Co bude v dnešní zprávě tajných služeb USA?

29. srpen 2013 | 07.58 |

Dnes (ve čtvrtek 29.8.2013) by měly Spojené státy zveřejnit zprávu tajných služeb potvrzující, že právě Asadova vláda použila chemické zbraně. Nelze než si přát, aby tato zpráva byla dostatečně důvěryhodná. Více důvěryhodná, než to, co dle Novinky.cz uvedla Del Ponteová (členka vyšetřovací komise OSN zkoumající porušování lidských práv v Sýrii): 

Podle Del Ponteové  ze svědectví zasažených plyne, že zřejmě chemické zbraně použili syrští vzbouřenci, a nejsou žádné důkazy, že je nasadila syrská armáda: "V tuto chvíli expertní skupina nezískala žádné důkazy, že by byly chemické zbraně použité vládními vojsky."Podobně se vyjádřila i u březnového útoku chemickými zbraněmi v Halabu, kdy řekla: "Podle našeho vyšetřovaní jsou silné, jestliže ne nezvratné důkazy, že právě opozice, a ne vládní vojska, použila sarin."Ve zprávě ale nakonec stálo, že se nepodařilo potvrdit, že by chemické zbraně použila některá ze stran konfliktu. List Die Welt označil poslední soukromé výroky Del Ponteové o útoku z 21. srpna za trochu předčasné. USA tvrdí, že mají jasné důkazy, že za útokem stojí Asadova armáda. Generální tajemník OSN ve středu uvedl, že odborníci Spojených národů budou potřebovat na dokončení inspekce míst údajného chemického útoku ještě čtyři dny. Británie plánuje předložit RB OSN návrh rezoluce, která by umožňovala zásah za účelem ochrany civilistů. OSN už uvedla, že má důkazy o použití chemických zbraní, ale neví, kdo je nasadil.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/311805-za-chemickymi-utoky-stoji-syrsti-povstalci-tvrdi-del-ponteova.html

V jejím vyjádření je totiž důležité zejména připomenutí prvního pokusu o diskreditaci Asadova režimu, který tehdy nevyšel.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší