(71.111) Hra: Co přinesl 19.9.13 – Superaféra 99

23. září 2013 | 08.00 |


Důležitá informace: Zítra při příležitosti 100. pokračování série věnované průběhu "superaféry" odstartované 13. června uveřejním shrnutí toho nejdůležitějšího, zejména s ohledem na otázku, o co jde v současném světě.

Čtvrtek 19.9.2013 přinesl další ukázku toho, jak probíhá proces úpadku velké politické strany, pokud tato zcela podlehne skupinové konformitě a potlačí svůj vnitřní reformní potenciál za určitou mez. K tomu uveřejňuji tři zprávy dle Novinky.cz, které spolu vzájemně určitým způsobem souvisejí, to nejdůležitější je podtrženo:

Hostem předvolebního chatu Novinek byla ve čtvrtek místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Vyjádřila se mimo jiné ke sporům mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem ohledně angažmá ve Státní bezpečnosti. Uvedla, že politiku nemůže dobře dělat ten, kdo v minulosti zradil občany. "Ke kvalitě politika patří, že si musí být vědom toho, že vstupuje do služby občanům, a takovou službu nelze dobře vykonávat, pokud sám v minulosti občany někdy zradil a nechal se najmout do služby namířené právě proti občanské svobodě a proti společnosti toužící po demokracii," prohlásila Němcová. "Diskuse o tom, že se již nemáme dívat zpět, odmítám. Ti, kteří vybízejí k tomu, abychom na minulost zapomněli, by byli první, kteří by křičeli, kdybychom chtěli zapomenout například na období nacismu v době druhé světové války," dodala. Vyjádřila se také k nastalé situaci v OKD. Podle ní nesou velkou část zodpovědnosti sociální demokraté, jejichž vláda v roce 2004 odsouhlasila privatizaci 46 procent akcií OKD za 4,1 miliardy korun, přestože odhady byly několikanásobně vyšší. "Socialisté by se k tomuto podílu na současné situaci měli přihlásit," uvedla Němcová. Podle ní se ČSSD v rámci svých daňových návrhů chová jako Jánošík. "Otázka je, kdo ještě bude chtít v ČR podstoupit riziko podnikání, zaměstnávat lidi a financovat tak stát. Nápady socialistů rozhodně lidi k cestě za osobním úspěchem a k cestě za blahobytem společnosti nevedou. Vedou pouze k dalšímu ochuzování těch, kteří vydělávají," uvedla. Naopak odmítla, že by ODS neměla lidem co nabídnout, například po personální stránce.

"Za lidmi na kandidátních listinách si stojím a jsem přesvědčena, že s programem, který jsme sestavili, nám právě tyto osobnosti pomohou k volebnímu úspěchu," dodala s tím, že strana rozhodně není lidsky "vyprázdněná".

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/313656-nemcova-k-babisovi-politiku-nemuze-delat-ten-kdo-uz-nekdy-zradil-obcany.html

M. Němcová vyřkla správnou myšlenku: "Ke kvalitě politika patří, že si musí být vědom toho, že vstupuje do služby občanům, a takovou službu nelze dobře vykonávat, pokud sám v minulosti občany někdy zradil". Problém je v tom, že si není vůbec vědoma toho, že se týká právě jí. Kdo ve vysoké státní funkci připustí zneužití státní zpravodajské služby proti svobodě občana, dopustil se toho, co jej pro další politické působení diskvalifikuje. K tomu viz např. (ilustrativně) následující:

Bývalá místopředsedkyně vlády a exministryně obrany Karolína Peake ve čtvrtek dorazila k výslechu v kauze bývalé spolupracovnice někdejšího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Po výslechu řekla, že hovořila především o svém krátkém působení v roli ministryně obrany. Výslech bývalé místopředsedkyně vlády skončil asi po dvou hodinách. Peake poté novinářům řekla, že s policií řešila hlavně kauzu zneužití vojenského zpravodajství a své osmidenní působení ve funkci ministryně obrany. "Je pravda, že i Jana Nagyová mi v osobním rozhovoru řekla, že jedním z důvodů mého odvolání byla skutečnost, že jsem s ní nekonzultovala své personální kroky ve vedení resortu," řekla Peake. "Pro mě je celá kauza Nagyové v první řadě vysvětlením toho naprosto neuvěřitelně hysterického chování Petra Nečase poté, co jsem odvolala Vlastimila Picka (z funkce náměstka ministryně obrany, pozn. red.) a udělala některé personální změny na ministerstvu, za kterými si dodnes stojím a které jsem, pravda, nekonzultovala s Janou Nagyovou," řekla novinářům při příchodu na policii před svým výslechem Peake. Netuší prý, jestli měl Picek povědomí o zneužití vojenské tajné služby tehdejší šéfkou kabinetu premiéra. "Do hlavy mu nevidím a nechci mu dělat černé svědomí,” dodala Peake. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v polovině června zasahoval na Úřadu vlády a následně bylo obviněno osm lidí. Dva případy, jejichž spojnicí měla být Nagyová, policie vyšetřuje společně. V prvním mělo dojít k politické korupci trojice poslanců ODS, ve druhém měla Nagyová zneužít vojenské zpravodajství k neoprávněnému sledování. Nejvyšší státní zastupitelství následně stíhání exposlanců kvůli verdiktu Nejvyššího soudu zrušilo.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/313720-peake-z-obrany-me-odvolali-protoze-jsem-s-nagyovou-nekonzultovala-sve-kroky.html

I kdyby o výše uvedených a dalších praktikách J. Nagyové M. Němcová nic nevěděla (což je mj. málo pravděpodobné, protože o tom v jejím okolí věděl každý), platí pro ni, že ve vysoké státní funkci připustila zneužívání státní zpravodajské služby proti svobodě občana a připustila i další excesy zneužití moci v oblasti vrcholové státní zprávy. Dopustila se tedy toho, co ji pro další politické působení podle jejích vlastních slov diskvalifikuje. A nejhorší je, že si toho není vůbec vědoma.

Pro ODS je nepříjemné i to, že V. Klaus dost nečekaně podpořil J. Bobošíkovou. Nečekaně proto, že je velmi pravděpodobné, že tím V. Klaus ztratí mnohem víc, než získá, protože s úspěchem volebního bloku Hlavu vzhůru lze jen stěží počítat. ODS tato podpora ovšem hlasy ubere. Zde je celý článek:

Exprezident Václav Klaus veřejně podpořil volební blok Hlavu vzhůru, který vede Jana Bobošíková. Ve čtvrtek vystoupil na zahájení předvolební kampaně na pražském Andělu, kde hnutí popřál úspěch ve volbách. Rozptýlil tak dohady o tom, jestli má hnutí doopravdy jeho podporu: Bobošíková se jí nejdříve zaklínala, jeho spolupracovník Ladislav Jakl ji popřel. "Myslel jsem si, že už nikdy na žádném předvolebním mítinku vystupovat nebudu, ale nechal jsem se zlákat. Dlouhá léta jsme měli hlavu sklopenou, v devadesátých letech jsme se trochu nadechli, ale už zase tu hlavu skláníme," řekl Klaus ve svém několikaminutovém projevu na mítinku. Za současný stav může podle exprezidenta kromě nevraživosti a rozhádanosti také "všechno, co přichází z Evropské unie". Právě kritický postoj k současné EU, který s Bobošíkovou sdílí, je jedním z důvodů, proč se rozhodl její hnutí podpořit. "Jana Bobošíková vždy o Evropské unii mluvila naprosto jasně. Pamatuji si, jak před několika lety, když jsem měl projev v Evropském parlamentu, navezla do Bruselu celý autobus mých příznivců, abychom v tom nebyli sami," zavzpomínal bývalý prezident. Blížící se předčasné volby podle Klause nedopadnou dobře. "Pravice je oslabená, dává si vlastní góly. Pevně doufám, že toto budou jakési mezivolby. V tak krátké chvíli se nedá nic udělat, integrace pravice je úkol na delší období. Pokusit se ale o to musíme, jinak nám budou vládnout pánové Sobotkové a žádná síla je nezastaví," řekl Klaus s narážkou na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Uvedl také, že hnutí Hlavu vzhůru musí počítat s "nevraživostí médií" a také s tím, že jiné subjekty budou mít na kampaň mnohem víc peněz. "Volby však nejsou jen o vyhazování a rozhazování peněz," poznamenal Klaus.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/313816-klaus-podporil-blok-bobosikove-a-varoval-pred-pany-sobotky.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře