(71.90) Hra: Co přinesl 29.8.13 – Superaféra 78

2. září 2013 | 03.34 |

Tím nejdůležitějším, co přinesl čtvrtek 29.8.2013 je to, co nepřinesl. Očekával se zásah USA a Velké Británie proti Sýrii – a ten se nekonal. Očekávala se zpráva tajných služeb USA (byla přislíbena a sám prezident USA se na ni odvolával), která měla jednoznačně prokázat, že chemické zbraně použil Asadův režim. Ani ta nebyla dodána – místo toho se začalo mlžit.

Proč bylo tak důležité mít jistotu? Nejen proto, že k podobným situacím došlo již dříve, kdy k zásahu došlo pod falešnou záminkou. Existuje ještě jeden pádnější důvod. V případě, že chemické zbraně použili proti svým lidem samotní povstalci, by se legitimizovalo zásahem to největší zlo, jaké si lze představit. A legitimizovalo se z pozice krajního pokrytectví a krajní bezohlednosti. A v Sýrii již k několika takovým pokusům o legitimizaci zla došlo. Dokonce již samotný způsob argumentace ve prospěch zásahu bez dostatečného vyšetření (a to bez ohledu na to, kdo chemické zbraně skutečně použil) takovouto legitimizací je.

Všimněme si, čím se pokus prosadit doslova za každou cenu zásah v Sýrii vyznačoval: Intenzivním tlakem na silové řešení, frapantním používáním dvojího metru, prestižním prosazováním účelově a nepřipraveně přijatého rozhodnutí. Mimo jiné – to jsou vše atributy dnes globálně vládnoucího a globálně sdíleného základního ideového paradigmatu, které přivedlo svět v tomto případě až na pokraj formátování třetí světové války. Pokud se někomu zdá, že přeháním, stačí si přečíst:

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/311857-v-cine-sili-volani-po-prime-vojenske-pomoci-syrii-v-pripade-zasahu-usa.html

html">http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/311866-rusko-vyslalo-do-stredozemniho-more-dalsi-dve-valecne-lode.html

(A není třeba nějaké zvlášť strategické uvažování, v tomto případě si stačí vzpomenout na film Šíleně smutná princezna.)

Argument, že jde o civilisty, je zrůdně nesmyslný či nesmyslně zrůdný. Pokud se totiž říká, že se tímto odstraší ostatní diktátoři od podobného chování k vlastnímu obyvatelstvu, tak se tím současně říká, že - pokud nebude vyloučeno, že chemické zbraně mohli použít i povstalci - se tím vytváří podmínky pro to, aby se obdobně postupovalo i kdykoli v budoucnu. Tj. je posvěcen recept, který zní takto: "Vážení samozvanci, chcete, abychom zlikvidovali režim, a vám předali moc? Jednoduchá rada. Vyvolejte konflikt s vládou. Zmasakrujte tu část obyvatelstva, která patří do oblasti vámi ovládané. Pokud možno s využitím prostředků hromadného ničení a zvlášť brutálně. My z toho obviníme vládu a vojensky ji zlikvidujeme." 

Toto poselství již přinesly některé dřívější záminky likvidace legitimních vlád. Tato je tentokráte natolik křišťálově čistá, že je příkladem hodným následování.

Připomeňme, že ve čtvrtek 29.8.2013 měly Spojené státy zveřejnit zprávu tajných služeb potvrzující a dokazující, že právě Asadova vláda použila chemické zbraně. Z výše uvedených důvodů měla být tato zpráva dostatečně důvěryhodná. Více důvěryhodná, než to, co dle Novinky.cz uvedla Del Ponteová (členka vyšetřovací komise OSN zkoumající porušování lidských práv v Sýrii): 

Podle Del Ponteové  ze svědectví zasažených plyne, že zřejmě chemické zbraně použili syrští vzbouřenci, a nejsou žádné důkazy, že je nasadila syrská armáda: "V tuto chvíli expertní skupina nezískala žádné důkazy, že by byly chemické zbraně použité vládními vojsky."Podobně se vyjádřila i u březnového útoku chemickými zbraněmi v Halabu, kdy řekla: "Podle našeho vyšetřovaní jsou silné, jestliže ne nezvratné důkazy, že právě opozice, a ne vládní vojska, použila sarin."Ve zprávě ale nakonec stálo, že se nepodařilo potvrdit, že by chemické zbraně použila některá ze stran konfliktu. List Die Welt označil poslední soukromé výroky Del Ponteové o útoku z 21. srpna za trochu předčasné. USA tvrdí, že mají jasné důkazy, že za útokem stojí Asadova armáda. Generální tajemník OSN ve středu uvedl, že odborníci Spojených národů budou potřebovat na dokončení inspekce míst údajného chemického útoku ještě čtyři dny. Británie plánuje předložit RB OSN návrh rezoluce, která by umožňovala zásah za účelem ochrany civilistů. OSN už uvedla, že má důkazy o použití chemických zbraní, ale neví, kdo je nasadil.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/311805-za-chemickymi-utoky-stoji-syrsti-povstalci-tvrdi-del-ponteova.html

V jejím vyjádření je totiž důležité zejména připomenutí prvního pokusu o diskreditaci Asadova režimu, který tehdy nevyšel.

A co přinesly tajné služby USA? Jak dopadlo to, co mělo být hlavním trumfem zdůvodnění zásahu? Zde je stručná zpráva:

Americká, britská a francouzská vláda jsou přesvědčeny, že to byla Asadova armáda, která  u Damašku podnikla chemický útok. Americké tajné služby to s naprostou jistotou nepotvrdily a zřejmě to se stoprocentní jistotou nemůžou potvrdit ani inspektoři OSN, kteří své zkoumání postižených míst mají dokončit v pátek.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/311931-v-syrii-neexistuji-zadne-dobre-vyhlidky.html

Pokud by snad ještě někdo neměl ostatečně jasno, pokud jde o zásah v Sýrii, může se podívat na Události a komentáře na ČT24 29.8.2013 (mimo jiné - velmi poučné a velmi komplexně pojeté, pokud se týká dané problematiky).

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/213411000370829/video/

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře