Jednání o vládě je i jednáním o círk. restitucích

1. prosinec 2013 | 17.29 |

Příjemně mě překvapilo, když na moji poznámku uveřejněnou na profilu A. Gajdůškové paní místopředsedkyně Senátu reagovala, a dokonce připustila velmi otevřenou výměnu názorů. Velmi si toho vážím, protože mně (a doufám nejen mně) umožnila více pochopit, co se odehrává. Celá výměna názorů je na:

https://www.facebook.com/Jiri.Fanta/posts/605122606190285?comment_id=5969071&offset=0&total_comments=8&ref=notif¬if_t=share_reply#!/alena.gajduskova/posts/687002454651607?comment_id=7108196&offset=0&total_comments=2¬if_t=feed_comment

(bohužel je přístupná jen pro ty, kteří patří mezi přátele na FB).

Proto ji uveřejňuji i na svém blodu zde:

RV (úvodní poznámka):Postup vyjednávání v oblasti tzv. církevních restitucí se mi začíná zdát podivný. Bylo by korektní, pokud by po vzoru německé sociální demokracie i naše nechala projít připravovanou koaliční smlouvu vnitrostranickým referendem.

A. G.:Vyjednávání o církevních restitucích ještě nezačalo, takž nevím, co je na něm podivného. Zatím běží přípravy na tato jednání. Experti ČSSD, ANO a církví se sejdou na konci příštího týdne. Upozorňuji, že jednání o restitucích není jednání o vládě. To je o jiných problémech.

Vnitrostranické referendum o koaliční smlouvě by se mi moc líbilo. Ale znamenalo by to prodlužování současného odsouvání řešení skutečných problémů počínaje nezaměstnaností mladých, přes problémy nemocnic až po propadání reálné hodnoty penzí a stále trvajícího hospodářského poklesu, tedy snižování životní úrovně občanů. Prodlužování nevládnutí tento stav jen zhoršuje.

RV:S tímhle opravdu nemohu souhlasit a právě to jsem měl na mysli. Chcete-li - považuji to za zradu a zpronevěření se volebním výsledkům. Právě toho jsem se obával.

AG:Co považujete za zradu a jaké zpronevěření se a kterým volebním výsledkům? A s čím nesouhlasíte?

RV:Upřesňuji: S tímhle opravdu nemohu souhlasit a právě to jsem měl na mysli, když o "podivnostech". To je zbabělý útěk. Chcete-li - považuji to za zradu a zpronevěření se volebním výsledkům. Právě toho jsem se obával.

AG: S čím nemůžete souhlasit? A útěk od čeho?

RV:No přece vyřadit otázku nápravy zjevných pochybení v zákoně o církevních restitucích nemůže být mimo program této vlády. Alespoň těch pochybení, která jsou v kompetenci výkonné moci, tj. vlády. Pokud jde o výsledky voleb, tak strany, které tento zákon "silou moci" prosadily, ve volbách propadly.Nemohu souhlasit s Vaším tvrzením: "JEDNÁNÍ O RESTITUCÍCH NENÍ JEDNÁNÍ O VLÁDĚ. TO JE O JINÝCH PROBLÉMECH". Právě naopak. Jedním z důležitých prvků vládního programu by mělo být využití kompetencí, které má vláda, k tomu, aby se na minimum zredukovalo zneužití záměrných pochybení, která byla do zákona propasírována. A na tom musejí spolupracovat všechny resorty a vládní program k tomu musí všechny koaliční partnery zavázat.

OD:Těsně před volbami se sešli představitelé KSČM a ČSSD a dohodli se na nutnosti ročního pozastavení vydávání majetku v církevních restitucích a jejich revizi, s tímto heslem vystupoval na mítincích i Sobotka, takže bych očekával, že ve vládním prohlášení bude věta, že vláda s okamžitou platností pozastaví vydávání majetku a připraví návrh na řešení další účinnosti zákona o církevních restitucích.

AG:Jen ve stavebnictví ztratilo práci 8 tisíc lidí. Důchodci už musí volit mezi tím, zda si koupí něco k jídlu nebo potřebný lék. Včera jsem za tepláčky pro ročního kloučka zaplatila téměř tři stovky a to byly ty nejlevnější. Pro mámu s 11 tisíci mateřské a ještě navíc třeba s dvojčaty to je téměř neřešitelná situace. Tohle řešit je poslání sociální demokracie a to co nejrychleji. Restituce, tak jak jsou nastavené, jsou problém a s ním udělat maximum možného je úkol našeho týmu. Ale problémy, které má před sebou nová vláda jsou mnohem horší a složitější a nelze je odkládat kvůli špatně nastaveným restitucím. Vím, že jste přemýšlivý člověk. Předpokládám tedy, že na tom se shodneme.

RV:Částečně. Propad 3. čtvrtletí je dán zejména Kalouskovou destrukcí 1. pilíře a vyvoláváním nedůvěry proti němu. Viz: http://radimvalencik.pise.cz/786-v-cem-se-singer-myli.html

Ale je potřeba vidět věci v souvislostech. Přes tzv. církevní restituce mají být vyvedeny peníze nikoli ve prospěch církví, ale ve prospěch lobby, která s církvemi nemají nic společného právě tak, jako mnoho z toho, co se požaduje k vydání, nemělo nic společného s církvemi. A to je nutné ošetřit. Protože 1. Z těchto peněz jsou financovány největší lumpárny. 2. Právě tyto majetky a peníze nejméně vytvářejí pracovní příležitosti.

OD:ČSSD se schovává za řešení nezaměstnanosti, což je samozřejmě také vážný problém, ale ústupem od svého programu chce věnovat církvím majetky a finance, které by mohly posloužit třeba přímo těm chudým a nezaměstnaným. Tito volili ČSSD i proto, že od Sobotky a spol. dostávali náměty, že revize církevních restitucí vrátí část prostředků do státního rozpočtu na řešení podpory ekonomiky. Příště si dnešní voliči ČSSD rozmyslí, zda volit stranu, která ustupuje od svého programu v tak zásadních otázkách.

MK:Bohužel, jednání o restitucích JE také jednáním o vládě, protože to byla podstatná součást předvolebních slibů, které podmínily hlasy voličů, a těch nebylo málo. Pokud se koalice zrodí za cenu, že neplnění volebních slibů se "zdůvodní" obvyklou metodou, budoucnost této vlády nevidím dobře a ještě méně dobře vnímám budoucí podporu ČSSD. Chápu, že situace není lehká a přeji všem, aby jednání byla úspěšná.

Poznámka: Pokud to bude někdo považovat za významné a nemá přístup na výše uvedenou stránku, mohu jeho stanovisko tlumočit formou komentáře s odvoláním na jeho autora.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře