Který klášter to je? - Porta coeli

30. říjen 2013 | 05.41 |

Klášter, o kterém jsem psal včera, je v obci Předklášteří u Tišnova na Brněnsku. Je to cistersiánský klášter Porta Coeli (Brána nebeská). Vždy když jsem tam, mám pocit, že skutečně vstupuji do nějaké nebeské brány, která otevírá cestu k samotné podstatě našeho světa. Již vstupní portál do katedrály. Neuvěřitelným způsobem rozvíjí motiv vinných listů. Pokud jej budeme pozorně zkoumat, zjistíme, že je tam několikanásobně zakódováno porušení symetrie, za kterým je ovšem skrytá symetrie vyššího řádu. Ta je opět porušena, aby za tím vším byla symetrie ještě vyššího řádu... Viděl jsem hodně katedrál. Například v Salamance, která má portál mnohem pompéznější. Ale mrtvý. Nic neříká. Ten v Předklášteří něco sděluje...

Když vstoupíme dovnitř katedrály z počátku 12. století a pozorně prozkoumáme síť žeber, která nesou klenbu, tak mírnou asymetrii najdeme v místech nad dvířky do křížové chodby. Prý tam jezdíval profesor z katedry statiky ze stavební fakulty VUT. Hleděl na tento úkaz a odcházel se slovy: "Jak je to možné?!" Při stavbě katedrály totiž patrně došlo k tomu, že někdo vykopl zaměřovací kolík, zatloukl ho zpět, ale kousíček mimo. A když se měly oblouky katedrály potkat, stavbaři pochybní zjistili – odchylka od míst jejich setkání byla více než metr. Co teď? Stavět znovu? Na to nebyly peníze. Udělat vedl jednoho sloupu hned druhý? To by bylo šeredné a zcela zkazilo kouzlo stavby. Řešení existuje. Ale lze jej vypočítat jen prostřednictvím variačního počtu, kdy váhu odvedeme obloukem, který nejenže musí přesně začít v určitém místě, ale mít i určitý tvar. Toto řešení bylo také realizováno. Ovšem 700 let před objevením variačního počtu! Estetické kouzlo stavby bylo uchováno a hra mezi zdánlivou asymetrií a zjevením symetrie vyššího řádu zde nachází své vyvrcholení.

Někdy si říkám, že možná jednou z nejdůležitějších podmínek toho, aby byl nějaký vesmír přepsatelný sám na sebe, resp. nějakou svoji podstrukturu, je, že vznikl asymptotickým (velmi, velmi malým) porušením symetrie... a že v Předklášteří je brána k pochopení nebeského tajemství, odhalujícího samotnou podstatu našeho světa. 

Uveřejňuji několik foto detailů kláštera.

Foto 1: Když se dobře podíváte, zjistíte, že každý prvek ornamentu je jiný:

Foto 2: Ale pozor. I změny mají svoji logiku, svůj řád. Ale ten je také porušován...

Foto 3: Pozor! Ten druhý zleva nejsem já. Podoba je čistě náhodná. Viz též:

http://radimvalencik.pise.cz/689-toto-opravdu-nejsem-ja.html

Foto 4: Na detailu vpravo vidíte, jak z chaosu (spodní část) vzniká řád. Ale chce to sem přijet a vidět na vlastní oči.

Mj. - něco podobného, ale zdaleka na tak pěkného, jsem viděl jen v Dijonu na bočním portálu. Psal jsem o tom již dříve, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/240-to-neni-u-nas-odpoved-kde-3.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře