Trestně stíhat Hřebejka? Ne! Jde o víc...

2. únor 2013 | 18.37 |

Trestně stíhat Hřebejka? Ne! Jde o víc... 

Tak jsem se na Faceobooku dozvěděl od J. V.: "Zatím mi došlo cca 250 žádostí o připojení k trestnímu stíhání na Jana Hřebejka. V pondělí bude všem zájemcům zaslána plná moc k vyplnění... Trestní oznámení odešlo v pátek."

Možná, že by bylo lepší zamyslet se nad tím, jak právě u něj mohlo dojít k takovému selhání. Jde totiž o to, že naše země (a to nejen "zevnitř") byla vystavena nadstandardní "masáži". Teď je potřeba objasnit 1. Proč. 2. Proč to nevyšlo. 3. Proč někteří selhali.

Proč si to myslím (tj. že jde o víc)? Na tomto svém blogu uveřejňuji seriál nazvaný Teorie her jako bojové umění. Zrovna dnes jsem uveřejnil díl, který se týká právě tohoto problému, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/191789-teorie-her-jako-bojove-umeni-11.html

Cituji z úvodní poznámky (pasáž oddělená ---):

--------------

"Uveřejňuji první vložený díl seriálu Teorie her jako bojové umění, který navazuje na díl (1), tedy vůbec první díl tohoto seriálu. Využití vložených dílů nám umožní (jako v tomto případě) více sledovat a prezentovat vzájemné propojení rozpracování teorie a jejího praktického využití, v jiných případech pak vrátit se k tématu, které si zasluhuje podrobnější výklad.

Jako motto celého našeho seriálu jsem uvedl citaci z knížky V. Dvořákové Rozkrádání státu: "Každé malé dítě vám odmítne hrát hru, která nemá pravidla, kde se pravidla mění nebo kde někdo podvádí: "To nemá cenu..." Proč my tu hru s politiky i nadále hrajeme a necháme si to líbit?" (S. 22.) K tomu jsem dodal: "...a nejenže si to necháme líbit - dodal bych - někteří z nás do různých her, které nemají pravidla, v nichž se podvádí, dokonce vstupujeme a jsme přesvědčeni, že je to správné. Přitom jsme pouhými figurkami či dokonce jen pěšáky, které jsou ochotni ti, co nás do těchto her vtahují, obětovat. A také dříve nebo později obětují. V těch hrách, o kterých oni vědí, ale my ne. V těch hrách, ze kterých oni mají prospěch, ale my ne."

Vzhledem k tomu, že jsme se již seznámili s některými základy teorie her, můžeme si položit dva navazující otázky:

1. Jedná se o problém psychologický, nebo k jeho objasnění může pomoci i teorie her se svým matematickým aparátem?

2. Pokud ano, tj. pokud k objasnění výše uvedeného problému lze použít i aparát teorie her, tak jaký, resp. dokážeme vytvořit model, který by výše uvedený fenomén (naši ochotu hrát "špatné hry" popsaného typu) objasnil?"

-------------

Na uvedené otázky se pokusím odpovědět v hned po našem teoretickém semináři 28.2.2013.Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře