Dvojí manipulace s volebním modelem nezabrala

22. říjen 2013 | 12.37 |

Zveřejnění posledního volebního modelu před volbami 21.10.2013 potvrdilo to, co jsem psal o dvojí manipulaci před dvěma dny, tj. 19.10.2013, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/693-volebni-prognozy-dvoji-manipulace.html

Potvrdilo se i to, že ani dvojí manipulace s volebním modelem nezabrala. Zde jsou výsledky šetření podle Novinky.cz:

Podle nového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění by se do Sněmovny dostalo sedm stran. První sociální demokraté by získali 26 procent hlasů. Jedná se o poslední předvolební průzkum, od úterka se podobná šetření nesmějí podle zákona publikovat, proto tento výzkum nevyjde ani v úterním tisku. Průzkum se odehrál mezi 7. a 14. říjnem. Čtvrtina lidí se v něm vyjádřila pro ČSSD, která tak čtyři dny před volbami potvrdila vedoucí postavení. Za sociálními demokraty se umístili komunisté s 18 procenty hlasů. Třetí místo by obsadilo hnutí ANO Andreje Babiše s 16,5 procenty hlasů, čtvrtá TOP 09 by získala 9 procent. Těsně nad pětiprocentní hranicí by se umístili občanští demokraté (6,5 procenta). O jeden a půl procentního bodu méně by měli shodně lidovci a hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by podle CVVM nedosáhli zemanovci (3,5 procenta) ani piráti (2,5 procenta) a zelení (2 procenta). Ostatní strany zařadila agentura do skupiny ostatní - rozdělily by si 6 procent hlasů. Podle hrubého odhadu Práva by ČSSD měla ve Sněmovně 67 křesel, KSČM 45 a ANO 40 křesel. TOP 09 by dosadila 20 poslanců, ODS 14, lidovci osm a hnutí Úsvit šest zákonodárců.

Volební model podle CVVM (v procentech)

ČSSD                     26

KSČM                    18

ANO                       16,5

TOP 09                  9

ODS                       6,5

KDU-ČSL             5

Úsvit                      5

SPOZ                     3,5

Piráti                     3,5

Strana zelených  2

ostatní                   6

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/316863-posledni-pruzkum-do-snemovny-se-dostane-sedm-stran.html

Všimněte si, že na rozdíl od zveřejnění předcházejícího výzkumu zde zcela záměrně není uvedena posloupnost uveřejňovaných výsledků. Ta byla minule zneužita k manipulaci, aby se vytvořil dojem určitého trendu a tím byl volič veden k následování tohoto trendu (tj. ke stádnímu chování). Volič, jak se zdá, je dost rezistentní proti manipulacím tohoto typu.

Osobní poznámka:

Výrazná prohra stran bývalé vládní koalice je důležitá a pozitivní. Dokonce i pro poctivé lidi, kteří některé z těchto stran upřímně fandí. Pokud by k této prohře nedošlo, mohl by mít volič pocit, že nedokáže nic ovlivnit. A to by vedlo naši společnosti do velmi nepříznivé situace.

Výrazná prohra stran bývalé vládní koalice je ovšem jen podmínkou nutnou, nikoli též dostačující. To, co se bude dít po volbách, mnohé patrně zklame. To, co mimořádným volbám předcházelo, i samotný výsledek voleb však není ani tak významné, jako jsou významné zkušenosti, které mohou lidé získat, pokud je správně (a nezaujatě) vyhodnotí. A to je to, o co jde především.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře