Lidovci to už asi přehánějí

30. listopad 1999 | 00.00 |

"Myslím, že by mělo být právo veta. Tam, kde ho jeden z partnerů použije, prohlasovat se to nemůže. Už jsem jim to řekl, že chci koaliční pojistku," uvedl Bělobrádek dle zprávy na Novinky.cz k jednání o vládě (viz dále).

Pokud by tlak ze strany KDU-ČSL měl dojít tak daleko, že požaduje právo na tabuizování některých důležitých otázek, tak:

1. Je lepší menšinová vláda ČSSD s ANO a vyjednáváním podpory podle výsledků voleb v konkrétních otázkách (tabuizování některých otázek ze strany KDU-ČSL je proti výsledku voleb, a to mimořádných, které jsou více než jiné "hlasem lidu", protože reagují na něco, "o co jde".

2. V ČSSD by mělo proběhnout závazné referendum o vládním programu ještě před tím, než bude předložen do Poslanecké sněmovny (po vzoru německé SPD). Přihlášení se k tomuto principu vyjednávací roli ČSSD posílí. Navíc jedině toto referendum může vrátit legitimitu vedení (a vyjednávacímu týmu) ČSSD, protože členové vedení i vyjednávacího týmu personifikují i zodpovědnost za neúspěch ČSSD ve volbách.

K požadavku KDU-ČSL viz dále (dle Novinky.cz):

"To považuji za úplně nejpodstatnější záležitost. Přílohou rámcové koaliční smlouvy by měly být velmi podrobné kapitoly resortní a v ní body, co musí splnit ministr a pro co budou hlasovat poslanci. Pak by mohlo být právo veta využíváno minimálně. Ale samozřejmě tam musí být," řekla iDNES.cz místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová. Právo veta by strana mohla využít při snaze omezit církevní restituce nebo například proti snaze zrušit lustrační zákon.Viz: http://zpravy.idnes.cz/lidovci-pozaduji-pravo-veta-aby-je-cssd-a-ano-nemohly-obejit-p48-/domaci.aspx?c=A131129_121514_domaci_kop

Velmi rozpačité stanovisko dle Novinky.cz k tomu zaujímá vyjednávací tým ČSSD:

ČSSD na pátečním grémiu vypracovala návrh koaliční smlouvy, kterou ještě téhož dne poslala ANO a lidovcům. Po jednání to novinářům řekl místopředseda Milan Chovanec. Od pondělí by spolu měly začít jednat všechny tři strany. Chovanec nechtěl sdělit podrobnosti, které mají znát jen koaliční partneři. Mezi stranami, které by zformovaly budoucí koalici, jsou stále programové neshody. Lidovci v koaliční smlouvě chtějí právo veta, což Chovanec nekomentoval. "Zatím mluvili jen o nějakých koaličních pojistkách. Bude to součást jednání," řekl Chovanec... Podle KDU-ČSL je šance, že strana ve vládě zasedne, padesátiprocentní. Zaorálek je optimista. "Z jednání jsem měl dojem, že šance je větší," řekl. "Jednání s ANO byla obtížnější, ale už se s nimi slušně sbližujeme. S lidovci by měla být shoda snazší."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320750-cssd-udelala-navrh-koalicni-smlouvy-hotovo-chce-mit-v-polovine-prosince.html

Tyto signály (a to i ze strany L. Zaorálka, kterého si velmi vážím) se mi hodně nelíbí.

K otázce, zda to lidovci se svým požadavkem přehánějí, ještě uvedu krátkou diskusi, která proběhla včera na FB:

J. Š: Prehaneji? Mozna jen pilne studovali teorie her, ne?

R. V. Asi ne. Moc hrotí. V teorii her jde o to, jak hrát hru kooperativně a najít adekvátní rozdělení výplat. Lidovci tlačí na pilu a chtějí zvrátit možnou kooperativní hru v antagonisticko

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře