Zápisky z Karagandy (17) střed města

16. září 2013 | 03.47 |

 Postupně jsme se dostali až do středu Karagandy. Dominujeme velký bulvár směřující do Astany, přes který se díváme na obelisk a směrem k budově místní správy:

Když se otočíme o 180° otevírá se přes fontány pohled směrem k cenrálnímu parku a jezeru - místu zábavy (je zde velké množství nejrůznějších atrakcí) a setkávání (bývá zde velmi živo a pravděpodobnost, že zde potkáte někoho známého, zejména o víkendu, je velká. Asi jako ve Štatlu na Čáře (Brňáci vědí, o čem mluvím), v Praze takové jednoznačné centrum setkávání není.

Kousek pod parkem po hlavním bulváru jsou budovy tohoto typu, taková "malá Astana".

Zde je jezero, asi 300 metrů od centrálního bulváru, s půjčovnou loděk, kolem jsou kolotoče, kavárničky apod. Park je rozsáhlý, vede ještě ka dalšímu jezeru, má divočejší (a tudíž pro mě zajímavější) část.

Programová prohlášení vlády pro oblast vzdělání, péče o zdravi a penzijho zabezpečení, která studenti zpracovávali, měla poměrně slušnou úroveň. Dobrý přehled, znalost základních mikro a makroekonomických zásad, ale i konkrétních podmínek v Kazachstánu. Trochu se projevovala tendence použivat administrativní kritéria tam, kde by byly lepší motivační mechanismy. Ale to je spíše projevem mládí, které má tendenci v dané oblasti buď vše ponechat trhu, nebo zlomit problém administrativně.

Nejzajímavější návrh byl dát na vázaný účet každého dítěte až do 18 let jeho věku určitou částku. Z té by si hradil zvýšení standardu své zdravotní péče. (Stávající standard je poměrě nízký a něco jako zdravotní pojištění zde neexistuje, ačkoli zdravotnictví je zde na slušné úrovni.) Částka, která by mu zůstala, by mu byla vyplacena na reálný účet jako startovní částka do života (k úhradě vzdělání, pořízení bytu apod.). V konkrétních podmínkách zde by to řešilo nejen ožehavý problém zvýšení standardu zdravotní péče dětí a mládeže, a bylo nepřímou propopulační politiku, ale zejména by to za určitých podmínek (při vhodném nastavení a dobré propagaci) mohlo zvýšit zodpovědnost rodin, dětí a mládeže za zdraví a zdravý životní styl. Tímto efektem by si projekt na sebe vydělal, resp. přinesl by výrazně větší a prokazatelné efekty, než by byly náklady na něj.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře