínky dané prezidentem Milošem Zemanem k tomu, aby mohl být jmenován premiérem koaliční vlády ČSSD, ANO a lidovců. Po Novém roce se hodlá se Zemanem sejít a představit mu budoucí ministry. Sobotka v pondělí znovu připustil, že pokud by prezident některého z kandidátů odmítl jmenovat, mohlo by dojít na kompetenční žalobu u ústavního soudu. "Myslím si, že byly splněny všechny podmínky, které pan prezident uvedl ve svém pověření, a nyní by již tedy měl rozhodnout na základě ústavy, to znamená jmenovat premiéra a následně na základě návrhu premiéra jmenovat i novou vládu," řekl Sobotka. "Další kroky ponechávám na panu prezidentovi, předpokládám, že by měly následovat v prvních lednových dnech." V pondělí 6. ledna podepíše Sobotka s předsedy hnutí ANO a lidovců, Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem, koaliční smlouvu. Definitivně by si také měli potvrdit personální složení nové vlády. Šéf největší parlamentní strany pak bude očekávat přijetí u prezidenta, aby mu oficiálně potvrdil jak podpis koaliční dohody, tak i seznam potenciálních členů příštího kabinetu. "Platí, že v rámci koalice jména, na kterých se dohodneme 6. ledna i v souvislosti s podpisem koaliční smlouvy, budou jména, za kterými koalice bude stát. My se domníváme, že prezident republiky by měl respektovat dohodu politických stran na složení nové vlády," uvedl Sobotka k dohadům o tom, že by Zeman nemusel některé kandidáty i kvůli osobním neshodám jmenovat. Sobotka doufá, že se podaří vyhnout konfrontaci a nebude nutné sáhnout ke kompetenční žalobě, kterou by se premiér snažil domoci jmenování navržených kandidátů. Takovou možnost ale nevylučuje. "Tak já myslím, že víme, a nepochybně to ví i pan prezident, ví to i ústavní odborníci, že zde možnost kompetenční žaloby existuje," uvedl. "Koneckonců tuším, že premiér Zeman podal kompetenční žalobu proti bývalému prezidentovi Václavu Havlovi v souvislosti se jmenováním guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy, takže není to nic, co by bylo neznámé nebo překvapivé, ale já přesto doufám, že nebude nutné takovýto nástroj použít," dodal.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/323202-sobotka-zemanovy-podminky-jsem-splnil-pri-sporech-o-ministry-hrozi-zalobou.html

Poměrně snadno si lze představit, že M. Zeman se různým žalobám vyhne prostě tím, že pověří sestavením vlády někoho jiného. Mnohem náročnější (čí spíše nemožné) je představit si, jakou "výmluvu" by k takovému kroku našel, pokud by chtěl sám před sebou zůstat věrný své zásadě: Jednat tak, jak se předem zavázal.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře