Sobotkovci přichystali past na lidovce

25. prosinec 2013 | 09.30 |

Parlamentní listy pokazily vánoční atmosféru a na Štědrý den - uveřejnily chmurnou prognózu J. Vyvadila uvedeno na jeho facebookovém profilu, který asi nepochopil past, kterou sobotkovci chystají na lidovce. Zde je to, co píše J. Vyvadil:

"Plně souhlasím se zásadou, že politika je umění možného. Kdyby ČSSD měla jedinou alternativu - to jest tyto lidovce, s těžkým srdcem bych to přijal. Takový je politický život. Ale tak tomu rozhodně nebylo," stěžuje si na svém veřejném facebookovém profilu Vyvadil. Podle něj samo ANO nabádalo sociální demokraty k větší opatrnosti a nabízelo dvojkoalici. "ANO jí opakovaně naznačovalo, že moudřejší je dvojkoalice, Babiš si ponechává menšinu ministerstev," dodává Zavadil. ČSSD si tak podle něj zadělala na horké chvilky a v jeho očích dokonce selhala. "ČSSD selhala. Víc k tomu není co dodat," píše rozhodně Vyvadil. Sociální demokracie si tak dláždí cestu do záhuby. "ČSSD zamířila na cestu do politické nicoty..." píše na závěr. Jestli bude mít pravdu, ukáže jen čas.

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Znamy-advokat-z-CSSD-spraskl-ruce-nad-koalici-s-lidovci-A-vyslovil-desivou-predpoved-298107

Možná však, že J. Vyvadil nemá pravda. Že sobotkovci svými ústupky a oslabením kontroly možného zneužití pochybení v zákoně o tzv. církevních restitucích i ústupky při nápravě dalších systematicky prosazovaných velkotunelů Nečas-Kalouskovy vlády nalákali lidovce do pasti. Nechají se společně Zemanem jmenovat do vlády. Chvilku budou dělat, že jsou ochotni asistovat při krytí lumpáren (pokračování ve velkotunelování země), dělat "mrtvého brouka" a pak to všem těm, kteří do nastražené pasti spadli a namočili se (včetně těch, co to neustáli v jejich vlastních řadách) budou moci spočítat, vykázat je z kolbiště a konečně budeme mít vládu schopnou vládnout a čelit lumpárnám.

Jde jen o to, abychom na toto obrození pod vedením sobotkovců nečekali déle než na další dobu ledovou po globálním oteplení, aby rafinovaně skrývaná morální síla a bystrost ducha o sobě dala vědět včas.

A tak patrně ani V. Jandák nepochopil rafinovanou hru, kterou sobotkovci hrají ve snaze očistit zemi od lumpáren a vymanit se z vlivu struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, jak to dosvědčuje jeho rozvor o svátcích vánočních pro Parlamentní listy:

* Chápete jako ústupek, že Bohuslav Sobotka pustil lidovcům tři ministerstva?

Připadá mi to, jako když Němci říkali, když prohrávali u Moskvy, že takticky ustoupili ke Kursku. Samozřejmě každý vojevůdce, a tím myslím dneska Sobotku, je určitě prozíravý a teprve poslední fáze bitvy u Berlína ukáže, jestli měl pravdu, nebo ne.

* Takže tři ministerstva pro lidovce je moc?

No, proč ne, ať je mají, to je věc premiéra. Otázka je, jak bude šikovný a jak se dokáže domluvit. Já jsem spíš nešťastný z celkových výsledků voleb a z toho, jak se propadá sociální demokracie. Když máme po vítězných volbách osmnáct procent, připadá mi to opravdu zvláštní - a tenhle trend se nezastavuje, právě naopak. Už jsme to jednou zažili za premiéra Špidly, kdy jsme končili při pomalu osmi procentech. Když bude tenhle trend pokračovat, tak do léta příštího roku můžeme mít klidně osm procent.

* Co by podle Vás tedy měla dělat ČSSD, aby si zvedla renomé?

U nás je jeden jediný problém, a to je strašná touha vládnout za každou cenu. Zřejmě chtějí mít v životopise napsáno, že pracovali ve vládě, ale je možné, že jsem příliš hodný, a že vládnout chtějí z úplně jiných důvodů.

* To je pravděpodobné. Co tedy navrhujete?

Podívejte se, čím dnes boduje Babiš, boduje razancí a tím, že nazývá věci pravými jmény. Když jsem ho teď viděl v Otázkách u Moravce se Schwarzenbergem, tak jsem mu tleskal. Měl jednoduché, jasné odpovědi a říkal pravdu, stál si za svým. Tohle bych doporučoval také sociální demokracii. Lituji i toho, že jsme byli za pitomce při volební kampani, kdy nám naši odborníci říkali, že musíme například změnit církevní restituce, ale dnes už je nám říkáno, že nemůžeme nic dělat. To považuji velmi nedobré vůči voličům i ČSSD.

* Co říkáte na plánované obsazení pozic? Myslíte si, že pan Stropnický je vhodný kandidát na ministra obrany?

Prezident je vrchní velitel ozbrojených sil, takže by měla v obsazení postu ministra obrany panovat absolutní souhra mezi ním a premiérem. K tomu by pan Sobotka měl přihlížet, pokud nechceme, aby byla z prezidenta jen figura na kladení věnců.

* Čili pan Sobotka by měl podle Vás víc vnímat názory Hradu?

Samozřejmě. V resortech jako je obrana nebo zahraničí stoprocentně. Měl by s prezidentem diskutovat.

* Bude nová vláda stabilní?

Lidé v této vládě se dohodnou. Na rozbouřeném moři je bude držet na voru pud sebezáchovy. Na programovém prohlášení mě, jako bývalého ministra kultury zděsilo, když jsem si přečetl jednu nic neříkající "á čtyřku" o kultuře. Na kulturu se nová vláda zřejmě absolutně vykašle. Navíc, kvůli tomu, že tohle křeslo dostali lidovci, tak se z toho stane v podstatě jen vydávající středisko Ministerstva kultury, které bude vydávat rychle všem církvím majetek a nic jiného se tam nebude dělat.

* Takže se domníváte, že Daniel Herman nebude kvalitním ministrem kultury?

S Danielem se znám a tykáme si. Na mě dělá dojem pečlivého a znalého člověka, ale je lehce ovlivněný tím, proti čemu ČSSD dlouhodobě bojovala. Nevím, jak to všechno pan premiér zvládne.

* Co byste panu Hermanovi tedy pro začátek doporučil?

Nejdříve si musí na Ministerstvu kultury udělat pořádek a nastavit funkční schéma ministerstva, protože bylo pravicovými vládami, nekompetencí a hloupostmi rozbourané.

* Jak strávíte Vánoce a konec roku?

Nemám rád Vánoce, protože jsou to hlavně svátky obžerství. Já se těším na Velikonoce, protože ty jsou pro mě symbolem naděje. Vládě bych chtěl ale popřát, aby fungovala a aby se lidé v téhle zemi měli lépe a dostali i jednu věc, která se tady absolutně nenachází, a to je naděje. Ta je strašně důležitá a lidé ji přestali mít. Přál bych všem, aby získali naději.

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jandak-si-precetl-vladni-plany-a-zdesil-se-Na-kulturu-se-vykaslou-budou-tam-jen-vydavat-majetky-298054

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře