Berslusconizace a nagyoizace (kozel zahradníkem)

17. září 2013 | 04.45 |


Bylo by škoda nevyužít letošní mimořádné volby i k tomu, abychom se podívali, jak to v politice funguje. Může se stát leccos, nejhorší, co může ty, kteří v této oblasti působí, potkat, je však fenomén skupinové konformity. Nejvíce mu podlehla, jak jsem už vícekrát psal, ODS. Pokud tak trochu pitvám tuto politickou mrtvolu, tak to není z ideových důvodů. Mám v té straně několik přátel, kterých si vážím. A v určitá období to byla normální pravicová strana, která standardním způsobem vykrývala pravicové politické spektrum. Jenže pak její reprezentace začala podléhat iluzi, že je normální to, co normální není. Začala považovat porušování obecně přijatých zásad ze normální v měřítku, kdy už to normální nebylo, a postupně se změnila ze strany penetrované strukturami založeným na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad ve stranu reprezentující tyto struktury. Její současná reprezentace tuto skutečnost nechtěla vidět a eliminováním všech reformních, ale i pseudoreformních proudů uvnitř ní došlo k plné atrofii schopnosti sebereflexe.

Učebnicově ukázkovým příkladem je jeden z dalších pokusů o nalezení toho, čím by mohla ve volební kampani pozitivně zabodovat. Začala varovat před "berlusconizací" společnosti. Strana, která za přímé účasti své současné lídryně nechala bez jakéhokoli odporu dovršit "nagyoizaci" společnosti nás chce zachránit před "belusconizací". Kozel zahradníkem (zde je celá zpráva dle Novinky.cz):

Další část programu, tentokrát priority v oblasti vzdělávání a kultury, představila na pondělní tiskové konferenci ODS. Tentokrát se chce více zaměřit na sdělovací prostředky a posílit roli veřejnoprávních médií. podle místopředsedkyně a volební lídryně strany Miroslavy Němcové hrozí společnosti "berlusconizace". Němcová se opřela do magnáta Andreje Babiše, který se svým hnutím ANO chce uspět ve volbách. "Dochází ke spojení kapitálu s médii, tento kapitál usiluje o získání vlivu na politiku, v čemž vidíme budoucí ohrožení svobody," řekla Němcová. ODS proto chce posílit odpovědnost České televize a Českého rozhlasu: navrhuje například sloučit Radu ČT a Radu ČRo, instituce, které mají za úkol kontrolovat nezávislost médií veřejné služby.

Chtěla by také změnit zákon o České tiskové kanceláři, ze které by vytvořila "silnou národní agenturu". "Jen tak to bude sebevědomá záruka nezávislého trhu s informacemi," řekla Němcová. ODS by podle ní kladla důraz na vzdělávání pracovníků veřejnoprávních institucí. ODS také představila svůj program v oblasti školství: lídr jihomoravské kandidátky a exministr školství Petr Fiala uvedl, že ODS dává přednost stabilnímu a dlouhodobému rozvoji školství, a chce především zvýšit prestiž učitelů, například tím, že prosadí dlouhodobě připravovaný kariérní řád. "Žádná další reforma ani experimenty nám nepomohou. Dobré školy dělají především dobří učitelé," řekl Fiala, který by chtěl ve státním rozpočtu najít v následujících třech letech tři miliardy na platy učitelů. Podle něj je potřeba nastavit dlouhodobě funkční model státních maturit. Na každého žáka na základních a středních školách by měl jít ze státních prostředků stejný příspěvek bez ohledu na to, v jakém regionu studuje. Podle Fialy ODS nebude trvat na školném na vysokých školách: platit by měli spíš "věční studenti". "Ať platí ti, co nevystudují v řádném termínu. Naopak dobré studenty bychom spíš měli podpořit vhodnou stipendijní politikou," řekl Fiala. ODS také chce zavést výuku angličtiny od prvních tříd základní školy, a podpořit atraktivnější výuku matematiky a přírodních věd. ODS také plánuje daňově zvýhodnit firmy, které by zaměstnaly mladé matky s předškolními dětmi. "Chceme podpořit institut práce z domova a práci na částečný úvazek, které jsou u nás zatím velmi málo rozšířené, protože jsou pro firmy stejně administrativně náročné, jako plné úvazky. Proto chceme firmám, které zaměstnají matky s předškolními dětmi na částečný úvazek, nabídnout osmdesátiprocentní slevu na jejich sociálním pojištěním," řekl úřadující předseda Martin Kuba. Podobné úlevy by podle něj měly mít firmy i v případě zaměstnávání lidí, kteří se starají o své nemohoucí příbuzné. Na nedostatek míst v mateřských školkách by ODS reagovala rozvojem firemních školek, lesních školek či dětských skupin. V oblasti kultury chce ODS podporovat víceleté financování kulturních organizací. "Budeme usilovat o to, aby měla kultura větší roli ve vzdělávání," konstatovala Němcová. Podle ní by měly vzniknout speciální výukové programy, na kterých by spolupracovala ministerstva školství a kultury.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/313472-ods-varuje-pred-berlusconizaci-a-chce-3-miliardy-pro-ucitele.html

Za povšimnutí stojí ještě další aspekt výše uvedeného. M. Němcová varováním před "berlusconizací" zcela nepokrytě míří proti Babišovu volebnímu subjektu ANO, který by měl být za normálních podmínek "pod její rozlišovací úrovní", jak by řekl klasik. O něčem svědčí již to, s čím se tato strana srovnává, s kým bojuje o hlasy, na jakou úroveň spadla. I zde se ovšem mýlí. Struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad "nepřevtělí" svou politickou reprezentaci don krycího korporativistického ideového paradigmatu a subjektu typu ANO. Budou hledat svou politickou nadstavbu ve stranách budoucí levicové vládní koalice, do které budou snadno pronikat jednak proto, že si tyto strany nevytvořily nosné ideové paradigma (které by mohlo pronikání tohoto vlivu bránit), jednak v důsledku rozporů, které se uvnitř nich i mezi nimi budou po volbách vyhrocovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře