Polepší se TOP nebo ODS?

8. srpen 2013 | 10.31 |

Zahájení přípravy předčasných voleb nabídlo stranám padlé "stojedničky" šanci na polepšení, tj. na lepší image. Jenže současný vývoj má tak trochu parametry antické řecké tragédie a rekové nemohou jen tak vyskočit ze svých rolí. A tak se ODS ještě tentýž večer s poslanci, kteří cestu k předčasným volbám otevřeli, vypořádala, viz následující zpráva z Novinky.cz:

Poslanecký klub ODS ve středu po desáté večer vyloučil dva poslance Tomáše Úlehlu a Jana Floriána ze svých řad. Reagoval tak na to, že se při hlasování o důvěře kabinetu Jiřího Rusnoka rozhodli odejít ze sálu Sněmovny. Ostatní poslanci ODS hlasovali proti Rusnokově vládě. O vyloučení informoval předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, uvedla Česká televize. Oba poslance podle serveru Lidovky.cz přiměl ke změně postojů člen ODS a pražský lobbista Tomáš Hrdlička, který tak chtěl prosadit rychlé předčasné volby. Předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda navrhne vyloučení poslance Jana Floriána i lobbisty Tomáše Hrdličky ze strany. "Se sluhou musí jít i jeho pán," uvedl. Počínání obou spolustraníků označil za neodpustitelnou zradu. Podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga ve Sněmovně funguje "tržní hospodářství s odpovídajícími výsledky". Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že podle něj je vítězem dnešního hlasování, při kterém nehlasovali dva poslanci ODS a šéfka LIDEM společně se zbytkem stran bývalé koalice, právě Tomáš Hrdlička. "Za vítěze se svým způsobem může považovat i tato vláda. Jakkoliv nezískala důvěru, tak se jí podařilo stihnout nakoupit několik poslanců ODS. To se jen tak někomu nepovede," poznamenal Kalousek.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309946-ods-vyloucila-z-klubu-poslance-kteri-potopili-stojednicku.html

Lze spekulovat o motivech J. Floriana a T. Úlehly. Objevily se spekulace, že byli koupeni či vydíráni. To mohlo určitou roli hrát. Většinou však také působí motivy existenciální. Významným faktorem, který ovlivnil rozhodnutí uvedených poslanců, ale i těch, co za nimi stojí, byla bezvýchodnost snahy "stojedničky" obstát v boji o veřejné mínění na pozici "nic neměnit, z ničeho se nepoučit" a pokoušet se nadále veřejnosti vnutit představu, že normální je to, co normální není.

ODS patrně nemohla jednat jinak, než tak, že ztrestala rebely. A TOP zase nemohla jednak jinak, než označit "nespolehlivost" uvedených poslanců jako selhání ODS, vysvětlit jednání těchto poslanců tím, že se nechali koupit. V nastávajícím boji o voliče na pravém spektru, který byl přípravou předčasných voleb již odstartován, pak z toho nemilosrdně těžit na úkor ODS. Jenže právě tím bude ještě více posílena ortodoxie nejen uvnitř ODS, ale i TOP. Ještě více bude v obou stranách dbáno na to, aby bylo považováno za normální to, co normální není, a kvůli čemuž padla jak Nečasova vláda, tak nyní i "stojednička". A s tímto půjdou obě strany do voleb. Nezáviděníhodná pozice. TOP pod vlivem M. Kalouska (který byl hlavním architektem "stojedničky") propásla možnost emancipovat se vůči ODS z reformních pozic, tj. z pozic alespoň určité reflexe vývoje veřejného mínění a dílčí nápravy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Polepší se TOP nebo ODS? ondrey 08. 08. 2013 - 11:36