Jaro je tady!

11. únor 2013 | 15.30 |

Jaro je tady!

Talovíny a mezi nimi i pár sněženek v botanické zahradě Na Slupi v Praze. V pátek jsem tam napočítal 20 rozkvetlých kytiček (včetně několika plevelů).

Vycházka se vyplatí. Lze se tam dostat tramvají číslo 6, 18, 24 nebo pěšky kolem Emauz z Karláku. Vstup zdarma.

Podrobněji o této žluté kytičce:

Talovín patří mezi nejvděčnější předjarní rostliny. Vyskytuje se ve dvou druzích v jižní Evropě a v dalších šesti ve střední a východní Asii, oddělovaných od samostatného rodu Shibateranthis.
Z hlíznatých oddenků vyrůstají už v únoru nízké, dlanitě vykrajované listy a květní stonky s 1 -2 velkými žlutými květy, které se při špatném počasí a večer zavírají.
Běžně se pěstuje talovín zimní, který je domovem v jižní Evropě kromě Řecka. Tam roste druh Eranthis ciliata, který kvete o něco dříve žlutými květy a má list pod květem jemně dělený. Talovín zimní má květy světle žluté. Mnohem větší květy má kříženec obou druhů Eranthis x tubergenii, který ale netvoří semena, protože podobně jako u mnoha jiných kříženců jsou jeho květy sterilní, množí se jen vegetativně.
Talovín zimní pochází z jižní Evropy.

Talovínům se daří na polostinných stanovištích v neutrální až mírně alkalické humózní hlubší půdě. Nesnáší velké sucho, na plném slunci bývají listy často poškozené. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, ale je dobré je občas překrýt vrstvou humózní listovky nebo kompostu.


Talovíny se snadno množí ze semen, nejlépe na podzim. Rostliny pěstované ze semen ale kvetou poměrně pozdě, teprve po čtyřech i více letech. Je možné množit i dělením hlíznatých oddenků, které vysazujeme v září až říjnu do hloubky 5 -7cm a asi 10cm od sebe.

Talovíny se hodí jako podsadba v blízkosti křovin nebo pod korunami listnatých stromů, jejichž stín jim nevadí, protože brzy zatahují pod zem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře