Jak se vrací bývalá „stojednička“

1. listopad 2013 | 05.38 |

Po zveřejnění názorů na vývoj schizmatu v ČSSD v mediích 31.10.2013 se stále zřetelněji ukazuje, o co jde. Po relativně úspěšném, ale ještě nedotaženém pokusu o rozbití "padesátky" ČSSD si otevřít cestu k rozbití "sedmačtyřicítky" ANO a za podpory stabilní KDU-ČSL doplnit koalici o její vedoucí složku z "bývalé  stojedničkové" dvojky, tj. TOP 09. Proč nevyužít příležitost, kterou svou unáhleností, přeceněním pozic, podlehnutím osobním averzím a ambicím přinesl na stříbrném podnosu nejen zmatený M. Hašek, ale i zkušený, ovšem někdy překotně jednající M. Zeman. A "bývalá stojednička" vyhozena oknem se vrátí dveřmi. Za pomoci nadšených bojovníků za svobodu, demokracii a Sobotku.

K tomu viz dle Novinky.cz zejména následující:

* Po všem, co se stalo, rezignujete na post předsedy poslaneckého klubu?

Nevidím k tomu jediný důvod. Byl jsem účastníkem úterní debaty klubu, kde ta schůzka byla diskutována. I tak jsem byl zvolen dvěma třetinami hlasů (30:16), což považuji za silný mandát. Choval bych se zvláštně, kdybych teď – den po zvolení – rezignoval, zatímco Bohuslav Sobotka při opačném výsledku výzvy schválené vedením zůstal. Dodržel jsem slovo, na kterém jsme se dohodli.

* V čem spočívalo?

Že schůzku nebudeme potvrzovat, protože byla neveřejná. Dohodli jsme se na tom tak na návrh Milana Chovance. I kdyby byla zveřejněna, nepřipadalo mi na ní nic zvláštního.

Respektoval jsem ale tu dohodu, takže jsem schůzku ani nepotvrdil, ani nevyvrátil, prostě jsem ji nechal bez komentáře. Nevidím jediný problém, pokud se politici soc. dem. potkají s prezidentem. Naopak vidím problém v tom, když politici soc. dem. do prezidenta kopou a snižují tím třeba šance na sestavení vlády.

* Vy nevidíte problém v tom, že se část stranického vedení sejde s prezidentem a před předsedou strany to zatají?

Skutečně nemohu za to, že vztah mezi Bohuslavem Sobotkou a Milošem Zemanem je takový, že nebyl pozván.

* Tady ale proběhlo něco, co mělo zůstat před Sobotkou navždy utajeno, právě proto, že nebyl pozván.

My jsme se nedohodli, že schůzku zapřeme, ale na návrh Milana Chovance byla dohoda o tom, že o ní nebudeme mluvit. My jsme to do včerejška dodrželi.

* Chovanec schůzku ale potvrdil už v úterý, zatímco Michal Hašek týž den večer veřejně v televizi říkal, že žádná nebyla.

Proč to udělal, se musíte zeptat jeho, jaké k tomu měl důvody, co ho tlačí a čeho se bojí. Ale já nechci přilévat olej do ohně, jde o poslance a byl bych rád, aby náš klub byl jednotný.

* Tak co vás včera přimělo k tomu, že jste schůzku přiznali? Byl to právě Chovanec, který se rozhodl mluvit?

Nepochybně. Když ten, který dohodu inicioval, ji nakonec porušil, tak není důvod cokoli dalšího dodávat, než jsme učinili v prohlášení.

* Předpokládám, že když nechcete rezignovat na funkci předsedy, pak ani nesouhlasíte s tím, aby skončili ve funkcích další účastníci schůzky.

Nikdo z nás nikdy nemá nic jistého, mě může kdykoli odvolat poslanecký klub, takže nepochybně situace může být řešena. Na straně druhé to považuji za umělou kauzu a umělý problém, který někdo vytvořil.

* V čem je to umělý problém a kdo ho vytvořil?

Takových schůzek se v minulosti jistě odehrála spousta. Bylo by dobré, kdyby nám např. Jiří Dienstbier řekl, kolikrát se za poslední dobu sešel s Miroslavem Kalouskem, a pak moralizoval ostatní. Ale jak říkám, včera jsme nakročili cestu ke sjednocení poslaneckého klubu, k tomu, abychom se dohodli. Musím říct, že moje vstřícné kroky s Michalem Haškem nakonec vyústily ve středeční prohlášení a je na jiných, aby to zhodnotili.

* Jak může být klub sjednocený, když jste jeho členům lhali? Chcete říct, že vše je zapomenuto a všichni si padnete kolem krku?

Já jsem rozhodně nikde nelhal. Na otázku, zda se schůzka uskutečnila, jsem řekl, že to nebudu komentovat.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317775-tejc-ve-schuzce-v-lanech-problem-nevidim-v-kopani-do-prezidenta-ano.html

A ještě jednou J. Tejc. Doporučuji podrobně přečíst zdůvodnění, proč nestojí o místo člena vyjednávacího týmu:

Zopakoval, že k rezignaci nevidí důvod, protože o věci nelhal. Poslancům, kteří se jej přímo zeptali, prý řekl pravdu. Vyjádřil také názor, že demokratické rozhodnutí předsednictva vyvolalo "hon na čarodějnice a snahu očerňovat ty lidi, málem je mediálně zlynčovat". Hašek podle něj sice udělal chybu, ale lhář není. Tejc také řekl, že příliš nestojí o pozici v novém vyjednávacím týmu. "Já o to místo příliš neusiluji, protože si myslím, že není možné, abych nesl odpovědnost za výsledek, pokud bych neměl absolutní důvěru předsedy strany," nechal se slyšet.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317788-vyjednavacem-za-cssd-je-sobotka-ostatni-vyberou-az-po-rozetnuti-sporu.html

Mj. v podtržené větě sdělil J. Tejc to nejdůležitější, a to tak, aby to pochopili všichni.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak se vrací bývalá „stojednička“ ondrey 01. 11. 2013 - 07:51