(71.134) Hra: Co přinesl 12.10.13 – Superaféra 122

16. říjen 2013 | 07.53 |

V sobotu 12.10.2013 zbývalo již jen pět dní do nalezení odpovědi na otázku, jak se bude svět podílet na financování dluhu USA způsobem, který by nevedl k neochotě světa podílet se na financování tohoto dluhu v krátké budoucnosti. Velmi brzy uvidíme, zda je takové řešení možné. K tomu viz dvě zprávy z 12.10.2012:

Prezident Spojených států Barack Obama se v pátek v Bílém domě setkal s delegací republikánských členů Kongresu k jednání o rozpočtové krizi. Po půldruhahodinové schůzce kongresmani označili rozhovor za plodný, průlom ve sporu o osud státních financí nicméně podle nich zatím nenastal. Rovněž Bílý dům referoval o schůzce s opatrným optimismem, prezident však zároveň odmítl návrh na zvýšení takzvaného dluhového stropu na šest týdnů. Senátor Orrin Hatch novinářům podle agentury AP při odchodu z Bílého domu řekl, že jednání o řešení sporu bude ještě obtížné. Obama podle něj trvá na tom, aby dlouhodobé rozpočtové škrty, které republikáni navrhují výměnou za odblokování vládních financí a odvrácení platební neschopnosti, vyvážily nové příjmy do státního rozpočtu. Republikáni naproti tomu podle Bílého domu používají v jednání nepřijatelné výhružky. Obamův mluvčí Jay Carney po schůzce prohlásil, že by měli přestat hrozit platební neschopností, kterou nasazují jako argument při vyjednávání o rozpočtu.  Washingtonu hrozí, že v případě neshody na zvýšení takzvaného dluhového stropu příští čtvrtek přestane mít peníze na splácení mezinárodních závazků. Prezident podle svého mluvčího odmítl návrh republikánů na dočasné zvýšení dluhového stropu na dobu šesti týdnů. Podle dřívějších návrhů některých demokratů by to mělo být až na rok. "Zvýšení dluhového stropu na pouhých šest týdnů svázané s podmínkou vyjednávání o rozpočtu nás za pouhých šest týdnů dostane zpět do situace, ve které jsme dnes," prohlásil Carney. Podle něj je takto krátkodobé zvýšení limitu dluhu pro Obamu přijatelné pouze v případě, že nebude spojeno s žádnými podmínkami. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell řekl, že jeho strana po pátečním jednání s Obamou "zahájí práci na řešení přijatelném pro obě strany". Debata s prezidentem byla podle něj užitečná a konstruktivní. McConnell doufá, že právní experti jeho strany řešení naleznou.

Americká vláda je bez peněz už jedenáct dní. Republikánští poslanci zatím vytrvale odmítali finance odblokovat v naději, že se jim podaří oddálit prezidentovu zdravotní reformu, kterou média překřtila na "Obamacare". Před Kongresem a Bílým domem se zároveň stále hrozivěji rýsuje ještě vážnější problém - limit státního dluhu. Pokud ho Kongres do čtvrtka 17. října nezvýší, dostane se do problému nejen americká ekonomika, ale recese podle ekonomů ohrozí celý svět. Dnešní schůzka navázala na čtvrteční debatu prezidenta s předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem, při níž se objevila naděje na odblokování vládních financí a odvrácení platební neschopnosti USA. Republikáni žádají, aby výměnou za řešení nynější krize vláda provedla škrty v některých sociálních programech, a vylepšila tak bilanci státního rozpočtu. Obama se s Boehnerem bavil po telefonu i dnes, žádný jasný závěr však v rozhovoru nepadl, informoval mluvčí šéfa sněmovny. Dohodli se pouze na tom, že jednání budou pokračovat.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=792607

Naděje na rychlé ukončení rozpočtové krize ve Spojených státech v sídle amerického Kongresu zeslábly, když členové Republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů obvinili v sobotu prezidenta Baracka Obamu, že s nimi přestal vyjednávat a obrátil se na Senát. Jak uvedla agentura Reuters, Obama v sobotu zamítl snahu demokratů o zvýšení dluhového stropu jen do příštího roku. Představitelé senátní většiny, kterou mají demokraté, a republikánské menšiny v Senátu se však sešli k rozhovorům. Spojené státy kvůli rozpočtové krizi a hrozící neschopnosti splácet své závazky hrají o čas. Zákonodárcům se zatím nepodařilo dospět k dohodě o odblokování vládních financí. Kvůli neschválenému rozpočtu jsou od 1. října mimo provoz některé postradatelné úřady a tisíce státních zaměstnanců musely nastoupit na neplacenou dovolenou.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/video/?id=576589

Zvýšení dluhové stropu je určitým způsobem přiznání, že schopnost USA dostát svým finančním závazkům se bude zhoršovat. Má to dvě příčiny:

- Obecnější, totiž tu, že se USA nestaly nositelem nového typu růstu ekonomiky.

- Konkrétnější, která souvisí s tím, že USA se prosadily jako dominantní subjekt investování do své geopolitické pozice a uzavřely si tím cestu k otevření růstového prostoru, který poskytuje ekonomika produktivních služeb.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.134) Hra: Co přinesl 12.10.13 – Superaféra 122 ondrey 16. 10. 2013 - 12:13