(71.78) hra: co přinesl 17.8.13 – superaféra 66

21. srpen 2013 | 07.44 |

Na události chudá sobota 17.8.2013 přinesla vyjádření J. Zahradila k současné situaci z hlediska ODS. J. Zahradil patří k nejracionálněji uvažujícím lidem v ODS, jako europoslanec má potřebný nadhled a není tudíž závislý na tom, zda se Poslanecká sněmovna rozpustí či nikoli.  Pro ČT uvedl následující (viz zpráva na stránkách ČT, nejdůležitější jsem podtrhnul):

Senát a prezident mohou podle předsedy Ústavního soudu dokončit schvalování zákonů, i když bude sněmovna neživá. Podle europoslance a člena výkonné rady ODS Jana Zahradila, který byl hostem Interview ČT24, to ale není tak úplně jasné. Podle něj by se občanští demokraté neradi dočkali toho, že by nějaký zákon vlastně neplatil, protože ho Senát schválil v době, když byla sněmovna rozpuštěna. Ohledně ODS se Zahradil domnívá, že by se měly nastavit nějaké přátelské komunikační linky s exprezidentem Václavem Klausem. Europoslanec je také přesvědčen, že hlavní roli ve volební kampani strany sehraje předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. ODS chtěla o rozpuštění sněmovny hlasovat až v září kvůli schvalování klíčových zákonů. Předseda Ústavního soudu přitom řekl, že Senát a prezident mohou dokončit schvalování zákonů, i když bude sněmovna neživá. Podle europoslance a člena výkonné rady ODS Jana Zahradila to ale není tak úplně jasné. Předseda Ústavního soudu to podle něj říci může, neznamená to však, že tomu tak opravdu je. "Neradi bychom se proto dočkali nějakého řízení u Ústavního soudu o tom, že například zákon o obnovitelných zdrojích vlastně neplatí, protože ho Senát schválil v době, když byla sněmovna rozpuštěna," vysvětlil.Poslanci budou hlasovat o rozpuštění sněmovny v úterý 20. srpna. Návrh ODS, aby se tak stalo až 3. září, neprošel. Prezident Zeman přitom uvedl, že by předčasné volby mohly proběhnout 25. a 26. října. Podle europoslance Zahradila je trochu komické, že chtěly strany TOP 09 a ČSSD sněmovnu rozpustit už tento týden, aby se pak zjistilo, že mají hodně poslanců mimo sněmovnu, a jednání se přesune."Myslím si, že bylo možné těch čtrnáct dní počkat. Domnívám se, že nejsme v nějakém časovém presu a že dva týdny nehrají roli. Ale většina sněmovny má jiný názor, a já bych z toho nedělal až takové drama. Z naší strany to bylo myšleno dobře, nejedná se o žádný úhybný manévr. Chtěli jsme ty rozjednané zákony schválit tak, aby byla stoprocentní jistota, že buď budou, nebo nebudou platit."Zahradil má podle svých slov po jistých zkušenostech z minulosti pochyby o tom, že by bylo dobré mít všechny tři pilíře moci v zemi v rukou jedné politické strany nebo jedné politické formace.

"Vrátíme-li se k případu rozpouštění sněmovny, domnívám se, že to, co my jsme navrhli, je ústavně-právně nejčistší cesta. Zbytek sněmovny se ale domnívá, že tomu tak není. Doufám, že vláda, která je v tuto chvíli v demisi, příliš mnoho zákonných opatření přijímat nebude," dodal.Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová sehraje podle Zahradila klíčovou roli ve volební kampani. "Jsem přesvědčen, že to bude hlavní role. Myslím, že paní Němcová je člověk, kterého chtějí naši voliči vidět. Symbolizuje slušnou a klidnou tvář. Právě na té musíme postavit naši volební kampaň. To, kdo zasedne v jaké funkci ODS, se bude rozhodovat na základě výsledků voleb," dodal europoslanec a člen výkonné rady ODS. "Byl bych rád, kdybychom byli schopni nastavit nějaké přátelské komunikační linky s panem exprezidentem a naším bývalým předsedou Václavem Klausem," řekl Zahradil. Podle něj by slušná politická a konzervativní strana, jako prý ODS je, měla udržovat dobré vztahy se všemi svými bývalými předsedy. "Pro českou pravici je Klaus nepominutelnou osobností, a zejména na poli evropské politiky, která je jedním z důležitých témat pro ODS, formuloval zásady, ze kterých my dodnes vycházíme. Minimálně z těchto dvou důvodů podle mého názoru musíme nastavit nějakou pozitivní komunikační linku s Václavem Klausem a usilovat o spolupráci. Jakou formu to bude mít, o tom teď nechci spekulovat," vyjádřil se. Se spekulacemi o tom, že by se ODS po volbách vůbec nemusela dostat do Poslanecké sněmovny, Zahradil nesouhlasí. Podle něj jde o stranu s více než dvacetiletou historií, která má kořeny na politické scéně České republiky, a nedovede si představit, že by nepřekročila pětiprocentní hranici. "To, že bychom úplně vyklidili pozice a zmizeli z politické scény, to si v žádném případě nepřipouštím," dodal.

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/238512-zahradil-na-nemcove-musime-postavit-volebni-kampan-ods/

Pro mě osobně je zajímavé, že ani J. Zahradil (kterého si osobně vážím), ne zcela reflektuje současnou situaci, resp. to, do čeho ODS jde a co ji čeká. Personifikace volební kampaně M. Němcovou přinese značné problémy. K tomu viz:

http://radimvalencik.pise.cz/518-nemcova-ucebnicovy-priklad-skupinove-konformity.html

http://radimvalencik.pise.cz/531-ods-se-dokazala-vcitit-do-zajmu-obcanu.html

Analýza střetu reality s fenoménem skupinové konformity v té vrcholné podobě, jaká vyzrála v případě ODS, přinese velké množství zajímavých poznatků, a proto stojí zato věnovat pozornost budoucímu vývoji i z tohoto hlediska. Mj. i proto, že v některých stádiích individuálního vývoje je spadnutí do pasti skupinové konformity léčitelné racionální reflexí.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře