(71.82) Hra: Co přinesl 21.8.13 – Superaféra 70

25. srpen 2013 | 08.00 |

Po převratovém úterý se ve středu 21.8.2013 (45. výročí okupace Československa "spřátelenými" armádami) – řečeno terminologií vojenského hlášení – nic zvláštního nestalo. Snad jen to, že M. Zeman utrpěl jednu ze svých největších porážek při svém prezidentování. Ani napodruhé mu neprošel jeho kandidát na ústavního soudce J. Sváček – a to dost výrazným poměrem hlasů. Z těch událostí, které podstatným způsobem ovlivní další vývoj, je to potvrzení záměru vpustit do volebního boje politický subjekt personifikovaný V. Klausem. Zde je celá zpráva z Novinky.cz, které jako první na tuto možnost před dvěma dny upozornily:

Šéfka Suverenity Jana Bobošíková naplno rozjela realizaci projektu integrace klausovských sil, které chtějí zabojovat v předčasných volbách do Sněmovny. Ve středu uspořádala v novém sídle štábu své strany na pražském Smíchově schůzku s cílem sladit noty. Bobošíková představila vizi návratu ČR na cestu Václava Klause, která podle ní znamenala prosperitu. "Výsledkem má být společná kandidátka. Vzhledem k předpokládanému termínu voleb by se nepodařilo založit nový subjekt," řekla Novinkám Bobošíková. Společná kandidátka bude s největší pravděpodobností pod hlavičkou Suverenity, je ale možné, že název bude ještě upraven. Jak už informovalo Právo, v souvislosti s možným opětovným zapojením Klause do aktivní politiky se hovoří o Suverenitě Václava Klause. Bobošíková na dotaz Novinek uvedla, že se skutečně seskupují klausovské síly. "Ano, dá se to takto jednoznačně napsat," prohlásila. "Cílem je vrátit ČR na cestu prosperity, chcete-li, na cestu Václava Klause," doplnila s tím, že jde především o navázání na úspěšné Klausovy kroky z 90. let. Všichni, kteří se přidávají do klausovských řad, by podle Bobošíkové přivítali exprezidentův návrat. "Zní nadšení, zaznívá, že pokud bude mít Václav Klaus zájem, udělají vše pro to, aby byl úspěšný," deklarovala šéfka Suverenity. Na setkání dorazili například starosta Prahy 5 Miroslav Zelený z hnutí Uzdravme naši politiku, který původně kandidoval za TOP 09, nebo bývalý člen ODS z Plzeňska Petr Štillip. Oba se mají objevit na společné kandidátce pro předčasné volby do Sněmovny. Suverenita také obdržela deklarace dalších politiků, kteří volají po Klausově návratu. Ozval se bývalý kladenský primátor Milan Volf. "Pokud se opravdu rozhodne k návratu, jsou členové Volby pro Kladno připraveni učinit vše pro to, aby tento návrat byl úspěšný.

Společně se Suverenitou se domníváme, že platí tvrzení: "Buď do nesvobody a chudoby, nebo s Klausem"," napsal Volf. Obdobně se vyjádřil bývalý dlouholetý starosta Hodonína Lubor Šimeček, který byl 15 let členem ODS. Nyní působí v hnutí Šance pro Hodonín. Podle Bobošíkové se integrací klausovských sil překresluje politická mapa země. "Překresluje se politická mapa. Dávají se dohromady lidé, které spojují myšlenky, ne stranická příslušnost," je přesvědčena. Bobošíková uspořádala setkání na pražském Náměstí Kinských, kde sídlí právě hnutí Uzdravme naši politiku. Nově zde bude působit i volební štáb zastřešující Suverenity. Podle první místopředsedkyně strany Jany Volfové se oba subjekty podělí o náklady za pronájem a provoz kancelářských prostor.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/311163-klausovci-chteji-jit-spolecne-do-voleb-svolala-je-bobosikova.html

Tyto aktivity by nepochybně V. Klausovy napomohly udělat úspěšný "převrat" v ODS. Otázkou ovšem je, co je z hlediska jeho renomé větším rizikem. Oba projekty – personální zastřešení Suverenity či prosazení sebe a svých lidí v ODS nemusí mít příliš velkou šanci na úspěch. Každopádně již v této přípravné fázi to znamená pro ODS další ránu a další silný impuls pro překonání ortodoxie jejího stávajícího ideového paradigmatu. Sledování vývoje v této oblasti nebude ani tak zajímavé z politického hlediska, jako z psychologického. Členové vrcholného vedení ODS se budou muset vyrovnávat s tím, že se ocitli v pasti skupinové konformity (omezenosti). Bude se tak dít různým způsobem, někteří se pokusí za každou cenu uhájit představu o tom, že je normální to, co normální není, jiní budou volat po zásadní nápravě. Z tohoto hlediska přinese dění v ODS nesmírně zajímavý a cenný empirický materiál, a to i pokud jde o herní aspekt – vytváření opozičních koalic (jader vyjednávání) uvnitř této strany, která se pokusí prolomit bariéru ortodoxie stávajícího ideového paradigmatu.

(Pokračování)


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.82) Hra: Co přinesl 21.8.13 – Superaféra 70 ondrey 26. 08. 2013 - 01:10