Schizma v ČSSD a jak ho řešit?

30. říjen 2013 | 06.39 |


Schizma v ČSSD, které vzniklo v den státního svátku republiky, předznamenalo nejvýznamnější události, které probíhají a jsou medializovány. B. Sobotkovi se podařilo úspěšně stabilizovat svoji pozici, aby hra na prohlubování schizmatu mohla pokračovat. Obě strany mohou opakovat své argumenty a zesilovat je v reakci protivníka prakticky donekonečna:

- B. Sobotka: Mám mandát k tomu, abych vedl stranu jako předseda a jen ÚVV může toto rozhodnutí změnit. To, co se stalo, byl puč.

- M. Hašek a spol.: Nemění se předseda, v kompetenci předsednictva je určit vyjednávací tým. B. Sobotka musí nést zodpovědnost za výsledek voleb, ale on to neunesl.

- B. Sobotka: Nejen já nesu zodpovědnost za výsledek voleb, ale i ti, co mně podráželi nohy a to byla hlavní příčinou neúspěchu.

- M. Hašek: Hlavní příčinou neúspěchu bylo koketování s pozicí "bývalé stojedničky" a možnosti spolupráce s ní proti M. Zemanovi.

(Záměrně argumenty trochu stylizuji, ale jakákoli argumentace obou stran bude konvergovat ke sporu o roli M. Zemana, který bude klíčová.)

Jsme svědky standardní hry, která má následující parametry:

- Obě znepřátelené strany (schizmatu) se dopustili velkých selhání.

(V tomto případě před volbami přehlížením role normálních lidí a toho, co chtějí normální lidé, dále pak stupňováním konfliktu, neschopností se dohodnout.)

- Obě strany jsou si nyní vědomy, že teď podstatnou roli bude mít normální lidé. V daném případě již nejen členská základna ČSSD, ale i širší veřejnost, která bude v logice široké "protizemanovské" koalice (a "probývalostojedičkové" koalice) do politického boje vtahována.

A co občan? Ten má jedinečnou příležitost využít doporučení V. Dvořákové v její knížce

Nenechat se vtáhnout do hry, ve které má být pouhou figurkou. Mj. právě to, že jsou lidé vtahováni do hry jen jako figurky, byl jeden z důvodů, proč jsem tehdy (25.1.2013 na svém blogu) odstartoval seriál "Teorie her jako bojové umění", viz:

Motto: "Každé malé dítě vám odmítne hrát hru, která nemá pravidla, kde se pravidla mění nebo kde někdo podvádí: "To nemá cenu..." Proč my tu hru s politiky i nadále hrajeme a necháme si to líbit?" (Vladimíra Dvořáková, Rozkrádání státu, s. 22)...a nejenže si to necháme líbit - dodal bych - někteří z nás do různých her, které nemají pravidla, v nichž se podvádí, dokonce vstupujeme a jsme přesvědčeni, že je to správné. Přitom jsme pouhými figurkami či dokonce jen pěšáky, které jsou ochotni ti, co nás do těchto her vtahují, obětovat. A také dříve nebo později obětují. V těch hrách, o kterých oni vědí, ale my ne. V těch hrách, ze kterých oni mají prospěch, ale my ne. Pokud chceme pochopit, o co v současné době jde, a neprohrávat, je dobré - podle mě dokonce nutné - osvojit si teorii her jako bojové umění. Přesněji pochopit základy těch částí teorie her, které se bezprostředně týkají našeho každodenního života, tak, abychom byli schopni on-line rozpoznávat standardní situace, orientovat se a obstát v nich.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/49-teorie-her-jako-bojove-umeni-1.html

Tři čtvrtě roku staré, ale dnes se mi to zdá prorocké a aktuální. Pod kouřovou clonou vzájemného nepřátelství a vzájemného znepřátelování jsme připravování o výsledek mimořádných voleb, struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad mají ideální příležitost obsadit institucionální prostor, aniž bychom si toho povšimli.

Moje doporučení?: Snažte se nenechat vtáhnout do hry a posuzovat vše z nadhledu. Snažte se kriticky vnímat argumenty obou stran, zejména té, která je vám více sympatická. K té musí být každý, kdo chce pochopit, více kritický a vidět ji očima argumentace té strany, která je mu nesympatická.

Nestaňte se figurkou, která je z pozice svého přesvědčení, že stojí na správné straně, snadno manipulovatelná. Figurky se mění v takových bitvách v kanónenfutr. A v tomto případě žádná ze stran nestojí za žádnou oběť. Požadujte, aby obě strany nesly odpovědnost. To vše sice ještě není dostatečné, ale nenahrává to těm zákulisním silám, co tuto hru rozehráli. A umožní vám to lépe vidět pod pokličku toho, co se děje. A kdo chce víc, ať se průběžně učí teorii her jako bojové umění – jak z toho, co říká teorie, tak i z toho, co přináší realita.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Schizma v ČSSD a jak ho řešit? vojta* 30. 10. 2013 - 23:46