Zůstane politika v mantinelech výsledku voleb?

31. říjen 2013 | 05.32 |

S podtitulem: O tom tentokrát může volič rozhodnout, ale také může svým jednáním vše pokazit

Brzy ráno 29.10.2013 jsem na základě svých znalostí (znalosti toho, jak se chovají jednotlivý hráči v komplexu her, které se hrají) napsal následující:

Jak to tedy nakonec dopadne? Rozhodnou dva momenty:

- Zda to ustojí M. Zeman, který teprve nyní zašel na hranu svých kompetencí, když se po volbách setkal se skupinou představitelů ČSSD bez M. Sobotky. A bude patrně muset jít dál. Aby se překonala patová situace, bude patrně muset někoho pověřit dřív, než proběhne mimořádný sjezd ČSSD (i když to nemusí být hned).

- Především však záleží na reakcích veřejnosti. Na ni se odvolávají obě strany a obě strany s ní počítají.

Viz: (71.150) Hra: Co přinesl 28.10.13 – Superaféra 138 (na mém blogu vyjde 1.11.2013)

To byl klíčový moment, kterým byl spuštěn následující vývoj. A za to nese jak M. Zeman, tak i ti, co se schůzky zúčastnili, plnou odpovědnost.

Jak má v této situaci postupovat volič, který se zase na nějakou dobu změnil v "obyčejného občana" či "normálního člověka".

Především by měl odmítnout hrát jiné hry, než kterým vymezil prostor výsledkem voleb, který zní jasně:

ČSSD     ANO       KSČM    TOP 09  ODS       Úsvit      KDÚ-ČSL                                            

50           47            33             26           16           14           14

Volič mj. řekl: Nechci "bývalou stojedničku" a od tradičních stran (ODS, TOP 09, ČSSD) požaduji změnu v chování. Neměli bychom se pokoušet (jako teď už ne voliči, ale "obyčejní lidé") tento výsledek voleb vlastním jednáním revidovat. Jakkoli se dnes kdekdo z politiků bude na občana, jeho nespokojenost apod. odvolávat. Jinak budeme vtaženi do hry, kterou sami sobě i dalším bereme i to málo, co normální občan má v rukou, aby něco ovlivnil – výsledek jeho volby, který spolu s výsledky volby dalších občanů dává výsledek voleb. Pak bychom se stali nejen spoluhráči, ale i spolupachateli těch, kterým je občan dobrý jen k tomu, aby se na něj někdo odvolal, když ho chce zneužít. Proto trvejme na respektování výsledků voleb a nepřipusťme jejich revizi.

Podrobně jsem sledoval, co vše kdo řekl a co se odehrálo 30.10.2013. V atmosféře, která tak trochu připomínala tzv. krizi v České televizi před pár léty a řadu dalších obdobných akcí. Z toho, co bylo řečeno, považuji za nejrozumnější slova hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Roztočila z ČSSD (které jinak vůbec neznám, dodnes jsem nevěděl o jeho existenci):

"Za situace, která nastala, si myslím, že by v čele sociální demokracie neměl stát ani jeden z nich," odpověděl Právu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil na otázku, zda si přeje v čele sociální demokracie Bohuslava Sobotku nebo Michala Haška. Rozbořil byl na předsednictvu strany jedním z těch, kteří vyzvali Sobotku k rezignaci. "Nejsem žádný haškovec, ale sociální demokrat a výsledek voleb mě ohromil. Někdo musí být odpovědný za to, že jsme nedokázali prodat sedm let v opozici, že jsme v podstatě nechali vyhrát Okamuru s Babišem," řekl k tomu hejtman Právu. Odejít by podle něj měl z vedení strany i Hašek, a to kvůli lži okolo schůzky s prezidentem Zemanem. "Nevidím důvod, proč ji nemohl potvrdit," zdůraznil Rozbořil, přičemž neskrýval roztrpčení nad posledním vývojem ve straně. "Půjde - li to tak dál, skončíme tam, kde ODS," poznamenal. "Mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem nepreferuji jako nestraník ani jednoho. Pokud se oba spolu nedomluví, jsou jejich místa těžko obhajitelná.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317704-podporu-ztraci-hasek-uz-i-mezi-hejtmany.html

Především si je pak potřeba dávat pozor na to, kdo rozbíjí "padesátku" ČSSD, "třiatřicítku" ANO, "dvacetšestku" TOP 09 apod. To je či to by byl pokus o revizi výsledku voleb a otevření prostoru pro zákulisní hráče.

Teď k tomu nejdůležitějšímu:

1. P. Bělobrádek má plné právo požadovat: "Je důležité, aby tu byla deklarace, že všech 50 poslanců ČSSD bude hlasovat jednotně, protože pokud to tak nebude, tak nemá vůbec smysl se soc. dem. vyjednávat."

2. Prvním, kdo ohrozil "padesátku", byli ti, co se sešli u M. Zemana.

3. V situaci, která vznikla, není korektní (státnicky moudré) ze strany toho, kdo nese podstatný díl zodpovědnosti za výsledek voleb, tj. B. Sobotky, vysílat signály tohoto typu: "Lidé, kteří tento puč organizovali, kteří lhali, by měli opustit funkce v ČSSD. Týká se to všech, tedy Haška, Tejce, Onderky a Škromacha. Organizovali tento puč a stáli v jeho čele. Jejich vyloučení nebudu navrhovat, ale je důležité, aby vyvodili osobní odpovědnost”. To je další krok k likvidaci "padesátky". Ze strany toho, kdo sám není bez viny.

Je nyní na ČSSD, aby našla řešení. Občan nechce přesýpání ve stranách, které by vyústilo ve stejný styl vládnutí, jaký reprezentovala "bývalá stojednička".

Na závěr si ještě přihřeji svoji polívčičku. Uvedu názor, se kterým lze nesouhlasit, proti kterému lze protestovat, ale to je asi tak jediné, co se s tím dá dělat: Hlavní příčinou toho, že se nám z chování současné politické reprezentace ČSSD dělá špatně, je její ideová vyprázdněnou. Nemá program, který by vycházel z pochopení toho, co se odehrává ve společnosti, historického kontextu toho, co se odehrává, a změn, které je nutné realizovat, pokud má být překonáno kritické období vývoje nejen naší země, ale celé naší civilizace.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře