Univerzita sexu a uplatnění absolventů VŠ

17. říjen 2013 | 12.27 |

Vřele doporučuji k přečtení a prostudování článek K. Dolejšího "Potržněnec horší trhovce" uveřejněný v Britských listech:

Podle stínového ministra financí Jana Mládka (ČSSD) - který však své tvrzení nepodložil žádnými daty - prý kritika stavu lidských práv v Rusku a Číně vede ke ztrátě pracovních míst. Týž muž nedávno na ruském velvyslanectví vyvolával "Zvítězíme!", takže by jeho názory zahraniční politiku, kterou chce zemanovské křídlo jeho strany kompletně ztržnit, neměly nikoho překvapovat - neboť celkem vzato veřejně nevystupuje jako český ministr. Jeho strana hodlá i vysoké školy platit podle tržní uplatnitelnosti absolventů, pročež se zřejmě brzy dočkáme toho, že největší ekonomické úspěchy zaznamená nově vzniklá Univerzita sexuálních služeb. Bývaly doby, kdy skandinávští sociální demokraté, k nimž se ČSSD dosud občas verbálně hlásí, považovali za hlavní kritérium lidské důstojnosti dekomodifikaci - tedy vymanění lidí z čistě tržních pravidel. A bývaly taktéž doby, kdy bylo každému víceméně jasné, že země velikosti České republiky si jistě nemůže hrát na velmoc, je však v jejím životním zájmu prosazovat striktní dodržování pravidel v mezinárodních vztazích. Česká republika na cestě k montovně, exportárně elektřiny dotované domácími odběrateli a zajištěnému odbytišti nadnárodních korporací bude již brzy po předčasných volbách hlásat, že v mezinárodních vztazích je třeba státy posuzovat především podle jejich ekonomického významu. Sama se tak odsoudí k cestě do naprosté bezvýznamnosti, neboť není pražádného zásadního rozdílu mezi českou montovnou a rumunskou montovnou, českou elektřinou a polskou elektřinou, českým a slovenským odbytištěm - tedy vyjma minimalizovaných mzdových nákladů, které v tvrdé mezinárodní konkurenci nakonec rozhodují o tržní uplatnitelnosti. Mládek, který je mimo jiné také nepřítelem živnostníků, prý v době, kdy Peking razantně zastavuje veškeré investice, touží po miliardách z Číny. A mě by zase nikdy nenapadlo, že budu někdy toužit, aby se příštím ministrem financí stal Ivan Mládek. V kompetenci by velký rozdíl nebyl. A Ivan je aspoň občas vtipný.

Viz: http://blisty.cz/art/70507.html

Levice chápaná v širším smyslu slova nedisponuje takovými finančními prostředky jako pravice a může být úspěšná jen v případě, když má výraznou intelektuální převahu. Bohužel tento článek k ní nepřispívá. Na jedné straně jej lze chápat jako osobní výpad proti J. Mládkovi, ve kterém je spleteno páté přes deváté. To hlavní, na co autor reaguje, se ovšem J. Mládka netýká. Je obsaženo ve větě: "Jehostrana (tj. Mládkova strana, přesněji ČSSD) hodlá i vysoké školy platit podle tržní uplatnitelnosti absolventů". Zde odkazuje na diskusi v Hospodářských novinách, které to, co řekl představitel ČSSD M. Chládek, formulují takto: "Sociální demokraté by chtěli, řekl při debatě HN Chládek, aby více peněz šlo na ty obory, které budou vychovávat absolventy, které si žádá trh práce. O tom, které obory jsou žádané, by přitom měli rozhodovat nejspíš úředníci z krajských úřadů či magistrátů."

Viz: http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-61000960-debata-hn-cssd-chce-platit-skoly-podle-toho-kolik-absolventu-se-uplatni-na-trhu-prace?fb_action_ids=10201020993220155

To je ovšem něco úplně jiného, než jak to interpretuje K. Dolejš.

Korunu tomu ovšem nasadil, když říká: "brzy dočkáme toho, že největší ekonomické úspěchy zaznamená nově vzniklá Univerzita sexuálních služeb". Takovou - s odpuštěním - blbost, může říci jen ten, kdo nemá žádnou představu ani o tom, co je to vysokoškolské vzdělání, ani o tom, co jsou to sexuální služby. O tom, že sexuální služby mohou vynášet jejich poskytovatelům dost peněz, není sporu. Ale jakou roli by hrála příslušným směrem orientovaná terciární vzdělávací instituce v tom, aby za tyto služby byl jejich konzument ochoten více platit? Co by bylo obsahem vzdělání? A koho by při styku více potěšil kontakt s absolventkou takové vzdělávací instituce, jakou je "Univerzita sexuálních služeb", než s absolventkou třeba filozofické či matematické fakulty? Z podjatosti některých levicových rádobyintelektuálnů či rádobypublicistů mám někdy nedobrý pocit a pokud se snažím objektivně vnímat soutěžení pravice s levicí i v oblasti publicistiky třeba na příkladu Britské listy versus Česká pozice, pak takovéto články jako ten Dolejšův jsou góly do vlastní branky. Odkud se bere jeho fanatismus vůči myšlence, aby vzdělání (zejména vysokoškolské) neslo určitou odpovědnost za kvalitu své produkce, za uplatnitelnost svých absolventů, nechápu. Resp. chápu to jako nějaké vybočení v rámci toho, s čím se se setkal i v jiných případech skupinové konformity. Určitý typ her, do kterých se nechal člověk vtáhnout, vytvářejí psychický blok a člověk pak není schopen vnímat věci s určitým nadhledem.

Tak to raději na závěr trochu netradičně odlehčím tento díl seriálu anekdotou na téma, jak může výuka přispět ke kvalitě poskytovaných sexuálních služeb:

Bača volá z hole na svého kolegu přes údolí: "Ty, Ďuro, a tvoja stará bola v Parížu?

"Nie" - zní odpověď - "to som ju všetko ja naučil."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře