(71.207) Hra: Co přinesl 24.12.13 – Superaféra 195

28. prosinec 2013 | 08.00 |

Hned dvě dobré zprávy jsme mohli zaznamenat na Štědrý den, tj. 24.12.2013. Pochopitelně týkající se nikoli nás, ale velké země. Jsou tak dobré a tak jasně vypovídají o naší době, že je uveřejňuji bez komentáře:

Americké akcie na konci úterního obchodování stouply na nový rekord. Trhy podpořila zpráva, podle které podniky ve Spojených státech vkládali peníze zpět do byznysu nejrychleji od ledna. Obchodování na Wall Street skončilo dřív kvůli oslavám Vánoc. Ve středu budou americké akciové trhy ze stejných důvodů zavřené. Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování v 19:00 SEČ vzrostl o 0,39 procenta na 16 357,55 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,29 procenta na 1833,32 bodu. Pro oba indexy jde o rekordní závěrečnou hodnotu, na nové rekordy se ale vyšplhaly i v průběhu obchodování.  Index Dow Jones se na novou historicky nejvyšší hodnotu dostal pátý den v řadě. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4155,41 bodu s přírůstkem 0,16 procenta. Trhy podpořila americká vládní zpráva, podle které zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu vzrostly o 3,5 procenta, rychleji, než předpokládali ekonomové. V kategorii, která sleduje plánované investice podniků do kapitálových statků, činil nárůst 4,5 procenta, nejvíce od ledna, informovala agentura AP. Na devizových trzích dolar zamířil vzhůru po dvou dnech ztrát. Vůči japonskému jenu přidával zhruba 0,1 procenta na 104,30 JPY, a pohyboval se tak nedaleko pětiletého maxima, na které se k japonské měně dostal v pátek. Euro k dolaru klesalo o 0,12 procenta na 1,3676 USD. Dolarový index, který sleduje výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních zahraničních měn, přidával 0,1 procenta.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=798448

Uspokojení zažívá v poslední době bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. V několika rozhovorech, které poskytl, mimo jiné řekl, že svoji misi považuje za skončenou. Zároveň je přesvědčen, že současné sledování předčilo i temné vize, jež ve svém románu 1984 nastínil spisovatel George Orwell. "Pro mě, pokud jde o osobní zadostiučinění, již mise skončila," citoval list The Washington Post muže, který se proslavil tím, že poskytl klíčové informace o americkém programu špehování telefonické a internetové komunikace ve světě. "Už jsem vyhrál. Upozorňuji, že jsem nechtěl změnit společnost, ale chtěl jsem společnosti dát šanci se rozhodnout, zda by se sama měla změnit." The Washington Post uvedl, že během rozhovorů, které v Moskvě trvaly přes dva dny, působil Snowden uvolněně a soustředěně. List také dodal, že jde o jeho první osobní interview od června, kdy do Ruska přiletěl. Snowden mimo jiné odmítl, že se pokusil NSA zničit. "Pracuji na zlepšení NSA," vysvětlil. "Stále pro ně pracuji. Jsou ale jediní, kdo si to zatím neuvědomili." Poskytl také rozhovor britské televizi Channel 4, která ho bude v plném znění vysílat ve středu v 17:15 SEČ. Už během úterý z něj zveřejnila výňatky, v nichž Snowden vyzývá občany, zejména Američany, aby "učinili přítrž hromadnému slídění". "Společně můžeme najít lepší rovnováhu, ukončit hromadné slídění a připomenout vládě, že chce-li vědět, jak se cítíme, stačí se zeptat, ne slídit," řekl Snoweden v rozhovoru. Připomenul také román 1984 britského autora George Orwella, když prohlásil, že mikrofony, kamery a televizní obrazovky z jeho díla jsou "ničím ve srovnání s naší současností". "Máme detektory ve svých kapsách a ty nás sledují, kamkoli se hneme. Uvědomme si, co to znamená pro obyčejného člověka. Dítě, které se dnes narodí, bude žít bez jakékoli představy o soukromí. Nebude vědět, co to je soukromý život nebo myšlenka, která není zaznamenána a analyzována. Ale soukromý život je důležitý, umožňuje nám určit, kdo jsme a kým chceme být." Před týdnem komise amerických zpravodajských expertů, kterou zřídil Bílý dům, doporučila posílit dohled nad činností NSA, úplné zastavení její činnosti však nežádala.  Součástí návrhu jsou desítky změn v činnosti agentury včetně zákazu skladování dat o telefonních hovorech Američanů. Využívání telefonické a internetové komunikace cílené na konkrétní jednotlivce by měly povolovat soudy. Prezident Barack Obama se následně vyslovil pro potřebnost dohledu nad špionážním programem NSA, odmítl ale "jednostranné odzbrojení" této agentury.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=798435

Parlamentní listy pokazily vánoční atmosféru a na Štědrý den - uveřejnily chmurnou prognózu J. Vyvadila uvedeno na jeho facebookovém profilu, který asi nepochopil past, kterou sobotkovci chystají na lidovce. Zde je to, co píše J. Vyvadil:

"Plně souhlasím se zásadou, že politika je umění možného. Kdyby ČSSD měla jedinou alternativu - to jest tyto lidovce, s těžkým srdcem bych to přijal. Takový je politický život. Ale tak tomu rozhodně nebylo," stěžuje si na svém veřejném facebookovém profilu Vyvadil. Podle něj samo ANO nabádalo sociální demokraty k větší opatrnosti a nabízelo dvojkoalici. "ANO jí opakovaně naznačovalo, že moudřejší je dvojkoalice, Babiš si ponechává menšinu ministerstev," dodává Zavadil. ČSSD si tak podle něj zadělala na horké chvilky a v jeho očích dokonce selhala. "ČSSD selhala. Víc k tomu není co dodat," píše rozhodně Vyvadil. Sociální demokracie si tak dláždí cestu do záhuby. "ČSSD zamířila na cestu do politické nicoty..." píše na závěr. Jestli bude mít pravdu, ukáže jen čas.

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Znamy-advokat-z-CSSD-spraskl-ruce-nad-koalici-s-lidovci-A-vyslovil-desivou-predpoved-298107

Možná však, že J. Vyvadil nemá pravda. Že sobotkovci svými ústupky a oslabením kontroly možného zneužití pochybení v zákoně o tzv. církevních restitucích i ústupky při nápravě dalších systematicky prosazovaných velkotunelů Nečas-Kalouskovy vlády nalákali lidovce do pasti. Nechají se společně Zemanem jmenovat do vlády. Chvilku budou dělat, že jsou ochotni asistovat při krytí lumpáren (pokračování ve velkotunelování země), dělat "mrtvého brouka" a pak to všem těm, kteří do nastražené pasti spadli a namočili se (včetně těch, co to neustáli v jejich vlastních řadách) budou moci spočítat, vykázat je z kolbiště a konečně budeme mít vládu schopnou vládnout a čelit lumpárnám. Jde jen o to, abychom na toto obrození pod vedením sobotkovců nečekali déle než na další dobu ledovou po globálním oteplení, aby rafinovaně skrývaná morální síla a bystrost ducha o sobě dala vědět včas.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře