Voliči Miloše Zemana

27. leden 2013 | 09.13 |

Voliči Miloše Zemana

Jednu z nejpřesnějších reakcí na zvolení M. Zemana prezidentem jsem zaznamenal na Facebooku od A. P.: "Zvítězil zdravý selský rozum nad virtuálním fetišem stvořeným médii. Není všechno zlato, co se třpytí, ani nápisy u restaurací, kde se měly hlasy kandidáta Zemana proměňovat za pivo a becher zdarma nezabraly, ani 14 denní totální mediální výplach mozků, jednostranná kritika a podstrčené lži, či akce několika studentů s voličskými průkazy a fingovanou ztrátou OP.... Je ale pravda, že když kníže měl dlouhodobý průměr volitelnosti okolo 8 až 9 procent, tak firma PAR Agentura, která jej během 14 dnů stvořila jako posla z nebes bez chyby, odvedla svou práci na výbornou. 50x klamavá informace se po 51. stává pravdou. Nekritických fanatiků v dnešní nejisté době mezilidských vztahů, kteří uvěřili virtuální realitě, narostlo geometrickou řadou tisíce... a budou se muset smířit s realitou. Mějme se všichni zase rádi, nestrašme nesmysly a bláboly z médií, vždyť ani ten Zeman není taková "nestvůra", je to jeden z nás z masa a kostí, s chybami jako my. Člověk."

Teorii, kterou jsem prezentoval v článku Prezidentské volby a dobrá teorie (24.1.), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/191313-prezidentske-volby-a-dobra-teorie.html

lze v souladu s tím, jak se vyvíjí realita, kalibrovat takto: Naše země si stále ještě uchovává značnou úroveň vůči velmi intenzivní manipulaci. Z hlediska budoucího vývoje je velmi významné i to, že ti, co podporovali, či přesněji se rozhodli podpořit (a nebylo to pro ně vždy jednoduché) zvolení M. Zemana, dokázali obstát i v diskusních fórech na sociálních sítích, zejména FB.

Současně je však nutné říci na adresu těch, co volili Zemana (mezi které patřím a mezi které patrně patří i autor mnou citovaných řádků): Pro velkou část z nich to byla volba menšího zla. Dokonce lze říci - a to bez nadsázky - že o výsledku rozhodla volba menšího zla, nikoli uznání kvality zvoleného velkou částí těch, co ho volili. A to nikoli jen proto, že mediální masáží a dalšími marketingovými nástroji byl vytvořen obraz M. Zemana jako (jak uvádí A. P.) "nestvůry". Existují ještě další dvě významné příčiny, které by si měli uvědomit všichni voliči a příznivci M. Zemana, tedy ti, co k němu zaujímají kritický postoj, rezervovaný postoj, či se s ním nekriticky ztotožňují:

- M. Zeman dostatečně nedokázal čelit klientským sítím, tj. strukturám založeným na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. A podstatnou částí těchto struktur byl podporován jako "jejich" kandidát. Obyčejně se to zdůvodňuje tím, že oblast personální práce není jeho silnou stránkou. Konkrétnější příčinou je to, že je příliš důvěřivý vůči těm, co využívají určité zvýšené míry jeho ješitnosti (ta ovšem patří k přirození výbavě každého muže) a do vazeb napojených na uvedené struktury jej vtahují. (Zde lze počítat s tím, že přece jen již nabyl určité zkušenosti a že "vysočinská dekontaminace" mu umožnila získat určitý nadhled a přehled.)

- Struktury založené na vzájemném krytí mají jak horizontální rozměr, tak i rozměr vertikální. Horizontální rozměr struktur založených na vzájemném krytí je dán tím, že se v národním měřítku propojují nad různými typy polarizace společnosti (např. levice - pravice, pro a proti EU atd.) a různé střety využívají jen jako kouř k maskování lumpáren. Vertikální rozměr je dán nadnárodním propojením a prostřednictvím nich se rozehrávají i zneužívají globální střety, resp. jejich promítání do lokálních poměrů. Z tohoto hlediska svým způsobem platí, že polarita Havel-Klaus souvisí i s polaritou Zeman-Schwarzenberg. Chtě nechtě každý reprezentuje určitý typ těchto struktur založených na vzájemném krytí lumpáren různého druhu či úrovně. A vymanit se z tohoto vlivu není pro nikoho jednoduché. (Mj. i vzhledem k předcházejícímu bodu).

Z toho vyplývá následující:

- Ten, kdo M. Zemanovi fandí, protože si ho váží, by mu měl v rámci svých možností, a to i kritickými prostoji ke konkrétním otázkám, napomoci k tomu, aby nepodléhal různým vlivům pocházejících ze struktur založených na vzájemném krytí lumpáren.

- Ten, kdo si zvykl, že lze těžit ze společnosti napojením na struktury založené na vzájemném krytí lumpáren, by si měl uvědomit, že všechno má své meze, že nelze považovat za normální to, co normální není a že určité omezení role struktur založených na vzájemném krytí lumpáren, které u nás narušily základní funkce státu, je úkolem, který se bude muset řešit.

- Zejména by pak všichni, co volili M. Zemana a uchovali si trochu rozumu i slušnosti, měli pochopit ty, co jej nevolili z pozice odpůrců korupce a klientelismu. To by otevřelo cestu tlakům, které by již M. Zeman a jeho okolí nemuseli ustát.

Po určitou dobu lze ještě očekávat vyhrocování konfrontace ze strany určitých skupin odpůrců M. Zemana. I pokud se stávající konfrontační atmosféra uklidní (což není stoprocentně jisté), bude nadále doutnat právě proto, že bude existovat určité napětí mezi horizontálně a vertikálně orientovanými strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Toto napětí může přerůst kdykoli ve velký konflikt, pokud by M. Zeman nedokázal penetraci různých klientských vlivů dostatečně čelit. Pak to, co "neprošlo", může projít. A na to někteří již nyní hrají.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Voliči Miloše Zemana jezevec-mrzout 27. 01. 2013 - 11:11
RE(2x): Voliči Miloše Zemana radimvalencik 27. 01. 2013 - 13:02
RE: Voliči Miloše Zemana nemo33 02. 02. 2013 - 18:39