(71.87) Hra: Co přinesl 26.8.13 – Superaféra 75

30. srpen 2013 | 07.23 |

Pondělí 26.8.2013 přineslo podrobné informace o průběhu víkendového zasedání ÚVV ČSSD, ze kterých je patrné, jak výbušná situace je uvnitř této strany. To (v souvislosti s tím, co jsem napsal včera v rámci tohoto seriálu) vysvětluje, proč tato strana představila volební program, který ji spíše diskredituje, než aby jí pomohl. K tomu se vrátím později, nejdříve dvě zprávy, které popisují situaci v ČSSD:

Vnitrostraničtí oponenti v sobotu na jednání nejvyššího orgánu soc. dem. mezi sjezdy, ústředního výkonného výboru (ÚVV), navrhli, aby se o tom, že je Sobotka kandidátem na premiéra, hlasovalo tajně. Šéfa ČSSD podpořilo jen 57 procent hlasujících. Na jarním sjezdu soc. dem. byl přitom zvolen předsedou 84 procenty hlasů. Pro to, aby byl celostátním lídrem a kandidátem na premiéra se vyslovilo 86 členů ÚVV ze 151 hlasujících. Podle informací Práva byl Sobotka po vyhlášení v šoku a dokonce prý zvažoval rezignaci. Tomu, že s lídrem soc. dem. výsledek otřásl, nasvědčuje i fakt, že nedorazil na pracovní oběd se členy vedení strany, kde se řešila volební kampaň. S odstupem od sobotního dramatu hovoří Sobotka o silném mandátu. "Je to naprosto zřetelný a silný mandát, daný tajným hlasováním nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy. Žádný jiný předseda politické strany takto jasný mandát nemá," sdělil včera Právu. Vše mělo jít hladce. Soc. dem. schválí kandidátky, program v kostce a usnesení, že je Sobotka celostátním lídrem a kandidátem na premiéra. To už posvětilo stranické předsednictvo. Krok, který je hlavně signálem vůči prezidentu Miloši Zemanovi, se ale v sobotu nečekaně zkomplikoval. Místopředseda soc. dem. Zdeněk Škromach totiž podle zjištění Práva přišel s návrhem, aby se hlasovalo tajně. A členové ÚVV to odkývali. Pro Sobotku nastaly napjaté okamžiky. Dramatické chvíle prožívali v době hlasování i Sobotkovi spojenci. Stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier pak neváhal označit hlasování ÚVV za pokus o puč. "Puč nevyšel. Svébytnost zachována," napsal na svůj facebookový profil po hlasování. Napětí mezi Sobotkou a jeho lidmi na jedné straně a táborem jeho zástupce Michala Haška bylo cítit už během pátku, kdy se bojovalo o udržení ministryně spravedlnosti Marie Benešové na pátém místě ústecké kandidátky. To se nakonec podařilo, soc. dem. v sobotu schválila všech čtrnáct listin včetně té, kde figuruje Benešová. Sobotka ještě před klíčovým sobotním hlasováním provedl slovní odvetu. V projevu na ÚVV se vymezil jak vůči prezidentovi Miloši Zemanovi, tak vůči Haškovi. Sobotka totiž mluvil o tom, že jednota není "nemístné soutěžení uvnitř kandidátek".

A právě k soutěži o hlasy voličů může dojít na jižní Moravě, kde je Sobotka volebním lídrem a Hašek dvojkou. Pokud by, stejně jako v roce 2010, voliči využili preferenční hlasy, může se stát, že Hašek svého šéfa přeskočí. O preferencích jako hledisku pro výběr premiéra v pátek mluvil na tiskové konferenci Zeman. "Jasně jsem řekl, že premiérem jmenuji toho představitele vítězné strany, kterého mi ta strana doporučí. Na otázku, zda budu premiéra vybírat podle preferenčních hlasů, jsem odpověděl, že to by měla zvážit ta strana, nikoli já," prohlásil Zeman v nedělních Hovorech z Lán. "Lidi vybíráte buď podle vůle stranických funkcionářů, nebo podle vůle voličů. A míra demokratičnosti jakékoli strany je dána právě vůlí voličů," dodal Zeman. Sobotka na ÚVV vyslal varování, že "jednotou nemůže být ani nadbíhání jiným konkurenčním politickým subjektům", zjevně měl na mysli Stranu práv občanů – zemanovci. Navíc Sobotka přidal hrozbu. Kdo bude hatit jednotu, nemá šanci usednout v možné budoucí vládě ČSSD. "Jednotu musíme prokázat před volbami, ale budeme ji každý den muset prokazovat i ve vládě – i to je hledisko, podle kterého budu sestavovat náš případný vládní tým," vyslal Sobotka jasný signál svým odpůrcům. Šéf soc. dem. také přišel s návrhem usnesení, že po volbách neuzavře ČSSD koalici s TOP 09 a ODS. I v tomto případě se strhla podle zjištění Práva mela, ústecký poslanec Jaroslav Foldyna totiž přišel s jinou verzí. Navrhl, aby si soc. dem. zakázala nejen koalici, ale i spolupráci s oběma stranami. Taková varianta by vyloučila i možnost dohody na podpoře menšinové vlády ČSSD. Pro Sobotkův odpor ale Foldyna ustoupil a prošla tak verze o zákazu koalice.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/311526-sokovany-sobotka-o-vikendu-zvazoval-rezignaci.html

Druhý muž ČSSD Michal Hašek pak Dienstbierovi vzkázal, ať se radši věnuje vysvětlování financování svých kampaní, o kterém hovořil u soudu exhejtman David Rath. Sobotka už ráno vydal prohlášení, v němž se opřel do těch, kteří mu nedali v sobotu hlas. Použil přitom stejnou taktiku jako jeho oponenti. Oblíbenou zbraní vnitrostranického boje je nyní obviňování z napomáhání nepříteli - TOP 09 a jejímu prvnímu místopředsedovi Miroslavu Kalouskovi. "Jen mne na hlasování překvapilo, že některým lidem v soc. dem. vůbec nezáleží na volebním úspěchu a záleží jim jen na jejich osobním úspěchu. Ve skutečnosti tím pomáhají Kalouskovi a ODS. Jako předseda soc. dem. myslím především na naše voliče," napsal Sobotka na svém facebookovém profilu. Jeho spojenec Dienstbier se pak už po sobotním hlasování nechal slyšet, že šlo o neúspěšný pokus o puč. Tím nadzvedl ze židle Škromacha. Podle soudu stranického místopředsedy se Dienstbier snaží ČSSD rozvracet. "Jediný pučista je asi Jiří Dienstbier, který to takto prohlašoval. Jde jenom o ukázku toho, jak se snaží soc. dem. vnitřně rozvracet, a to i před volbami," uvedl Škromach. Tajné hlasování podle něj bylo logickým krokem. "Personální věci se v ČSSD vždy hlasují tajnou volbou. Ostatně pro tajné hlasování se vyslovili takřka všichni členové ÚVV," dodal Škromach. Slova o puči odmítl první místopředseda soc. dem. Michal Hašek. Dienstbierovi vzkázal, aby se raději věnoval vyvracení Rathova tvrzení o financování svých kampaní a také boji s TOP 09. "Doporučuji hlasatelům teze o údajném puči v ČSSD, například Jiřímu Dienstbierovi, aby zchladil hlavu a věnoval se našim soupeřům, zejména TOP 09, či jasnému vyvracení pochybností o financování svých volebních kampaní, o kterém u soudu hovořil David Rath," uvedl Hašek, podle kterého se Dienstbier dopouští hysterie. Podle Haška v totiž v minulosti Dienstbier dával přednost tajnému hlasování před veřejným. "Nechápu proto nynější hysterii ohledně sobotního tajného hlasování ÚVV ČSSD o nominaci Bohuslava Sobotky jako volebního lídra a kandidáta na premiéra," uvedl Hašek v reakci na výrok o puči. Tajné hlasování v případě personálních otázek označil stejně jako Škromach za zcela běžné. Podle Haška navíc mohli členové ÚVV vnímat hlasování o podpoře Sobotkovy kandidatury na premiéra jako účelový tlak. "Hlasovali jsme na návrh Lubomíra Zaorálka o něčem, co je samozřejmé a co nikdo uvnitř ČSSD předtím nezpochybňoval. Možná to část členů ÚVV považovala za zbytečný účelový tlak," podotkl.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/311598-cssd-na-valecne-stezce-pucista-rozvracec-hysterik-castuji-se-spicky-strany.html

Je jasné, že takováto atmosféra není příliš příznivá pro koncepční myšlení. Přesto jsem přesvědčen, že ČSSD by měla dát vhodnou formou veřejnosti najevo, že jejím programem v současném světě není jen program údržby. Například touto formou (sdělenou při vhodné příležitosti, ale co nejdříve):

"Vyhodnotíme výsledky a dopady tzv. reforem realizovaných bývalou pravicovou vládou. ČSSD bude (na rozdíl od předcházející pravicové vlády) vést intenzivní dialog s veřejností, s odbornou sférou, zástupci tripartity i reprezentací profesních svazů a komor o konkrétní podobě reforem v daňové oblasti a ve veřejné sféře. Bude vycházet z již připravených a v dlouhodobém programu zakotvených konceptů, vývoje ve světě i aktuálních problémů u nás, které vznikly v důsledku způsobu vládnutí předcházející pravicové vlády a její snahy prosadit reformy umožňující vyvádět veřejné zdroje ve prospěch různých lobby. Konkrétním cílem ČSSD bude do dvou let představit vzájemně provázaný komplex reforem, které vytvoří podmínky pro nezbytné změny ve společnosti s důrazem na jejich sociální a humánní aspekt, přesvědčit o jejich nezbytnosti a prospěšnosti většinu společnosti, zahájit dlouhodobý proces jejich realizace."

ČSSD si nemůže dovolit vyklidit prostor v oblasti diskuse o pojetí reforem. Paroubkovo "nejlepší reforma, žádná reforma" již jednou rozhodlo o výsledku voleb v neprospěch ČSSD. Lidé si uvědomují, že určité reformy jsou nezbytné. Pokud by ČSSD šla do voleb bez toho, aby sdělila svou představu o tom, jaké reformy chce připravit a realizovat, jak bude komunikovat s veřejností, umožní zmrtvýchvstání stranám bývalé "stojedničky", které svůj debakl budou vysvětlovat nikoli tím, co napáchal jejich způsob vládnutí, ale tím, že se "obětovaly ve prospěch reforem, které jsou vždy nepopulární". Přitom ani nezbytné reformy v sociální oblasti nemusí "bolet", ale naopak, mohou vést nejen ve svých důsledcích, ale od počátku ke zvýšení kvality života a naplnění jeho obsahu i smyslu.

Poznámka o možnosti reforem, které problémy řeší a přitom nebolí:

Ke konceptu reforem viz např. následující články, které byly sice naspány v jiném kontextu, ale obsahují poměrně dobře propracovaný koncept reforem v oblasti sociální investování a sociálního pojištění, tj. zejména financování a provázání systémů vzdělání, péče o zdraví a penzijního pojištění:

http://radimvalencik.pise.cz/258-58-4-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

http://radimvalencik.pise.cz/259-58-5-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

http://radimvalencik.pise.cz/265-58-6-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

K tomu ještě reakce na různé námitky:

http://radimvalencik.pise.cz/264-58-7-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

http://radimvalencik.pise.cz/266-58-9-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

http://radimvalencik.pise.cz/278-58-8-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

Poznámka úplně na závěr:

Z mé strany nejde o "kibicování", co by měla ČSSD dělat. Jak jsem již mnohokráte řekl, institucionální systém naší společnosti je velmi silně a komplexně penetrován strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. V takové míře, že to vede až k jeho nefunkčnosti, resp. výrazným ztrátám efektivnosti. To vyvolává řadu fatálních rizik. Současný vývoj vytvořil podmínky pro možnost určitých zlepšení. K nim ovšem může dojít jen v případě, kdy dojde k pozitivnímu posunu základního sdíleného ideového paradigmatu, v rámci kterého se na různých úrovních vyjednává rozdělení vlivu. A pokud k tomuto posunu má dojít, je nutné, aby do hry vstoupila alespoň určitá představa o tom, jak lze problémy řešit. Volební program, který ČSSD dosud předložila, takový posun nejen neumožňuje, ale v podstatě mu brání. No a s tím je nutné něco dělat. K tomu viz též:

http://radimvalencik.pise.cz/253-58-1-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

http://radimvalencik.pise.cz/254-58-2-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

http://radimvalencik.pise.cz/255-58-3-hra-jak-a-proc-diskutujeme.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře