Kalouskova "stojednička" padla, co bude dál?

9. srpen 2013 | 10.57 |

Kalouskova "stojednička" padla, co bude dál? Pokusím se nastínit budoucí vývoj formou několika stručných poznámek:

1. Za reálný lze považovat říjnový termín předčasných voleb. M. Zeman tentokrát nemá žádný důvod (ani zdůvodnění), proč by měl termín oddalovat a Poslanecká sněmovna bude mít ke svému rozpuštění dostatek hlasů.

2. V nejbližších měsících nebude mít žádná ze stran (snad s výjimkou ODS) důvod ostře vystupovat proti Rusnokově vládě a ta bude moci "sbírat body", vytvářet si image "nejlepší vlády" (Blanických rytířů), což byl hlavní důvod, se kterým ji M. Zeman dal vzniknout.

3. Přestože volby budou patrně už v říjnu, může Rusnokova vláda v demisi vládnout ještě o něco déle – nebude totiž tak jednoduché sestavit další. M. Zeman patrně bezprostředně po volbách pověří B. Sobotku sestavením vlády (dle očekávaného vývoje preferencí i situace v ČSSD), ten ovšem bude mít určité problémy s tím, jak sestavit koalici:

- Velká koalice s ODS je málo pravděpodobná – jednak ODS získá ve volbách málo hlasů, jednak je to neprůchodné z hlediska situace v ČSSD i z hlediska veřejného mínění, navíc – ODS bude mít velké problémy sama se sebou.

- "Kalouskova" TOP v reakci na výsledek voleb avizovala, že koalici s ČSSD nevytvoří a vytvoření této koalice je rovněž neprůchodné z obdobných důvodů jako koalice ČSSD s ODS.

- ČSSD nemůže vytvořit koalici s KSČM (k tomu je stále ještě vázána) a KSČM (která získá hodně hlasů) si tak bude moci klást dost velké požadavky a určitým způsobem též prodlužovat život Rusnokovy vlády (bude mít v ruce více trumfů, než kdy jindy).

- Do Poslanecké sněmovny se mohou dostat ještě SPOZ a KDU-ČSL (u dalších stran je to velmi málo pravděpodobné), ovšem s malým počtem hlasů, přičemž SPOZ může při sestavování koalice dost zlobit, zejména z hlediska personálních požadavků.

4. ODS tápe, prodlužuje svou ortodoxii i agónii – stává se "lovnou zvěří" pro TOP z hlediska sbírání preferencí. Nedokázala identifikovat ani skutečné příčiny rozpadu "stojedničky", resp. zběhnutí dvou jejích poslanců. Odmítá podpořit předčasné volby a její agónie bude patrně ještě nějakou dobu trvat.

5. TOP tvrdě vystartovala po novém cíli: Stát se plným suverénem v pravicovém spektru a zbavit se ODS jako svého největšího rivala. Proto neváhala s předčasnými volbami a deklarovala odmítnutí případné povolební koalice s ČSSD. Bude se ovšem muset vyrovnat nejen s obecnou neoblíbeností M. Kalouska, ale i s tím, že i ona si vysvětluje zánik "stojedničky" pouze koupením dvou poslanců ODS, nikoli bezvýchodností pozice "stojedničky" založené na vzájemném utvrzování se v tom (skupinové konformitě), že je normální to, co normální není. S tím bude mít velký problém a možná i fatální.

6. Zběhnutí dvou poslanců ODS není (jen) projevem toho, že by byli koupeni, ale především hluboké krize paradigmatu, na kterém byla založena "krycí" funkce ODS a celé bývalé vládní koalice, pokud jde o působení struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad.

7. Proměny politické reprezentace budou mnohem hlubší. Jednak v důsledku selhání a nereformovatelnosti stávající "krycí reprezentace" struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, selhání sdíleného ideového paradigmatu (které přivedlo tuto reprezentaci k zapouzdření a ztrátě schopnosti sebereflexe), ale i v důsledku toho, že se zásadním způsobem proměňují samotné struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a jejich sdílené ideové paradigma. (Právě tomu se budeme v našem seriálu dále věnovat, např. otázce – "O co skutečně Hrdličkovi apod. jde?")

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kalouskova "stojednička" padla, co bude dál? pat 09. 08. 2013 - 11:33
RE(2x): Kalouskova "stojednička" padla, co bude dál? radimvalencik 09. 08. 2013 - 15:29