Proč se lidovci v "přirozené koalici" necítí doma?

3. prosinec 2013 | 08.38 |

Co se vlastně děje na naší politické scéně? Jak to číst? Hlavní problém KDU-ČSL, jak se zdá, je, že se v koalici s ČSSD a ANO "necítí doma", nepovažují ji za "svoji" koalici, ale ví, že v současné době zatím neexistuje alternativa takové koalice, která by byla "její" koalicí a ve které by se "cítila doma". Taková koalice by mohla vzniknout buď rozpadem některých stran v současné Poslanecké sněmovně (není ovšem příliš pravděpodobné, že k tomu stranické turbulence přinesou dostatek poslanců, volební výsledek "bývalé stojedničky" je tristní), nebo novými volbami (zde ovšem vývoj směřuje k posílení těch stran, které možnost vzniku koalice přijatelné pro KDU-ČSL dělají ještě méně pravděpodobnou). V této situaci se KDU-ČSL rozhodla tvářit se sociálně vlídně a současně plně podpořit tendence restauračního procesu, pěstovat zášť na základě svého výkladu křivd napáchaných historií a vyhrocovat situaci tam, kde to jde.

Proč to dělá a proč se v rodící se "přirozené vládní koalici" necítí doma? Trochu mohou napovědět dvě anomálie v procesu vyjednávání "přirozené vládní koalice":

1. Není sporu o tom, že zákon o tzv. církevních restitucích má řadu pochybní a dojde k pokusu o jejich zneužití. (Tato pochybení byla do zákona vnesena záměrně tak, aby k tomuto zneužití mohlo dojít.) Za to KDU-ČSL nenese žádnou zodpovědnost, nebyla v Poslanecké sněmovně. V té míře, v jaké se tato pochybní budou dostávat na veřejnost, bude docházet k poškozování důvěry v ty církevní subjekty, které se na zneužití budou podílet. Podstatná část získávaných majetků přitom připadne různým lobby působícím mimo církevní instituce. Zdálo by se tedy, že právě KDU-ČSL, která je bezprostředně spojována s katolickou církví, by měla mít největší zájem na tom, aby se minimalizoval dopad zneužití pochybení v zákoně o tzv. církevních restitucích a hájila tak své dobré jméno. Tlakem na vyloučení jednání o církevních restitucích mimo otázky spojené se sestavováním vlády zdánlivě zbytečně vystavuje sebe sama značnému riziku. Proč? Odpověď, že je "koupena" právě k tomuto "jednorázovému použití" je sice jednoduchá a vysvětlila by vše, ale z řady důvodů lze předpokládat, že KDU-ČSL hraje hru počítající s delší perspektivou. Ale s jakou? Nejde jí v tuto chvíli jen o to, aby vtáhla do zneužití pochybení v zákoně o tzv. církevních restitucích i další politické subjekty či jejich představitele?

2. Vyjednávací tým ČSSD vedený B. Sobotkou má možnost tlaku ze strany KDU-ČSL kontrovat buď jednoduše tím, že naznačí ochotu vyměnit KDU-ČSL jako koaličního partnera za Úsvit, nebo – což by bylo mnohem logičtější, odpovídalo reálné situaci v Poslanecké sněmovně tak, jak se projevila při volbách místopředsedů, i vývoji volebních preferencí po mimořádných volbách – vytvořit menšinovou (téměř většinovou) vládu s ANO a vyjednávat podporu na základě výsledků mimořádných voleb při řešení konkrétních otázek, přičemž by v 90 % programových bodů neměla ČSSD problém získat dokonce ústavní většinu. Místo toho ovšem B. Sobotka vysílá signál (a to v době stupňujícího se nátlaku a hrocení situace ze strany KDU-ČSL), že buď vznikne "přirozená vládní koalice", nebo budou mimořádné volby (sám přitom slíbil, že když nesestaví vládu, odstoupí z vedení ČSSD). Takový postup je naprosto nelogický. Pokud ovšem B. Sobotka nemá stanoveny nějaké vnější limity pocházející nikoli z toho, co je generováno vnitrostranickou demokracií. A některé okolnosti vývoje v posledních měsících skutečně budí tento dojem. Co je tedy ve hře? K tomu viz následující zprávy dle Novinky.cz:

Neděle 1.12.2013 přinesla řadu událostí, které naznačují, že hra, která se hraje, je poněkud složitější, než by se mohlo zdát na první pohled. K tomu nejdříve nejdůležitější událost (dle Novinky.cz):

Za lidovce děláme spoustu užitečné práce, míní poslanec hnutí ANO Martin Stropnický o jednáních, která v minulých dnech vedlo ANO se sociální demokracií. Některá vyjádření lidoveckých představitelů jej proto překvapují. Stropnický to uvedl v Partii televize Prima. "Děláme za ně spoustu užitečné práce,” okomentoval Stropnický výtky lidoveckých představitelů, kteří mají pocit, že jednání probíhají pomalu a doposud není příliš věcí dohodnuto. Lidovci jsou zdrženliví k rychlému přijetí zákona o státní službě i k urychlenému přijetí rozpočtu, které má jako prioritu ČSSD. Stropnický, který v Partii diskutoval s lídrem hnutí Úsvit Tomiem Okamurou, tvrdí, že na lidovecké voliče nečeká žádné zvláštní překvapení a věří, že o budoucnosti možné koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL bude jasněji po pondělním společném jednání všech stran. "Rádi bychom slyšeli, jak to lidovci myslí,” uvedl Stropnický. Spekulace, že spolupráce s Úsvitem by mohla být jednodušší nežli s lidovci a část hnutí ANO ji preferuje, potvrdil Okamura. Podle něj však má k podobné variantě výhrady ČSSD, která by se ocitla "v klinči dvou stran, které chtějí změny”. Okamura zopakoval, že pokud by se jeho hnutí podařilo prosadit změny k přímé demokracii, vyvstala by otázka, zda se nezapojit do exekutivy. "Nezříkáme se vládní odpovědnosti,” konstatoval Okamura. Při debatě o volbě sněmovních místopředsedů Okamura řekl, že svůj výsledek v první volbě považuje za úspěch. Postoupil do druhého kola s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, v němž nebyl zvolen ani jeden. Okamura chce na rozdíl od Kalouska kandidovat znovu a v případě svého zvolení by se vzdal výsad místopředsedy, mezi něž patří například vůz s řidičem a příplatky za funkci.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320806-stropnicky-lidovci-se-nemusi-bat-delame-za-ne-spoustu-uzitecne-prace.html

Nejdřív si vyřešme sporná témata, vyzývají lidovci ČSSD a ANO. Šéf strany Pavel Bělobrádek řekl, že osobně nepovažuje za dobré vytýkat před závorku sporná témata s tím, že se na nich strany budoucí možné koalice mohou dohodnout později. Bělobrádek to v neděli řekl v Otázkách Václava Moravce. Předseda KDU-ČSL řekl, že strany toho zatím příliš nedojednaly. "K některým věcem jsme se vůbec nedostali. Ztratili jsme měsíc," uvedl. ANO a ČSSD tvrdí, že mají shodu v 99 procentech, k tomu zásadnímu - daním - se však ještě nedostaly. ANO by s nimi nehýbalo, ČSSD chce některé daně zvýšit, jiné znovu zavést. "Pokud je něco, co by nás mohlo rozdělovat od začátku, je lepší do toho nejít a dát příležitost dalším stranám,” přiblížil šéf lidovců, s čím půjde na pondělní společné jednání všech tří stran. Bělobrádek by považoval za nejhorší variantu, aby se případná koalice v průběhu funkčního období rozpadla. Kvůli zdrženlivému postoji lidovců k některým shodám ČSSD a ANO se z části hnutí Andreje Babiše ozývají hlasy, že by lidovce mohl v jednáních o podpoře vlády vystřídat Úsvit. To ale předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve odmítl. Řekl, že jediná jiná varianta než dohoda ANO, ČSSD a KDU-ČSL jsou předčasné volby.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320813-belobradek-sporne-veci-je-potreba-vyresit-ne-odkladat-na-pozdeji.html

Pomůže spojení teorie s dalšími fakty, které bude přinášet současně dění, odhalit, jaká hra je dominantní, tj. o co vlastně jde?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.86 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč se lidovci v "přirozené koalici" necítí doma? ondrey 04. 12. 2013 - 08:30