Přesvědčil Obama aspoň sám sebe?

12. září 2013 | 03.28 |


Tak jsme si vyslechli nebo přečetli dlouho očekávaný a dlouho avizovaný projeve prezidenta B. Obamy. Celý je např. na:

http://www.politico.com/story/2013/09/full-text-president-barack-obama-syria-speech-96590.html

Pokud ho prostuduje a promyslíme jeho stavbu, zjistíme, že jeho hlavním cílem bylo, aby americký prezident přesvědčil o správnosti svého postupu především sám sebe. Tomu pak odpovídaly reakce na tento projev. Americká veřejnost podle bleskových výzkumů je ještě více proti zásahu v Sýrii. Zahraniční komentátoři byli při interpretaci tohoto projevu velmi rozpačití. Politika USA se ocitá v určité izolaci a dochází k zajímavé polarizaci, kterou nyní vymezuje odlišnost mezi přístupem Francie a Ruska k hodnocení situace v Sýrii a odpovědi na otázku, jak se s touto situací vyrovnat (podle Novinky.cz):

Francie ve středu oznámila, že nadále trvá na potrestání syrského prezidenta Bašára Asada za použití chemických zbraní proti civilistům.

Pokud selže diplomatické řešení, je stále ve hře vojenský útok, řekla mluvčí vlády Najat Vallaudová-Belkacemová rádiu RFI. Možnost útoku je zahrnuta i ve francouzském návrhu rezoluce RB OSN, který Moskva odmítá. Mluvčí byla v rozhlase velmi otevřená: "Francie je odhodlána potrestat použití chemických zbraní ze strany Bašára Asada. Vojenské řešení se nadále zvažuje, pokud selžou diplomatická řešení. Není to hypotetická hrozba." Francie v úterý předložila návrh rezoluce Rady bezpečnosti týkající se Sýrie. V něm navrhuje termíny likvidace syrských chemických zbraní. Návrh zahrnuje i varování před "vážnými důsledky", pokud bude Damašek vzdorovat. Rada bezpečnosti má podle návrhu právo "přijmout další nezbytná opatření podle kapitoly VII". Tato kapitola Charty OSN umožňuje zavedení nejrůznějších sankcí včetně vojenské intervence. Tato část formulace podle deníku Jerusalem Post vadí Rusku. Ruský velvyslanec ve Francii Alexandr Orlov už o francouzském návrhu řekl, že je to past, která nechává otevřená dvířka pro vojenský zásah v Sýrii. Rusku vadí i to, že Asadovi připisuje zodpovědnost za chemický útok, což je zatím neprokázané. S výhradami zatím na francouzskou iniciativu hledí také další ze stálých členů RB OSN - Čína. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí ve středu neřekl, zda Peking připravovanou rezoluci podpoří nebo ne, zdůraznil ale, že o textu musí panovat shoda. Francie předložila návrh rezoluce den poté, co Rusko přišlo s překvapivým návrhem, že Damašek předá své chemické zbraně mezinárodnímu společenství výměnou za to, že se nestane terčem útoku. Francie předložila rezoluci co nejdříve ve strachu, že by mohlo jít o trik, který má dát Asadovu režimu více času a má odvrátit útok na Sýrii. Syrské vládní síly v uplynulých měsících masakrovaly civilisty, bombardovaly nemocnice a páchaly další válečné zločiny ve snaze znovu dobýt území, uvedli vyšetřovatelé OSN. Zločinů se ale dopouštěli i povstalci, napsala podle ČTK agentura Reuters. Ve své nejnovější zprávě za období od 15. května do 15. června vyšetřovatelé uvedli, že protivládní síly, včetně zahraničních islamistických bojovníků, mají na svědomí válečné zločiny jako "popravy", braní rukojmích a ostřelování civilních čtvrtí.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/313015-pokud-diplomacie-selze-je-francie-pro-utok-na-syrii.html

Problém Francie je dvojí:

- Jednak nemá takovou formální a neformální vynucovací sílu jako ta část americké administrativy, která ví, o co jde (formální danou pozicí USA ve světě, neformální danou propojením privatizovaných enkláv zpravodajských služeb s globálně i lokálně působícími strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad).

- Jednak neví zcela přesně, o co jde (a ti, co se za Francii snaží hájit "zájem USA" tak vlastně ani neví, čí zájem vlastně hájit, jaký zájem to je a co je hlavní příčinou toho, že USA nemohou ani svým nejbližším spojencům předložit jednoznačné důkazy o tom, že chemické zbraně použil Asadův režim, jak byla tato provokace provedena, kdo byl jejím iniciátorem a kdo se k ní propůjčil).

Mění se i oficiální tón komentování dění v Sýrii. Běžnou terminologií se již stalo, že krutostí se dopouští obě strany. Je dokonce pravděpodobné, že pokusů o přímou provokaci s použitím chemických zbraní bylo více a za některými doložitelně stáli povstalci, existovaly patrně i pokusy zprostředkované provokace.

Nejzajímavější bude nyní sledovat vývoj ve dvou směrech:

- Jak se ta část administrativy USA, která je přímo ovládána propojením privatizovaných enkláv zpravodajských služeb se strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, pokusí zvrátit situaci a prosadit silové řešení "za každou cenu".

- Jak dění v USA i reakce na něj ve světě povedou k obnažování toho, jak se v dnešním světe generuje moc, a pokusům o omezení vlivu dosavadního globálně sdíleného základního ideového paradigmatu struktur založených na vzájemném krytí obecně přijatých zásad. Připomínám hlavní parametry tohoto paradigmatu z dřívějších dílů seriálu:

- Prosazování silových řešení doslova "za každou cenu".

- Pěstování obrazu nepřítele a výroba reálného nepřítele (právě uplatňováním silových řešení).

- Používání dvojího metru k demonstrování moci a možnosti využívat in-side informace při ovlivňování chování osob.

- Kontrola chování osob v oblasti politické reprezentace vlastní země i ostatních zemí (jejich monitorování, výroba kompromitujících materiálů, vydírání, protěžování i "měkké" řízení formou poskytování in-side informací, přičemž to poslední je bezprostředně spojeno s prosazením silového řešení za každou cenu).

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/archiv/


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Přesvědčil Obama aspoň sám sebe? ondrey 12. 09. 2013 - 10:12
RE: Přesvědčil Obama aspoň sám sebe? valencik@seznam.cz 12. 09. 2013 - 12:09