(71.146) Hra: Co přinesl 24.10.13 – Superaféra 134

28. říjen 2013 | 05.19 |

Den před mimořádnými volbami ve čtvrtek 24.10.2013 se ukázalo, že téma církevních restitucí je velmi živé. V souvislosti se lhaním a podváděním na nejvyšší úrovni.

Podívejme se, k čemu došlo. Ve 3:07 zveřejňují Novinky.cz článek s jednoznačným názvem: "Zeman se už s Dukou o Hradu džentlmensky dohodl" (ten vyšel následně ráno v Právu). V něm je mimo jiné uvedeno:

Žádost katolické církve o vydání devíti budov v areálu Pražského hradu vzbudila vášně ve veřejnosti i mezi politiky. Postupně se ale ukazuje, že za touto žádostí je starý plán na směnu budov mezi pražským arcibiskupstvím a Pražským hradem. Tu by řešil stát s církví bez ohledu na mínění parlamentu, neboť nejde o změnu restitučního zákona. Právu se podařilo získat podrobnější informace o tzv. džentlmenské dohodě mezi kardinálem Dominikem Dukou a prezidenty Václavem Klausem a poté i Milošem Zemanem. Obrysy dohody se začaly rýsovat již v roce 2010, kdy se Klaus s Dukou domluvili na společném užívání katedrály sv. Víta a na tom, že Hrad poskytne církvi "k užívání potřebné nemovitosti", přičemž "zajistí jako doposud veškerou péči o tyto nemovitosti". Pražské arcibiskupství pak letos v létě požádalo stát na základě restitučního zákona o vydání devíti budov na Hradě a pozemků pod nimi, které mu v minulosti patřily. Plánuje je vyměnit za dva objekty, jež vlastní Správa Pražského hradu a které má už léta církev v pronájmu. "Ta džentlmenská dohoda mezi panem kardinálem a pány prezidenty spočívá v tom, že získáme Staré proboštství a Mladotův dům, které dnes používáme. My naopak dáme státu budovy potřebné pro zabezpečení Hradu, až je dostaneme," vysvětlil ve středu Právu princip dohody generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Podle něj církev musela nejdříve o šest domů ve Vikářské ulici, jeden ve Zlaté uličce, věž Mihulku a kostel Všech svatých, včetně pozemků, požádat, aby měla něco v ruce. "Nejednáme jen s panem prezidentem, ale i s parlamentem a vládou. Pokud nezískáme ty nemovitosti zpět, tak nebudeme mít jistotu, že dojde ke směně, a museli bychom chtít, aby nám ty domy stát daroval," poznamenal Holub. Celá třenice kolem vracení budov na Hradě vznikla proto, že ministr vnitra v demisi Martin Pecina chtěl, aby vláda připravila zákonné opatření, které by vrácení budov na Hradě zabránilo.

To po Dukově pondělní intervenci odmítl premiér Jiří Rusnok se slovy, že o tom musí rozhodnout až Sněmovna vzešlá z voleb. Ve středu po jednání vlády uvedl, že ministři kultury, spravedlnosti a vnitra mají do čtrnácti dnů zpracovat návrh řešení situace, aby se problémem mohla neprodleně zabývat příští vláda, protože Hrad bude muset do 8. února o navrácení budov rozhodnout. "Je to vyloženě politická záležitost, podle mého soudu zbytečně příliš politická, ale v Čechách to tak prostě chodí, symbolická," uvedl Rusnok. "Myslím, že ta věcná podstata toho problému je mnohem přízemnější, než se na první pohled může zdát," dodal Rusnok. Pecina počítá s tím, že pro příští vládu připraví podklady. "Budu se snažit připravit i variantu případného odložení církevních restitucí nebo pozastavení o rok," uvedl. S návrhem vydávání majetků církvím o rok pozastavit přišla v úterý soc. demokracie. Podle sekretáře biskupů Holuba je smutná zpráva, že ČSSD "slibuje nesmysly", ale že pokud k tomu dojde, nezbude jim než rok počkat. Tomu, že stát vydávání úplně zvrátí, nevěří. Znamenalo by to podle něj návrat k totalitě. "My budeme mít podané všechny výzvy předtím, než dojde k eventuálnímu pokusu o změnu zákona. A ty výzvy budou, jestli nežijeme v diktátorských časech, podány podle platného zákona. Věřím, že doby komunistické retroaktivity jsou už za námi," dodal Holub. Církve mají čas na podání žádostí do konce tohoto roku. Úřady musí do šesti měsíců od podání žádosti rozhodnout o vydání. Pokud se rozhodnou nevydat, mohou církve požádat o správní řízení, v kterém úřady musí do 12 měsíců buď majetek vydat, anebo jasně říci, proč to odmítly. Poté se budou moci církve začít soudit. Celkově církve žádají o navrácení majetku za 75 miliard, dalších 59 miliard mají podle restitučního zákona církve získat během třiceti let jako náhradu za nevydaný majetek.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317115-zeman-se-uz-s-dukou-o-hradu-dzentlmensky-dohodl.html

O něco málo hodin později z Mostu ve 13:57 již M. Zeman prostřednictvím Novinky.cz říká něco jiného:

Církev vznesla v rozporu s dohodou s exprezidentem Václavem Klausem některé neoprávněné požadavky na vrácení objektů v areálu Hradu, prohlásil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman. Dodal, že ho to překvapilo, protože kardinál Dominik Duka ho před 14 dny prý ujistil, že dohoda s Klausem platí. Duka zareagoval, že dohodu neporušil a může se jednat o nepochopení prezidentova vyjádření. O "džentlmenské” dohodě týkající se objektů na Pražském hradě píše čtvrteční Právo. Klaus s Dukou se už v roce 2010 domluvili na společném užívání katedrály sv. Víta a na tom, že Hrad poskytne církvi "k užívání potřebné nemovitosti", přičemž "zajistí jako doposud veškerou péči o tyto nemovitosti". Pražské arcibiskupství pak letos v létě požádalo stát na základě restitučního zákona o vydání devíti budov na Hradě a pozemků pod nimi, které mu v minulosti patřily. Plánuje je vyměnit za dva objekty, jež vlastní Správa Pražského hradu a které má už léta církev v pronájmu. "Ta džentlmenská dohoda mezi panem kardinálem a pány prezidenty spočívá v tom, že získáme Staré proboštství a Mladotův dům, které dnes používáme. My naopak dáme státu budovy potřebné pro zabezpečení Hradu, až je dostaneme," vysvětlil ve středu Právu princip dohody generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Ze Zemanova čtvrtečního vyjádření není jasné, jaké body dohody církev podle něj porušila. "Dohoda s panem prezidentem Klausem platí," zopakoval ve čtvrtek Duka. Podle něj církev musela nejdříve o šest domů ve Vikářské ulici, jeden ve Zlaté uličce, věž Mihulku a kostel Všech svatých, včetně pozemků, požádat, aby měla něco v ruce. "Nejednáme jen s panem prezidentem, ale i s parlamentem a vládou. Pokud nezískáme ty nemovitosti zpět, tak nebudeme mít jistotu, že dojde ke směně, a museli bychom chtít, aby nám ty domy stát daroval," poznamenal Holub.

Prezident republiky a arcibiskup pražský a primas český se dohodli na tom, že Kancelář prezidenta republiky, respektive Správa Pražského hradu, poskytne pro řádné zajištění potřeb římskokatolické církve při péči o katedrálu k užívání potřebné nemovitosti na Pražském hradě, a to Metropolitní kapitule sv. Víta v Praze. Kancelář prezidenta republiky, respektive Správa Pražského hradu, zajistí jako doposud veškerou péči o tyto nemovitosti.  (Z prohlášení D. Duky a V. Klause 24. 5. 2010)

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317192-cirkev-vznesla-pozadavky-v-rozporu-s-dohodou-s-klausem-rekl-zeman.html

Kdo tedy lže a podvádí? K tomu se (poměrně jednoznačně se zanedlouho, v 17.55) vyjádřil i V. Klaus:

Exprezident Václav Klaus popřel, že by se v minulosti domluvil s kardinálem Dominikem Dukou na směně budov na Hradě. Podle něj ví pouze o tom, co je uvedeno v oficiální dohodě z roku 2010, v níž je zakotven pronájem dvou budou v areálu Pražského hradu. "Nevím, co se to vyrojilo za téma. O žádné dohodě, která by byla tajná nebo jiná, nevím nic. Napsali jsme - a to jsem dělal celý život - písemnou dohodu a tam je napsáno vše, na čem jsme se dohodli, ani slůvko nezůstalo skryto," uvedl Klaus. V roce 2010 Klaus s Dukou uzavřel oficiální memorandum, že stát i církev budou užívat katedrálu svatého Víta společně a stát na 99 let pronajme církvi budovu Starého probošství a tzv. Mladotův dům. Klaus dodal, že je celou situací překvapen. "Žil jsem do této chvíle ve vědomí, že tehdejší dohodou jsme debatu o církvi a areálu Pražského hradu na věky, tedy na 99 let, uzavřeli," dodal. Přitom Duka o dohodě s bývalým prezidentem mluvil poté, co ministr vnitra v demisi Martin Pecina chtěl zákonným opatřením katolické církvi zabránit, aby se mohla dožadovat navrácení devíti budov v areálu Pražského hradu. Dohoda měla podle generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba spočívat v tom, že pražské arcibiskupství vymění devět pozemků, které mu v minulosti patřily a které by mělo v rámci restitucí dostat zpět, za dvě budovy, které jsou Správy pražského hradu a které má církev dnes v pronájmu. "Ta džentlmenská dohoda mezi panem kardinálem a pány prezidenty spočívá v tom, že získáme Staré proboštství a Mladotův dům, které dnes používáme a my dáme ty budovy potřebné pro zabezpečení Hradu, až je dostaneme," řekl Právu Holub. O této dohodě ale Klaus podle svých čtvrtečních slov neví, nic nad rámec oficiální dohody prý při jednáních nepadlo.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317236-klaus-zadna-neoficialni-dohoda-o-vymene-budov-na-hrade-s-dukou-nebyla.html

Takže si z našich daní a to hodně velkými částkami budeme platit ty, kteří si monopolizují právo na jakousi "vyšší morálku" a současně lžou, podvádí, zpronevěřují se slibům a kradou. I to je výsledek minulé vlády, které prosadila velmi podivnou podobu tzv. restitučního zákona silou moci.

Za povšimnutí stojí i to, jak se "zviditelňuje" fungování struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad na globální úrovni:

Americká tajná služba NSA sledovala hovory 35 světových vrcholných politiků. Čísla jejich mobilních telefonů získala od amerického vládního činitele, kterých jich měl přes 200. Ve čtvrtek o tom informoval britský list The Guardian, který odkázal na tajný dokument NSA vyzrazený bývalým bezpečnostním pracovníkem Edwardem Snowdenem. Konkrétní jména politiků v textu zmíněna nejsou. Podle dokumentu NSA ale americká tajná služba prý z tohoto monitorování získala jen málo tajných informací, napsal britský list. Z důvěrného dokumentu podle The Guardian vyplývá, že NSA doporučuje vysokým úředníkům z nejrůznějších vládních úřadů včetně Bílého domu a Pentagonu, aby se podělili s tajnou službou o svoje kontakty, které by mohla zahrnout do svého monitorovacího systému. Dokument NSA z roku 2006 ukazuje, že sledování, které se nejnověji provalilo u německé kancléřky Angely Merkelové, nebylo ojedinělou, ale naopak rutinní záležitostí. Bílý dům zjištění vztahující se k tomuto konkrétnímu dokumentu odmítl komentovat.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/317251-tajna-sluzba-usa-sledovala-mobily-35-svetovych-lidru-pise-britsky-tisk.html

Česko se postaví na stranu zemí, jako jsou Německo nebo Francie, které v uplynulých dnech ostře protestovaly proti špionážním aktivitám americké tajné služby NSA. Při příjezdu na summit EU to ve čtvrtek dal najevo premiér Jiří Rusnok. Ukazuje se, že Američané v Evropě zřejmě sledují nejen milióny obyčejných lidí, ale i špičkové představitele států. "Rozhodně s nimi budeme solidární v tom, že je naprosto nepřípustné, aby cizí tajné služby monitorovaly telefonní provoz představitelů suverénních zemí," prohlásil a dodal: "Ale uvidíme, co bude. Není to zatím na agendě, takže teď je těžko předjímat." Na dotaz, zda si je jist, že americké špehování se netýkalo představitelů Česka, poznamenal Rusnok: "Takovou jistotu vůbec nemám a nevím, kde bych ji mohl čerpat." Na dotaz Práva, zda se nebojí, že i on by mohl být odposloucháván, odpověděl, že se s takovou možností velice dobře vyrovnává, protože nové technologie přinášejí úžasné možnosti, ale také mají své stinné stránky. "Respektujeme to, že je to velké téma v jiných zemích. Zúčastníme se toho," ujistil Rusnok, ale zdůraznil, že summit má také jiná témata, zejména digitální trh, kde má Unie obrovské rezervy zejména kvůli množství bariér v této oblasti. Za jednu z nich označil Rusnok i roaming, který chce Evropská komise v rámci EU zrušit, což nynější vláda na rozdíl od předchozích podporuje. "Je absurdní, abychom my, kteří nemáme žádného telekomunikačního národního šampióna, hájili zájmy nadnárodních, nečeských skupin," zdůvodnil svůj postoj, který se zásadně liší od předchozí vlády.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/317233-cesko-podpori-kritiku-americkeho-spehovani.html

Jak se z toho dostat? K tomu viz:

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře