Myslím, že to lidovci přehánějí

30. listopad 1999 | 00.00 |

"Myslím, že by mělo být právo veta. Tam, kde ho jeden z partnerů použije, prohlasovat se to nemůže. Už jsem jim to řekl, že chci koaliční pojistku," uvedl Bělobrádek dle zprávy na Novinky.cz k jednání o vládě (viz dále).

Pokud by tlak ze strany KDU-ČSL měl dojít tak daleko, že požaduje právo na tabuizování některých důležitých otázek, tak:

1. Je lepší menšinová vláda ČSSD s ANO a vyjednáváním podpory podle výsledků voleb v konkrétních otázkách (tabuizování některých otázek ze strany KDU-ČSL je proti výsledku voleb, a to mimořádných, které jsou více než jiné "hlasem lidu", protože reagují na něco, "o co jde".

2. V ČSSD by mělo proběhnout závazné referendum o vládním programu ještě před tím, než bude předložen do Poslanecké sněmovny (po vzoru německé SPD). Přihlášení se k tomuto principu vyjednávací roli ČSSD posílí. Navíc jedině toto referendum může vrátit legitimitu vedení (a vyjednávacímu týmu) ČSSD, protože členové vedení i vyjednávacího týmu personifikují i zodpovědnost za neúspěch ČSSD ve volbách.

K požadavku KDU-ČSL viz dále (dle Novinky.cz):

"To považuji za úplně nejpodstatnější záležitost. Přílohou rámcové koaliční smlouvy by měly být velmi podrobné kapitoly resortní a v ní body, co musí splnit ministr a pro co budou hlasovat poslanci. Pak by mohlo být právo veta využíváno minimálně. Ale samozřejmě tam musí být," řekla iDNES.cz místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová. Právo veta by strana mohla využít při snaze omezit církevní restituce nebo například proti snaze zrušit lustrační zákon.Viz: http://zpravy.idnes.cz/lidovci-pozaduji-pravo-veta-aby-je-cssd-a-ano-nemohly-obejit-p48-/domaci.aspx?c=A131129_121514_domaci_kop

Velmi rozpačité stanovisko dle Novinky.cz k tomu zaujímá vyjednávací tým ČSSD:

ČSSD na pátečním grémiu vypracovala návrh koaliční smlouvy, kterou ještě téhož dne poslala ANO a lidovcům. Po jednání to novinářům řekl místopředseda Milan Chovanec. Od pondělí by spolu měly zač%

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře