Jak daleko je Česko od Rumunska?

11. prosinec 2013 | 10.24 |

"Příklad hodný následování" – tak by se dala označit zpráva, která přišla z Rumunska. Rumunský parlament si odhlasoval beztrestnost poslanců za korupci. Krásný příklad toho, jak struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad postupně ovládají institucionální systémy v jednotlivých zemích. Zde je příslušná zpráva dle Novinky.cz:

Horní komora rumunského parlamentu v úterý odhlasovala dodatek k trestnímu zákoníku, který v korupčních případech vede k beztrestnosti poslanců, senátorů a prezidenta. Informovala o tom agentura AFP, podle níž tento krok vzápětí ostře kritizoval prezident Traian Basescu, rumunská protikorupční prokuratura (DNA) a nejvyšší soud. Poslanecká sněmovna, v níž má středopravá koalice pohodlnou většinu, úpravu právního předpisu odhlasovala nečekaně. Podle dodatku prezident, poslanci a senátoři nejsou již řazeni mezi státní úředníky. DNA v této souvislosti upozornila, že to znamená, že tyto osoby už nemohou být stíhány ani trestány za korupční jednání, včetně úplatkářství a zneužití postavení při výkonu funkce. Přitom v současné době je souzeno nebo si odpykává tresty vězení 28 členů či bývalých členů parlamentu. "Tímto dodatkem se rumunský právní řád dostal do zjevného rozporu s mezinárodními protikorupčními dohodami, které Rumunsko ratifikovalo a které upravují výslovně korupci členů zákonodárných sborů," zdůraznila v prohlášení protikorupční prokuratura. "Politici se opět stavějí nad zákon," dodala. Nejvyšší soud sdělil, že o záměru Poslanecké sněmovny nebyl informován, ani s ním nikdo tuto věc nekonzultoval. Zdůraznil zároveň, že tato faktická beztrestnost veřejných funkcionářů je nepřípustná. Úpravu trestního zákoníku sněmovna přitom schválila několik hodin poté, co se poslanci pokusili odhlasovat návrh zákona o udělení milosti osobám odsouzeným k trestům vězení v délce do šesti let. To by umožnilo osvobození politiků již odsouzených za korupci. Prezident Basescu zákonodárce vyzval, aby tuto amnestii neschvalovali, protože by vážně poškodila důvěryhodnost Rumunska v Evropě. Hlasování bylo pak na neurčito odloženo. Brusel neustále Rumunsko pozorně sleduje a tlačí ho k zintenzivnění boje s korupcí a k reformě justice. Po dlouhé beztrestnosti rumunských politiků se několik funkcionářů v posledních letech dostalo za korupci do vězení. Nová zpráva Evropské komise o stavu práv v této balkánské zemi se očekává začátkem příštího roku.

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"">Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/321719-rumunsky-parlament-si-schvalil-beztrestnost-za-korupci.html

U nás zatím nejsme tak daleko. U nás zatím jen vrcholný činitel (předseda vlády v demisi) dá přednost večeři se "sponzorem" před účastí na pohřbu jednoho z velkých a skutečných světových politiků, když bylo zřejmé, že se tato akce změní v jeden z nevětších neformálních summitů a místo jednání o budoucnosti vztahů mezi zeměmi. Pro úplnost uvádím jednu ze zpráv z dané události dle Novinky.cz:

Vedoucí představitelé z více než 70 zemí světa se v úterý zúčastní uctění památky bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, který zemřel minulý týden. Mezi hosty budou americký prezident Barack Obama, francouzský prezident François Hollande a britský premiér David Cameron. Českou republiku bude zastupovat ministr zahraničí Jan Kohout.. Na pietním shromáždění na fotbalovém stadiónu na johannesburském předměstí Soweto, kde se Mandela naposledy objevil na veřejnosti při finále fotbalového mistrovství světa v roce 2010, se očekává na 80 000 lidí. Tisíce lidí tam přicházejí už od rána, aby se aktu mohly zúčastnit. Kapacita nestačí zájmu, a proto budou otevřeny další tři stadióny, kde se pieta bude přenášet na obrazovky. Díky přítomnosti desítek světových státníků půjde o jedno z největších shromáždění vedoucích světových představitelů v posledních letech. Dorazí i německý prezident Joachim Gauck i kancléřka Angela Merkelová, kubánský prezident Raúl Castro, íránský prezident Hassan Rúhání s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, vedoucí představitelé EU Herman Van Rompuy a José Barroso, stejně jako generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Přiletí i bývalí prezidenti USA Bill Clinton, Jimmi Carter nebo George W. Bush. Mezi řečníky bude jihoafrický prezident Jacob Zuma, americký prezident Barack Obama a také prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová nebo prezident Kuby Raúl Castro, protože jeho bratr Fidel vystupoval proti apartheidu a podporoval Mandelu. Dorazí i zpěváci Peter Gabriel a Bono z U2, moderátorka Oprah Winfreyová či členky Spice Girls nebo zpěvačka Annie Lennoxová. Kvůli vysokým nákladům zřejmě nepřijede izraelský premiér Benjamin Netanjahu. I u české účasti byly spory, premiér Jiří Rusnok dal najevo, že se mu do JAR nehodí jet.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/321607-na-mandelove-pohrbu-se-sejde-nejvice-statniku-za-deset-let.html

Zajímavé je, že si většina těch, co sledují aféru, která byla odstartována nekorektním zveřejněním intimního rozhovoru Rusnok-Picek-Fischer, nepovšimnuli toho nejvýznamnějšího. Totiž toho, že rozhovor přinesl především vysvětlení toho, proč Rusnokova vláda ztratila "drive", propásla šanci být vládou, na kterou se bude pozitivně vzpomínat, a proč dochází k jejímu rozkladu. A nehorší je, že Rusnokovo definování osobních priorit během rozhovoru považovali ti, co se rozhovoru zúčastnili "za normální". A považovat "za normální" to, co normální není, je vždy konec.

Bohužel je velmi pravděpodobné, že tato "epizodka" povede ke zvýšení tlaku na rychlé jmenování nové vlády, ztíží M. Zemanovy jeho hru a může vést k tomu, že dojednané koaliční podmínky způsobí, že se členové nové vlády stanou velmi rychle vydíratelní, protože neuhlídají to, co se bude dít v souvislosti se zneužitím tzv. církevních restitucí, začnou to skrývat před veřejností a stanou se pouhými figurkami v úplně jiné hře.

Stále jsem optimista a doufám, že k tomu nedojde. (V tom případě se předem omlouvám těm, kterých se to týká.) I když - jak jsem psal včera - je trochu varovným znamením, jak rychle většina politické reprezentace ČSSD potlačuje myšlenku vnitrostranického referenda o koaliční smlouvě, zatímco anketa na stránkách ČSSD jednoznačně (65 % ku 35 %) prospěch něj vypověděla (údaj z pozdního večera10.12.2013).

K tomu viz:

http://radimvalencik.pise.cz/864-cssd-povazuje-referendu-za-zbytecne.html

Anketa ČSSD, kde lze sledovat, jak se názory na referendum vyvíjejí, je na: http://www.cssd.cz/aktualne/ankety/


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře