(71.69) Hra: Co přinesl 8.8.13 – Superaféra 57

12. srpen 2013 | 07.17 |

Čtvrtek 8.8.2013 přinesl první reakce na další zvrat ve vývoji superaféry odstartované 13.6.3013, tj. rozpadu Kalouskovy "stojedničky" a odstartování přípravy předčasných voleb. Co lze očekávat do budoucna?

1. Za reálný lze považovat říjnový termín předčasných voleb. M. Zeman tentokrát nemá žádný důvod (ani zdůvodnění), proč by měl termín oddalovat a Poslanecká sněmovna bude mít ke svému rozpuštění dostatek hlasů.

2. V nejbližších měsících nebude mít žádná ze stran (snad s výjimkou ODS) důvod ostře vystupovat proti Rusnokově vládě a ta bude moci "sbírat body", vytvářet si image "nejlepší vlády" (Blanických rytířů), což byl hlavní důvod, se kterým ji M. Zeman dal vzniknout.

3. Přestože volby budou patrně už v říjnu, může Rusnokova vláda v demisi vládnout ještě o něco déle – nebude totiž tak jednoduché sestavit další. M. Zeman patrně bezprostředně po volbách pověří B. Sobotku sestavením vlády (dle očekávaného vývoje preferencí i situace v ČSSD), ten ovšem bude mít určité problémy s tím, jak sestavit koalici:

- Velká koalice s ODS je málo pravděpodobná – jednak ODS získá ve volbách málo hlasů, jednak je to neprůchodné z hlediska situace v ČSSD i z hlediska veřejného mínění, navíc – ODS bude mít velké problémy sama se sebou.

- "Kalouskova" TOP v reakci na výsledek voleb avizovala, že koalici s ČSSD nevytvoří a vytvoření této koalice je rovněž neprůchodné z obdobných důvodů jako koalice ČSSD s ODS.

- ČSSD nemůže vytvořit koalici s KSČM (k tomu je stále ještě vázána) a KSČM (která získá hodně hlasů) si tak bude moci klást dost velké požadavky a určitým způsobem též prodlužovat život Rusnokovy vlády (bude mít v ruce více trumfů, než kdy jindy).

- Do Poslanecké sněmovny se mohou dostat ještě SPOZ a KDU-ČSL (u dalších stran je to velmi málo pravděpodobné), ovšem s malým počtem hlasů, přičemž SPOZ může při sestavování koalice dost zlobit, zejména z hlediska personálních požadavků.

4. ODS tápe, prodlužuje svou ortodoxii i agónii – stává se "lovnou zvěří" pro TOP z hlediska sbírání preferencí. Nedokázala identifikovat ani skutečné příčiny rozpadu "stojedničky", resp. zběhnutí dvou jejích poslanců. Odmítá podpořit předčasné volby a její agónie bude patrně ještě nějakou dobu trvat.

5. TOP tvrdě vystartovala po novém cíli: Stát se plným suverénem v pravicovém spektru a zbavit se ODS jako svého největšího rivala. Proto neváhala s předčasnými volbami a deklarovala odmítnutí případné povolební koalice s ČSSD. Bude se ovšem muset vyrovnat nejen s obecnou neoblíbeností M. Kalouska, ale i s tím, že i ona si vysvětluje zánik "stojedničky" pouze koupením dvou poslanců ODS, nikoli bezvýchodností pozice "stojedničky" založené na vzájemném utvrzování se v tom (skupinové konformitě), že je normální to, co normální není. S tím bude mít velký problém a možná i fatální.

6. Zběhnutí dvou poslanců ODS není (jen) projevem toho, že by byli koupeni, ale především hluboké krize paradigmatu, na kterém byla založena "krycí" funkce ODS a celé bývalé vládní koalice, pokud jde o působení struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad.

7. Proměny politické reprezentace budou mnohem hlubší. Jednak v důsledku selhání a nereformovatelnosti stávající "krycí reprezentace" struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, selhání sdíleného ideového paradigmatu (které přivedlo tuto reprezentaci k zapouzdření a ztrátě schopnosti sebereflexe), ale i v důsledku toho, že se zásadním způsobem proměňují samotné struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a jejich sdílené ideové paradigma. (Právě tomu se budeme v našem seriálu dále věnovat, např. otázce – "O co skutečně Hrdličkovi apod. jde?)

K tomu dvě reakce na aktuální vývoj:

1. Vybrané pasáže z rozhovoru šéfa klubu poslanců TOP 09 a Starostů P. Gazdíka pro Právo:

Překvapilo vás, že se 101 rozpadla?

P. Gazdík: Pro nás to bylo smutné překvapení, protože jsme věřili svým koaličním partnerům a věřili jsme, že ODS se zbavila vlivu kmotrů. Evidentně minimálně někteří její poslanci se vlivu nezbavili. Pánové Hrdlička a další mají v ODS vliv a takovému partnerovi nemůžeme nadále důvěřovat a prodlužovat tak politickou agonii.

Je to vítězství Miloše Zemana?

P. Gazdík: Nevnímám to jako jeho vítězství. Pan prezident chtěl, aby vláda Jiřího Rusnoka vládla co nejdéle. Předčasné volby budou znamenat, že voliči znovu rozdají karty, a domnívám se, že je tu značná část voličů, která vidí praktiky Miloše Zemana a vidí, že chce změnit parlamentní demokracii v poloprezidentský systém, a nechce s tím souhlasit.

Téma obrany parlamentní demokracie proti tendencím Miloše Zemana bude vaším hlavním volebním tématem?

P. Gazdík: My jsme konzervativní strana a říkáme půl roku to samé, že musíme bránit nastolování nových zvyklostí poloprezidentského systému a rušení tzv. idiotských ústavních zvyklostí.

Jdete do voleb s tím, že skončíte v opozici, nebo je tu někdo, s kým půjdete do koalice, když vás ODS tak zklamala?

P. Gazdík: Doba je ještě nezralá, abychom to mohli jednoznačně říci. Voliči budou muset rozhodnout, jestli budou podporovat slučovací sjezd sociálních demokratů a komunistů do SPOZ s jejím čestným předsedou. Podle jednání ČSSD a KSČM je zcela zřejmé, že hlavou levice je Miloš Zeman, a voliči budou volit mezi Milošem Zemanem, nebo mezi parlamentní demokracií. Je tu řada občanů, kteří nechtějí, aby Miloš Zeman byl tou nejhlavnější politickou silou ovládající ustrašenou ČSSD s loutkovým předsedou.

Dokážete si představit, že půjdete s touto ustrašenou ČSSD do koalice?

P. Gazdík:  To si vůbec nedokážu představit.

Má Rusnokova vláda volné ruce, nebo by měla být zdrženlivá?

P. Gazdík: Je to vláda bez důvěry. Měla by to být udržovací vláda, měla by se vyhnout personálním čistkám a nesmyslným rozhodnutím, jakým bylo odvolání ředitele Národního divadla ministrem kultury Jiřím Balvínem.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/310008-s-ustrasenou-cssd-ovladanou-zemanem-nepripada-koalice-v-uvahu-rika-gazdik.html

2. Vybrané pasáže z rozhovoru M. Zemana pro Právo:

Pane prezidente, ve Sněmovně jste v souvislosti s druhým pokusem o sestavení vlády říkal, že chcete vyčkat na výsledek vyšetřování v kauze Nagyová a spol. Mluvil jste o několika týdnech. Co když se ale vyšetřování prodlouží?

M. Zeman: Za prvé, nejedná se jenom o kauzu Nagyová a spol., jedná se o širší kauzu, která se týká krytí některých nezákonných obchodů a veřejných zakázek politickou sférou. Řekl jsem ve Sněmovně, že jsem byl ujištěn, že toto vyšetřování bude trvat několik týdnů, a z tohoto ujištění vycházím.

Kritici vám vyčítají schůzku s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem. Můžete vyloučit, že do kauzy, kterou dozoruje, nějak zasahujete?

M. Zeman: Nezasahuji, Ivo Ištvan mě neinformoval a ani podle zákona nemohl informovat o průběhu vyšetřování. Jediným cílem schůzky bylo vyjádření morální podpory prezidenta vrchnímu státnímu zástupci, protože je to poměrně mladý člověk, který ještě někdy neodolá štvanici novinářských blbečků a podlehne těmto lidem a začne propadat depresím. Já už jsem natolik vytrénován, že mě blbečci spíše baví, než aby mě rozčilovali, ale obával jsem se, že u Ivo Ištvana, vzhledem k jeho relativní nezkušenosti, tomu tak nebude. A právě proto jsem mu vyjádřil morální podporu. Nic jiného za naší schůzkou, která byla z mé iniciativy, nebylo.

Zmínil jste i závazek, že po volbách jmenujete premiérem představitele vítězné strany. Znamená to, že to nemusí být automaticky předseda vítězné strany?

M. Zeman: Měl by to být člověk, kterého mi ta strana jako premiéra doporučí.

Pokud by tedy ČSSD doporučila Bohuslava Sobotku, tak byste se tomu nebránil?

M. Zeman: V každém případě bych vyšel z doporučení soc. dem., protože se domnívám, že strana uvnitř sebe sama si má vybrat toho nejvhodnějšího reprezentanta za premiéra.

Co říkáte tomu, že právě Bohuslav Sobotka na poslední chvíli otočil a sám přišel s návrhem, aby jeho strana podpořila ve Sněmovně vládu Jiřího Rusnoka?

M. Zeman: Kdybych chtěl být ironický, připomněl bych známé politologické heslo, které zní – postavil jsem se do čela svých nepřátel. I takto někdy vystupovali i významní politici. Nicméně, protože nechci být ironický, oceňuji Bohuslava Sobotku za to, jak se zachoval, byť na poslední chvíli. Chtěl bych velmi poděkovat prvnímu místopředsedovi Michalu Haškovi, který se podle mého názoru spolu s Jeronýmem Tejcem a dalšími velmi zasloužil o změnu postoje Bohuslava Sobotky.

Může toto vaše vyjádření pro Michala Haška v budoucnu znamenat, že on bude tím představitelem?

M. Zeman: Jak jsem řekl, budu přihlížet k tomu, koho mi doporučí ČSSD. A soc. dem. v povolební době bude sama zvažovat, kdo by byl nejlepším soc. dem. premiérem.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309951-zeman-je-to-sirsi-kauza-nejde-jen-o-nagyovou-a-spol.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře