(71.76) hra: co přinesl 15.8.13 – superaféra 64

19. srpen 2013 | 07.18 |

Čtvrtek 15.8.2014 byl dalším dnem relativního klidu před dalším dramatem, které je plánováno na 20.8.2013, tj. jednáním o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Lze očekávat zajímavá vystoupení, výsledek však patrně bude podle očekávání.

Ze zajímavých zpráv tak lze zaznamenat informaci o nesouhlasném postoji ODS na Praze 10 k vyloučení T. Hrdličky z této strany. Zde je celá zpráva z Novinky.cz:

Vedení ODS v Praze 10 se důrazně postavilo za Tomáše Hrdličku, kterého vedení občanských demokratů v pátek vyloučilo ze strany. Vyloučení označilo za nedemokratické a za přímý útok na demokratické základy státu. Po smírčím výboru strany chce, aby rozhodnutí přezkoumal. Jinak se chce ODS Prahy 10 obrátit na soud. Vyplývá to z usnesení oblastní rady ODS Praha 10. Hrdličku, který byl členem strany právě v Praze 10, vyloučila výkonná rada ODS v pátek na návrh pražské regionální rady. A to společně s poslancem Janem Floriánem, který nehlasoval s klubem ODS proti důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Vyloučení Hrdličky, který bývá označován za šedou eminenci pražské politiky, navrhl předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda. Zdůvodnil to tím, že Hrdlička dlouhodobě občanské demokraty poškozuje. Spolustraníci Hrdličky z Prahy 10, kteří stojí proti Svobodovi již delší dobu, vyloučení "zásadním způsobem" odmítli. "Nebyl předložen jediný relevantní argument, který by obhajoval tento krok," píše se v usnesení s tím, že Hrdlička byl "zjevně vyloučen za svůj názor a jako výsledek mocenského boje a osobní msty" Svobody. Hrdličku usnesení oceňuje jako dlouholetého člena pražské ODS, který se podílel na několika "úspěšných předvolebních kampaních občanských demokratů". Podle Svobody bylo usnesení o vyloučení v souladu se stanovami ODS. "Potrefená husa se vždycky ozve," řekl. Dodal, že je přesvědčen, že smírčí výbor rozhodnutí strany potvrdí. ODS Prahy 10 zároveň v usnesení vyzývá své kolegy z Prahy 2, aby pozastavili členství Svobodovi kvůli tomu, že je policií obviněn kvůli kauze Opencard. A to v souvislosti s tím, že regionální rada vyzvala ODS v Praze 13, aby pozastavila nebo zrušila členství Janě Nagyově, bývalé šéfce kabinetu Petra Nečase, protože byla obviněna policií. "Je nemyslitelné, aby pro funkcionáře ODS platila jiná pravidla než pro řadové členy," píše se v usnesení.

Svoboda takový postup odmítá. Obvinění v jeho případě považuje za nesmyslné. Udání bylo podle něj podáno cíleně, aby byli lidé z tehdejší rady hlavního města zdiskreditováni. Zástupci ODS z Prahy 10 řekli, že páteční regionální rada projednávala také případné zrušení oblastního sdružení v Praze 10. Považují to za důkaz nedemokratických postupů ve straně. Svoboda odmítl, že by toto téma regionální rada řešila. O zrušení této části ODS se podle něj mluvilo pouze v kuloárech.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/310685-ods-z-prahy-10-se-postavila-za-vylouceneho-hrdlicku.html

Zde je nutné připomenout, že vyloučení je zpravidla nejvyšší trest, jaký může být udělen v rámci dobrovolně vzniklé komunity pro porušování pravidel této komunity. V dobře fungujících komunitách (církvích, politických stranách) bývá tento vrcholný akt moci komunity vůči jejímu členovi řádně ošetřen. S tím mám i osobní zkušenost. V první polovině 80. let jsem byl dvakrát vylučován z KSČ, v roce 1997 pak z ČSSD. Proces vylučování vždy trval několik měsíců, ve všech třech případech byl vyjmut z pravomoci nižších stranických orgánů (ty v uvedených případech stály na mé straně) a proběhl (z hlediska těch, co mě chtěli zbavit členství) neúspěšně. Zafungovaly vnitrostranické mechanismy a pravda vyšla najevo.

T. Hrdličky se vedení zbavilo hodně snadno. Čím více je účelově "zjednodušena" procedura vylučování, tím menší váhu příslušnost k určité pospolitosti má. Vylučováním ve stylu, jaký byl předveden v případě T. Hrdličky, dochází ke zpochybnění smyslu členství v této straně.

Sám T. Hrdlička může být natolik informovaný a může mít takový nadhled, že členství v ODS nepovažuje za významnou hodnotu (jak jsem již napsal – na mrtvém koni se nejezdí). Nicméně spor o to, zda jeho vyloučení bylo v souladu s vnitřními pravidly ODS a zda si naopak vyloučení nezaslouží být vylučovatelé, bude mít určité dopady na vývoj v této straně. Právě tak jako diskuse, zda přece jen před volbami nesvolat "očistný kongres". Tomu se sice současné vedení bude zuby nehty bránit a patrně se mu i ubrání, tím v horší pozici se ovšem ocitne po (patrně) říjnových volbách.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.76) hra: co přinesl 15.8.13 – superaféra 64 ondrey 19. 08. 2013 - 16:49