Jak je ptákům v zimě na Jihu?

22. prosinec 2012 | 19.38 |

Jak je ptákům v zimě na Jihu?

Vždycky jsem záviděl těm ptákům, kteří si jen tak v zimě odletí na Jih. Myslel jsem si, že se mi něco podobného nikdy nemůže podařit. Dřív bylo možné jet jen do "našeho" zahraničí. Tam jsou však všechna moře v zimě studená. Když jsem studoval v Oděse, zamrzalo moře až čtyři kilometry od břehu. A venku bylo -30°. Snad na Kubu. Ale to je moc daleko a tolik peněz jsem neměl.

Teprve po pádu železné opony se mi několikrát podařilo napodobit šťastné ptáky. Většinou mezi Vánocemi a Novým rokem, protože jinak jsem vázán vysokoškolskými povinnostmi. Nejraději vzpomínám na Menton - nádherné francouzské městečko na pobřeží mezi Monakem a Itálií. A jedno z nejteplejších míst v blízkém Středomoří. A letos se mi podařilo dostat se do Cannes. To je z Mentonu coby kamenem dohodil. Zde mj. získal v roce 1946 film Karla Zemana Vánoční sen cenu za nejlepší loutkový film. Shodou okolností jeden z jeho nejlepších filmů - Vynález zkázy - byl nedávno poprvé vydán na CD.

První dojmy z Cannes: Je zde teplo jako na jaře u nás. Zatím svítí slunce, teplota přes den asi 16°. Vše kvete - jen první den jsem objevil na 60 druhů rozkvetlých kytiček. Moře je čisťoučké. Na plážích hromady řas. Po nebi krouží hrozivě velká hejna špačků, která neustále mění tvar a jde z nich strach. Podobně jde i z Nových Francouzů, kteří si o příspěvek od "bohatších" (mezi které mě asi také zařadili) říkají způsobem, co má k prosbě hodně daleko. Ale krása přírody vše vynahradí - skály, voňavé lesy, pískové pláže, vilové čtvrti pod palmami a nedaleko v horách sněhové čepice.

Tady dole je sníh jen umělý na umělých vánočních stromečcích. Umělé jsou i rozsvícené rampouchy. Vypadá to trochu komicky v kontrastu s jarní pohodou. A hlavně - vždyť já před tím mrazem a sněhem utekl, podle mě není potřeba nic ledového připomínat. Ještě si ho užiju dost. Ale to už se bude den postupně prodlužovat. Nemám rád ani mráz, ani pozdní rána a příchod noci už odpoledne.

Tady je krásně. Ale je to tak trochu jako v Posázaví. To je také jedním z nejkrásnějších míst u nás, ale "přechatované". Tady je to "převilované". A hodně cest mezi vilami končí slepě, aby se člověk nemohl projít dokola. Je to taková přirozená ochrana soukromého vlastnictví. Úplně jiné pojetí budování ulic a cest než u nás nebo v Německu. Zde platí, že kdo tam nebydlí a nejde do svého domu, nemá tam co dělat. Žádná procházka, všude si dojeď autem. A když chceš sportovat, běhej po pláži v americkém stylu.

Já chodím a pracuji - tedy přemýšlím. Nové prostředí, právě takovéto rozjařené, mě vždy inspiruje. Doufám, že tady toho během týdne nachodím ještě hodně a že budu mít i o čem psát.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře