Zápisky z Karagandy (13) křesťanství

12. září 2013 | 03.29 |

Křesťanství v Karagandě, tak jako v celém Kazachstánu je reprezentováno především pravoslavím. Zvláštností Karagandy je, že je zde jeden z největší katolických kostelů (ne-li vůbec největší katolický kostel, přesněji katedrála v celém Kazachstánu. Uveřejňuji celou zprávu o této zajímavé stavbě:

Nová katedrála zasvěcená Panně Marii Fatimské v zemi gulagu

Kazašská diecéze Karaganda slavnostně otevřela nový chrám zasvěcený Panně Marii Fatimské, "Marie, Matky všech národů". Slavnostnímu obřadu vysvěcení předsedal v neděli 9. února kardinál Angelo Sodano, zvláštní vyslanec Jeho Svatosti Benedikta XVI. Spolu s ním koncelebrovali Msgr. Janusz Kaleta, biskup z Karagandy, a ostatní biskupové z Kazachstánu. Agentuře Fides bylo oznámeno, že se při obřadu sešlo více než 1500 věřících, kromě kněží, řeholnic, kazašských poutníků a dalších 14 národností, dokonce i z Koreje, byli přítomni pravoslavní křesťané, muslimští představitelé a zástupci místních úřadů.

Kostel v gotickém slohu pokrytý kavkazským kamenem byl postaven díky darům věřících z celého světa a příspěvku od předchozích biskupů z Karagandy Msgr. Pavla Lengy a pomocného biskupa Athanasia Schneidera. Kazašská vláda vydala místní církvi stavební povolení v roce 2003.

V rozhovoru pro agenturu Fides Msgr. Janusz Kaleta, biskup z Karagandy, vyjádřil "velkou radost ze skutečné katedrály: velkého kostela, který se stane místem modlitby a viditelným znamením, jež přivede nové věřící ke křesťanské víře". S vědomím, že jde o "velkou událost, které se účastnila i občanská společnost," biskup poděkoval "všem, kteří se podíleli na tomto projektu".

"Všichni věříme, že se jedná o plody mučednictví a utrpení, kterým křesťané v minulosti v těchto zemích prošli," řekl agentuře Fides P. Piotr Pytlowany, rektor diecézního semináře. "Svěřujeme katolickou komunitu v Kazachstánu a ve všech zemích bývalého Sovětského svazu pod zvláštní ochranu Panny Marie Fatimské, která již učinila zázraky: například si připomínáme podporu, kterou místní vláda poskytla tomuto projektu."

V sovětské éře se Kazachstán stal místem deportací: mezi vyhnanci v tomto "gulagu" byly tisíce katolíků z Polska, Ukrajiny, německé národnosti, ale také z Litvy a Běloruska. Město Karaganda bylo centrem sítě táborů zvaných "Karlag" (Karaganda lager), jednoho z největších a nejstrašnějších míst v rámci sovětských koncentračních táborů, které věznily oběti náboženského a politického útlaku. Mnoho deportovaných kněží napomohlo vzniku tajné církve: mezi nimi byl i otec Alexij Saritski, v roce 2001 blahořečený papežem Janem Pavlem II. Dnes se v Karagandě, městě s dvěma a půl miliony obyvatel, nachází velká mešita, pravoslavný kostel a nová katolická katedrála, která je oslavou víry a připomínkou mučedníků.

Vydáno: 17.09.2012

Viz: http://claritatis.cz/zpravy/asie/nova-katedrala-zasvecena-panne-marii-fatimske-v-zemi-gulagu/5896

Foto 1: Tady je ta krasavice (katedrála působí opravdu velmi dobře, mj. je kousek od hlavní mešity, o které jsem již psal, jsou vzájemně na dohled):

Foto 2: A ještě pohled zevnitř:

Foto 3: Pravoslavný kostel se mi ještě nepodařilo navštívit, zato několik pravoslavných hřbitovů jsem prošel. Mají neopakovatelnou atmosféru. Povšimněte si třeba smutného bílého zobrazení dívky vzadu uprostřed:

Foto 4: Obraz umělce vězněného v gulagu kousek od Karagandy. Křesťanský motiv je využit k výpovědi o hrůze, kterou zde vězni prožívali:


(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.8 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře