Nejbližší exotická země - Albánie (1)

16. prosinec 2013 | 23.05 |

Osud (tedy přesněji téma korupce, kterým se intenzívně zabývám) mě zavál do Albánie. Malé a málo známé země. Řekl bych - nejbližší exotické země. Měla pohnutou historii. Za svou uzavřenost světu (z vůle "mocných" i v důsledku shody nepříznivých okolností) tvrdě zaplatila. Mj. i tím, že patří mezi nejchudší země v Evropě. Teď se tento hrdý státeček otevřel světu a snaží se dohnat, co se dá. Snaží se o to i akdemická obec. Konference, kterou pořádala Vitrina University a ktré jsem se mohl zúčastnit, je toho příkladem.

Foto 1: Většinu Albánie pokrývají hory. Letedlo nad nimi letí hodně dlouho, zdá se že vrcholky nikde nekončí. (Když tam náhodou poletíte, určitě si sedněte k okénku, je na co se dívat.)

Foto 2: Dobře se podívejte na toto umělecké dílo nad albánským parlamentem. Každá ze zobrazených osob je něčím ozbrojena. Albánci se vždy cítili ohroženi. Skoro každý má doma aspoň loveckou pušku. Ale jinak jsou velmi přátelští.

Foto 3: A ta příroda! Albánie patří mezi země s nejkrásnější přírodou. Tady je okolí městečka Vorë (leží mezi hlavním městem Tiranou a přístavem Dürres), pohled směrem k moři. Při východu slunce. (Vyrazil jsem sem brzy ráno, obětoval jsem snídani, abych stihnul konferenci). Ty pravidelně uspořádané stromy jsou Olivy. O nich ještě bude řeč.

Foto 4: Toto potkáte na každém kroku. Malý betonový bunkr. Z doby uzavřené Albánie. Snad si my starší ještě pamatujeme "Radio Tirana" - dívčí hlásek hovořící o "americkém imperialismu a sovětském ultraimperialismu". Ani si nechci představit, jak by to dopadlo, pokud bych ten bunkr vyfotil tak před třiceti léty... Teď už Albánci žijí v pohodě.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře