Zápisky z Karagandy (11) hory 1

9. září 2013 | 19.20 |

Včera doly, dneska hory. V Karakalských horách to bylo tak nádherné, že i pokračování jsem se rozhodl zasvětit právě jim. Nejsem geolog, ale hory jsou patrně z žuly s velkým obsahem živce. Skály tudíž podléhají povětrnostním vlivům a vznikají tak bizardní útvary. Nejvíce mě překvapilo, jak dobře se zde chodí lesem i mimo cestu. Skály se stupňovitě zvedají a nabízejí nádherné výhledy.

Blíže o těchto horách např. zde:

http://www.britannica.com/EBcecked/topic/312362/Karkaraly-Mountains

http://www.eco-tourism.kz/karkaraly_e.html

(Moje obrázky jsou lepší.)

Foto 1: Takové hory zde jsou. Blížíme se k nim:

Foto 2: A to jsou ty bizardní útvary:

Foto 3: Pohled na část hor. Po plošinách a výhledech se poměrně klidně stoupá nahoru:

Foto 4: Tady jsme těsně pod vrcholem. Úplně nahoru jsme se bez horolezecké výstroje nedostali:

Zítra uveřejním další foto spolu s dalšími postřehy. Cesti jsme absolvovali bez průvodce, protože již je po sezóně. Nebyla zde ani mapa ani značky, ale dokázal jsem se v terénu zorinetovat a zvládnout dopolední akruh asi 12 km. Víc času jsme neměli, pokud jsme si chtěli projít odpoledne ještě jedno údolí.

Dnes jsem si při výuce vyzkoušel pár nápadů z cesty po horách. Tak například - když penzijní systémm chápeme jako solidaritu mezi těmi, u nichž nastala pojistná událost a v důsledku stárnutí nemohou být produktivně činní, a těmi, u kterých tato pojistná událost nenastala, tj. kteří chtějí a mohou být produktivně činní, pak (jakkoli to na první pohled vypadá paradoxně) tato solidarita je plně rozvinuta právě tehdy, když je systém penzijního pojištění a) průběžný, b) plně zásluhový (tj. tzv. NDC). Přerozdělovací solidarita (která je nyní zakompována např. v ČR do tzv. pilíře) ten nejvýznamnější typ solidarity oslabuje a podlamuje. Tady to studenti pochopili. U nás to někteří stále nechápou.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře