Zápisky z Karagandy (19) Timertau

18. září 2013 | 08.00 |

Timertau je město vzdálené necelých 30 km od Karagandy. Vlastně předměstí. Pokud je Karaganda město uhlí, tak Timertau je město železa. Pracoval zde kazašský prezident Nursultan Nazarbajev

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nursultan_Nazarbajev

jako metalurg. Heslo ve Wikipedii je poněkud jednostranné. Kazašský prezident je velmi pragmatický a pod jeho vedením se Kazachstán stal velmi dynamickou zemí. Chce se do roku 2050 zařadit mezi nejvyspělejší země a má šanci. V roce 2017 bude v Astaně EXPO. Většina Kazachů si ho zcela neformálně váží. V Timertau má muzem (foto zde též uveřejním).

Udál se mi zde zajímavý příběh. Procházím městem a zeptá se mě muž mého věku, zdál se mi povědomý, kolik je hodin.

Odpověděl jsem mu rusky, ovšem se svým přízvukem (když jsem studoval v Oděse, říkali, že připomíná gruzínský).

A on se ptá: Ty seš Gruzín?

Ne, z Československa, odpovídám (už jsem tady, ale i jinde ve světě, zjistil, že nemá cenu odpovídat jinak - oni nás berou jako Čechoslováky a nelze jim to vysvětlit; koneckonců to odpovídá i realitě).

Já jsem Řek, povídá. - V tu chvíli mi došlo, proč je mi povědomý a sympatický. Vypadal úplně jako Řek Zorba(Anthony Quinn) ze slavného filmu, jen o něco menší.

Můj děd a otec byli komunisti, děd velitel partyzánského oddílu. Museli jsme z Řecka, Pak jsem se tam vrátil, ale byl jsem zklamán. A tak jsem zas Timertau. Mám zde práci.

To je zajímavé, povídám, já znám taktéž jednoho Řeka s podobným osudem. Studovali jsme spolu na gymnáziu. Moc dobrý kamarád.

No a zjistili jsme, že jejich tátové se velmi dobře znali. Svět asi není tak velký, jak se zdá.

Foto 1: Timertau vypadá skutečně jako Ocelové město v české filmové verzi Verneova díla. Hutě a komíny jsou ze dvou stran

Foto 2: Ovšem jezero s plážemi a menší hory za ním (vypadají trochu jako ve Skotsku) jsou pěkné. Počasí ve chvíli, když jsem to fotil, nebylo ideální, takže se to možná tak pěkné nezdá, ale je:

Foto 3: Slíbené muzem kazašského prezidenta. Ocitl jsem se vedle něj několikrát a vždy zde byla svatba. Novomanželé ze všeho nejdříve navštítí toto místo.

Foto 4: Hlavní ulice. Je velmi široká a plná obchodů západního stylu. Na jejím konci je muzem prezidenta. V Timertau dokonce jezdí tramvaj.

 (Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře