Jak Zeman použije komunisty

26. srpen 2013 | 07.50 |

V neděli 25.8.2013 M. Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dále konkretizoval svou představu o budoucím vývoji a své roli v něm. Konkrétně pak o tom, jak použije komunisty ve hře spojené se sestavováním vlády. Zde je příslušný rozhovor (Nejdůležitější jsem podtrhnul):

* Mnohé zahraniční deníky si všímají toho, že by se u nás k moci mohli dostat komunisté. Mohlo by to tak dopadnout?

V rozhovoru pro Haló noviny jsem vyjádřil svůj subjektivní názor, že by komunisté měli projít čtyřletou mezifází, kdy by tolerovali, nikoliv podporovali, menšinovou vládu ČSSD. A co bude pak, to se uvidí. Třeba už nebudou klást květiny k hrobu masového vraha Klementa Gottwalda a třeba se transformují na radikální levici, která je v západoevropských zemích běžná. To ale záleží na nich a ne na mně.

* Nicméně ČSSD tady již několikrát vládla s tichou podporou KSČM. Dokážete si představit komunisty ve vládě?

Má fantazie je naprosto neomezená. Francois Mitterrand jmenoval do vlády tři komunistické ministry. Před tím měli ve Francii komunisté dvacet procent, a když odešli, měli tři procenta, možná i kvůli činnosti těchto ministrů.

* Česko je postkomunistickou zemí. Nebojíte se, že by se v budoucnosti mohly voličské preference přesunout ke krajní levici?

Nebezpečí hodnotím podle reálné váhy jakékoliv politické strany. A pokud jde o komunisty Miroslava Štěpána, tak jejich podpora v minulých volbách byla velmi malá. Nestojí za to zabývat se stranou, která má tak mizivou podporu. Podobně nestojí za to zabývat se Jiřím Paroubkem a jeho stranou LEV 21. Latiníci měli krásné přísloví. Minima non curat praetor, tedy Prétor se nezabývá maličkostmi. Takže se zabývejme stranami, které jsou reálným rizikem, a třeba Dělnická strana sociální spravedlnosti se pohybuje kolem dvou procent, což je mnohem větší riziko než "štěpánovci".

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Prezident-o-komunistech-ve-vlade-Treba-se-transformuji-na-radikalni-levici-283162

Smysl výroků M. Zemana na adresu komunistů je zřejmý. Podporuje a obhajuje jejich zapojení do politického dění, zejména pak do rozhodování o složení a programu budoucí vlády, aniž by se na této vládě sami přímo podíleli. Za povšimnutí stojí, že v rozhovoru není ani jednou zmíněna SPOZ. Jinými slovy - M. Zeman (který se vždy, dříve, když pojídal třešničky, i v rozhovoru, kde uvádí příklad francouzských komunistů, dokázal o komunistech vyjadřovat pohrdlivě) počítá s tím, že mu umožní sehrát po volbách hru, jejímž výsledkem bude jednak prodlužování doby působení Rusnokovy vlády a jednak výrazné ovlivnění vlády na ni navazující.


M. Zeman tím sleduje ještě jeden cíl. Ostrakizace komunistů v posledních 23 letech vedla k tomu, že se jedná o stranu nejméně kontaminovanou penetrací struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Jejich vtažení do hry o sestavení výkonné moci a jejích orgánů mu umožní poněkud oslabit vliv těchto struktur a rozšířit manévrovací prostor. Současně je ovšem nutné počítat s tím, že v důsledku zvýšeného zapojení komunistů do výkonných aktivit států bude KSČM čelit vlivu různých lobby a klientských sítí mnohem více než dříve. Je otázkou, jak se s tím vyrovná.

A ještě jeden cíl M. Zeman rozhovorem sledoval. Svou ochotou využít pro významné sdělení médium, které je považováno za okrajové, dal najevo to, že i v mediálním světě je rozhodnut měnit zavedený stav, tj. že se pokusí realizovat převrat i v mediálním světě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře