(71.72) Hra: Co přinesl 11.8.13 – Superaféra 60

15. srpen 2013 | 08.00 |

Z nedělních událostí 11.8.2013 stojí za zaznamenání zejména účinkování M. Němcové v pořadu Otázky Václava Moravce a další její stanoviska určená mediím. Jsou totiž ukázkovým, resp. učebnicovým příkladem plně rozvinutého, resp. vrcholného stádia skupinové konformity (omezenosti). Se všemi průvodními jevy:

- Výlučnost a nenahraditelnost vlastní role.

- Nelezení nepřítele, který představuje smrtelné nebezpečí pro všechny.

- Považování všech, kteří vidí situaci trochu jinak, za kolaboranty a ignoranty (což souvisí s přeceněním vlastní role).

- Nevnímání vlastních chyb a přehmatů (nedemokratických postupů).

- Alergické a represivní reakce na všechny projevy, které ukazují, že svět je trochu o něčem jiném, než jak je viděn z pozice plně rozvinuté a "zapouzdřené" skupinové konformity.

O skupinové konformitě podrobněji viz:

http://radimvalencik.pise.cz/120-thbu-skupinova-konformita-20-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/121-thbu-skupinova-konformita-20-2.html

0001pt; line-height: normal;" class="MsoNormal">http://radimvalencik.pise.cz/122-thbu-skupinova-konformita-20-3.html

To, jak se skupinová konformita v případě M. Němcové a některých dalších představitelů ODS vyvinula, je velmi poučné a další vývoj bude ilustrovat, jaké to bude mít následky. Lze doporučit zejména mladší generaci, aby podrobně sledovala, co se z tohoto hlediska bude dít, a na základě toho získala přirozenou imunitu vůči tomuto nebezpečnému fenoménu.

Za shlédnutí stojí i videozáznam pořadu Otázky Václava Moravce, kde lze vidět některé další detaily toho, jak se skupinová konformita projevuje:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/video/

Nyní již účinkování M. Němcové a jeho kontext tak, jak je zaznamenaly média:

Němcová v Otázkách Václava Moravce opakovaně uvedla, že by bylo symbolické, kdyby se Sněmovna rozpustila 21. srpna:  "Bylo by to symboličtější, to se vrátíme do té normalizace." "Kdybychom si měli zažertovat, tak rozpustit sněmovnu 21. srpna by mělo svou velkou symboliku a mít nové volby 17. listopadu by mělo také svou symboliku," řekla a vysvětlila, v čem je ta symbolika. "Vidím ji velmi hluboce. Vidím ji v tom, že parlament se rozpouští, a podle mého názoru dochází k přesunu moci do rukou prezidenta, téměř bych řekla absolutní moci. Jestliže se Poslanecká sněmovna vzdá své možnosti kontrolovat svou vládu, ztrácí možnost ovlivnit, co se ve státě může stát. Kdo tedy drží zemi. Drží ji vláda jmenovaná prezidentem proti vůli právě Poslanecké sněmovny. Ústavní soud, který byl doplněn na základě přání pana prezidenta, a dokonce sociální demokraté říkali, že doufají, že bude doplněn o ty levicové soudce, kteří jim půjdou více na ruku, a v tom já vidím tu symboliku, kdy ta země ztrácí vládu sama nad sebou," řekla pohnutým hlasem. Odmítla i námitku Jiřího Dolejše z KSČM, který ještě zmiňoval význam senátu. V tom "je většina socialistů a komunistů". Jiří Dolejš její vystoupení okomentoval slovy: "Berte, že když ODS odchází od moci, není to konec světa."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/310224-po-rozpusteni-snemovny-bude-mit-zeman-absolutni-moc-prohlasila-nemcova.html

Všimněme si zde jen malého detailu – "zlo" je nejdříve personifikováno (do podoby "zloducha" M. Zemana, "ničitele veškeré demokracie"), aby následně bylo rozprostřeno na všechny spoluviníky (senátní většinu, kterou tvoří socialisté a komunisté coby "kolektivní zločinci"). Přitom M. Němcová vůbec nevnímá vlastní selhání v podobě spoluzodpovědnosti za "demokratickou" nagyoturu či vylučování členů ODS za názor upozorňující právě na to, že tato strana potřebuje určitou sebereflexi. Viz další sdělení M. Němcové zaznamenaná sdělovacími prostředky:

"Mrzí mě, co řekl Václav Klaus,” uvedla Němcová. Podle ní zřejmě nebyl informován o všech jejích výrocích, jinak by nebyl tak "příkrý”. "Na druhou stranu jsem si jistá, že prostě i bez této podpory ODS samostatně vykročí do voleb, že je určitě zvládne,” podotkla s tím, že ji Klausovo odmítnutí neznervóznilo. Němcová dala najevo ambice být volebním lídrem ODS, i když v čele strany stojí Martin Kuba. Podle ní by se měl kongres strany konat až po volbách. Část představitelů ODS včetně nynějšího šéfa strany Martina Kuby v minulých dnech uvedla, že by před volbami chtěli spolupracovat s Klausem, zakladatelem strany, který jí před lety opustil. Někteří z nich uvedli, že Klaus by se měl do ODS vrátit. Němcová řekla, že považuje Klausův návrat za nesmysl, spolupráci by ale též uvítala. Klaus v sobotu řekl, že jeho angažmá nepřipadá v úvahu. ODS je podle něj v krizi a bez zásadní změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá. Nelíbí se mu kroky ODS v posledních dnech, včetně vylučování poslanců. Vedení ODS v pátek vyloučilo ze strany lobbistu Tomáše Hrdličku. Vyloučeni byli i poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla, kteří ve středu nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka, čímž porušili dohodu bývalé koalice. Němcová trvá na tom, že to bylo dobré rozhodnutí. "Na takovýchto lidech nemůžeme dlouhodobě stavět,” zdůraznila. Klausovi, bývalému dlouholetému předsedovi strany, se nezamlouvají poslední rozhodnutí v ODS. "V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu,” prohlásil Klaus.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/310230-nemcove-je-lito-ze-klaus-tvrde-vyplisnil-ods.html

Připomenu názor, za který byl T. Hrdlička vyloučen (zaslal jej formou SMS novináři z Lidových novin): "ODS by na základě aktuálního vývoje a informací plynoucích z projevu prezidenta měla odejít do opozice, svolat mimořádný volební kongres na září – uvědomte si, že ODS je nyní bez řádně zvoleného předsedy, a neumím si představit, že ODS půjde do těžkého volebního střetu bez předsedy s plným mandátem. Dále, že by ODS měla udělat sebereflexi, tedy vyhodnocení posledních sedmi let svého vládnutí, co se povedlo a nepovedlo a vzít si z toho ponaučení. A že kongres by měl oslovit menší nelevicové neparlamentní strany a že bychom se měli zamyslet, jestli do vedení strany nepatří úspěšní starostové a primátoři z řad ODS, který pro stranu léta pracují a umí vyhrávat volby. Poslední, co jsem napsal bylo, že tím by se ODS výrazně odlišila od TOP 09, které nezbývá nic jiného než jít se starými tvářemi a starými sliby. To by byla první výhoda ODS. Druhá výhoda ODS by byla, že za 14 měsíců jsou komunální volby a místní samospráva je skutečnou páteří v ODS. Ve sněmovních volbách ODS někdy vyhrávala, někdy ne, ale skutečnou páteří a krví ODS jsou zastupitelé, starostové a primátoři. A pokud bychom měli přijít o ně, tak je to skutečně konec ODS."

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.72) Hra: Co přinesl 11.8.13 – Superaféra 60 ondrey 15. 08. 2013 - 11:21