ČNB: Důsledky politiky chudým brát a bohatým dávat

6. prosinec 2013 | 08.56 |


Před očima máme jeden z příkladů důsledků politiky, kterou jsou shora (tentokrát z pozice ČNB) přerozdělovány prostředky normálních občanů ve prospěch těch nejmajetnějších. Dobře sledujme, co se bude dít dále, a poučme se z toho. Došlo přesně k tomu, o čem jsem psal před třemi týdny (17. a 19.11. na svém blogu viz následující odkazy).

http://radimvalencik.pise.cz/786-v-cem-se-singer-myli.html

http://radimvalencik.pise.cz/789-proc-byl-singer-v-ovm-tak-nervozni.html

Zde je příslušná zpráva z Novinky.cz:

Tržby tuzemským maloobchodníkům za říjen poklesly bez sezónního očištění v porovnání se stejným měsícem loňského roku o 0,6 procenta. V září činil revidovaný růst 4,5 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. "Není to žádná sláva, ale ani žádná tragédie. Spotřebitelská důvěra míří vzhůru, a to by se postupně mělo projevit i v růstu maloobchodních tržeb," uvedl analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank. Na poklesu říjnových tržeb se podílel zejména prodej v samotném maloobchodě a částečně i nižší počet pracovních dní. Tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní meziročně stouply o jedno procento, avšak stále jen díky motoristickému segmentu. Jak připomněl analytik Petr Čermák z ČSOB, bez aut se tržby obchodníků stále propadají. Stejně tak i analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta je přesvědčen, že vývoj v maloobchodu i nadále negativně ovlivňuje nízká ochota domácností utrácet. Již několik let trvající pokles, v lepším případě stagnace, reálných příjmů velké části obyvatel negativně dopadá právě na jejich spotřebu. Tento fakt navíc umocňuje slabá situace na pracovním trhu s vysokým počtem nezaměstnaných a nízkým počtem volných pracovních míst. "Je otázkou, zda spotřebitelský apetit zvýší intervence České národní banky. Domnívám se, že pozitivní dopad bude minimální," dodal Novák. Podle analytika Jiřího Volfa ze společnosti Citfin se domácí ekonomika stále pohybuje u dna a jedním z hlavních důvodů je právě spotřeba domácností. "Lidé zatím stále nejsou ochotni utrácet ve větší míře, což je známkou obezřetnosti, ale do jisté míry to brání vyššímu tempu dynamiky ekonomiky," připomněl Volf. Největší pokles tržeb, přes osm procent, zaznamenali obchodníci ve specializovaných prodejnách se zdravotnickým a kosmetickým zbožím. V obchodech s obuví a oděvy to bylo přes pět procent. Tržby klesly po dvanácti po sobě jdoucích měsících také obchodníkům s počítačovými a komunikačními zařízeními. Více než 17procentní nárůst tržeb hlásí pouze obchodníci přes internet. "Po slabém říjnu čekáme velmi silný listopad, kdy se lidé vrhli do obchodů, aby využili příznivějších cen před avizovaným zdražením po prudkém oslabení koruny," sdělil Čermák s tím, že o co silnější bude nákupní vlna v listopadu a v úvodu prosince, o to slabší bude v prvních měsících příštího roku.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/321185-lide-neutraceji-maloobchodnikum-v-rijnu-klesly-trzby.html

Nejenže dopad opatření ČNB je a bude minimální, ale on je a bude přímo opačný. Lidé na znehodnocení (ukradení části) svých úspor budou reagovat zvýšením sklonu k úsporám. To je důsledek pokusu o diskreditaci a destrukci prvního pilíře penzijního systému M. Kalouskem. Pokud se má spotřebitelské chování lidí vrátit k normálu, je nutné dát jasnou vizi stabilizace penzijního systému. Obávám se, že vládní koalice (ať bude jakákoli), která vzejde z předčasných voleb si význam tohoto úkolu jednak neuvědomuje a jednak ani nemá představu, jak by se s ním vyrovnala. Tím spíš je důležité zahájit v daném směru intenzivní odbornou spolupráci těch, kteří vědí, o co jde. Necelé čtyři roky ještě přežijeme, pokud ovšem během té doby nenajdeme cestu, jak ze současné situace, a neshodneme se na ní, mohlo by to být už zlé. K tomu, kde cestu hledat, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/666-lidsky-kapital-se-vydaril-a-co-dal.html

http://radimvalencik.pise.cz/781-co-nas-asi-ceka-a-co-lze-ovlivnit.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: ČNB: Důsledky politiky chudým brát a bohatým dávat prof. julius kästner 06. 12. 2013 - 09:20
RE: ČNB: Důsledky politiky chudým brát a bohatým dávat ondrey 06. 12. 2013 - 15:55