Zápisky z Karagandy (7)

6. září 2013 | 04.51 |

Nakupuje se zde výborně. Spoustu malých obchůdků s úplným sortimentem. Tedy - je zde všecho "západní" zboží plus ještě něco navíc. Třeba rjaženka. Speciálně zkysané mléko, moc dobré. Pil jsem ho před 35 léty v Oděse. U nás nic podobného není. A taky jsem dnes ochutnal poprve kumis. No... Je o mně známo, že sním a vypiju vše, ale bylo to náročné. Asi se ho musím teprve naučit pít... Když už jsem za něj tolik utratil. Nebyl o moc levnější než koňak. Ty jsou tu výborné a v přepočtu za pár korun - sedmička ani ne stovku. Nejvíc jsem si oblíbil značku Al-Farábí. To byl velký arabský středověký myslitel. Vína jsou zde kvalitní, převážně gruzínská.

Jak si jdu takhle ve středu města, někdo na mě radostně volá. Kouknu - a on to student, kterého jsem na jaře učil v Praze. Přijelo jich k nám na dva týdny 11. Další studentku z té skupiny jsem potkal na zahraničním oddělení a další dvě přišly na mou přednášku. Prý mají velkou radost, že jsme se zase setkali, a moc vzpomínají na Prahu, chtějí se tam zase někdy podívat. Hned se tu cítím víc doma.

Foto 1: Protože jsem dostal i otázky, jak takový obchod vypadá zevnitř, udělal jsem foto. Nebylo to tak jednoduché. Prodavačka si myslela, že jsem nějaká kontrola. Když jsem jí vysvětlil, že někteří u nás si myslí, že zde není co jíst, smála se. Je to opravdu jako u nás:

Foto 2: Piv se zde čepuje dvacet druhů. I naše je zde k dostání. Z některých píp teče i kvas. Toho je také několik druhů. K tomu můžete zakousnout voblu - sušenou rybu. Jako v Rusku. Zážitek. Půllitr si ovšem musíte přinést s sebou, jinak vám načepují pivo jen do petky. Normální restaurace jsou zde též, ale tady je to mnohem zajímavější:

Foto 3: Můžete nakupovat též na rynku. Ten má neopakovatelnou atmosféru. Je na ploše téměř čtverečního kilometru. Krámek vedle krámku a v nich vše a všeho dost. Od dieselagregátů na výrobu elektřiny až po bombóny. Tak třeba zde na foto kuřecí stehna za 500 tenge, to je asi 62 korun kilo. Obchodní řetězce to mají těžké. Rynek je rynek a někteří zde mohou chodit celé hodiny. Pro mě to není.

Foto 4: A ještě zelenina. Jsou zde i velké obchodní domy jako u nás. Ale tam je to úplně jako u nás, takže nemá smysl plýtvat místem. Když jsem šel kolem, koupil jsem si půl litru čerstvě vytlačené pomerančové šťávy a půl litru čerstvě vytlačené šťávy z granátových jablek. O půlku té pomerančové jsem přišel, když jsem šel přes step. Potkal jsem poustevníka zrovna když jsem ji pil, požádal mně, zda mu nedám napít. Aspoň jsem udělal dobrý skutek.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zápisky z Karagandy (7) lubos 28. 09. 2013 - 09:32