Volby 2017/246: LITHIUM - otrávení usnesení vlády

14. říjen 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

A aby toho nebylo dost, tak bezprostředně před volbami lithová bomba. Jinak se to ani nazvat nedá. A drama začíná. Uveřejňuji s malým odstupem dříve publikované články v rámci toho seriálu (tento byl publikován 10. 10). Doplňuji je o to, co se mezitím stalo:
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5071-volby-2017-245-lithium-kunstekova-analyza.html

Jaké usnesení k lumpárně zvané LITHIUM přijmout?
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5064-jake-usneseni-k-lumparne-zvane-lithium-prijmout.html

Jedním z příznaků krize (degenerace a následného rozkladu) jádra globální moci je výrazné zpožďování reakcí mediálního mainstreamu (ČT a spol.) za vývojem událostí. Zjevné u katalánské krize, nyní víc než dva kroky pozadu u kauzy LITHIUM. Už neví, co je správné, a jsou ve vleku událostí.

Mj. velmi užitečné. Tříbí se charaktery. Někteří komentátoři mainstreamových medií se opravdu chtějí dobrat toho, o co jde. Mj. tak tomu bylo i v 68 (jsem pamětník). Z věřících se stali pochybující, z pochybujících vzpurní, ze vzpurných poražení a trestaní, ze vzpurných a trestaných osobnosti s nadhledem, kteří už při hrátkách s novou mocí byli hodně opatrní. Zaslouží si úctu. (Za všechny - Petránek.)

Tak si všimněte. Už dávno bylo potřeba medializovat otázku, jak bude znít usnesení Sněmovny či Senátu k lithiu. A mainstream se zde hodně opozdil. Bude to těžko dohánět.

To ti "obyčejní Čapkoví lidé či lidičky" už jsou mnohem dál. To je syndrom doby, kdy dochází k převratu. U nás velmi poklidnému a vyjádřenému hlasováním.

Předpokládám, že tak ve čtvrtek to teprve mainstreamu dojde a začne se mluvit o tom, jaké usnesení bude přijato. Přitom v tu dobu bude i laická veřejnost o dva kroky vpřed. Bude vědět, jaké usnesení by mělo být přijato.

Toto přijala vláda 11. 10.:

"Vláda návrh ANO odmítla, čímž samozřejmě odmítla i svoji odpovědnost za nějaké další kroky v této věci," komentoval rozhodnutí kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Myslím, že se nedopustím chyby, když řeknu, že to byli jenom ministři hnutí ANO, kteří hlasovali pro zrušení," uvedl Zaorálek na dotaz ohledně poměru hlasů, kterým vláda rozhodla. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek později ČTK napsal, že o zamítnutí memoranda se nehlasovalo.

Vláda, aby zamezila dalším sporům, přijala podle Zaorálka opatření, která mají posílit práva na těžbu dalších surovin státem. Přijala také usnesení, aby se Havlíček zabýval možností, jak by se stát mohl podílet na těžbě lithia. "Dali jsme usnesení, aby zkoumal, zda neexistuje způsob, jak by (státní podnik) Diamo mohl v celém procesu fungovat, aniž bychom porušili zákony," uvedl.

O memorandu, které Havlíček uzavřel před týdnem, dnes jedná Senát. Sporem se bude čtyři dny před volbami zabývat také mimořádná schůze Sněmovny. Předseda ANO Andrej Babiš dnes poslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi, Bělobrádkovi a Havlíčkovi dopis s otázkami, které zpochybňují postoj ČSSD k tématu.

Podle Brabce byl podpis memoranda přinejmenším uspěchaný, protože povolení potřebná pro těžbu mohou těžaři dostat až zhruba za pět let. Tudíž podmínky mohla příští vláda vyjednávat po celou dobu svého mandátu, poznamenal. Havlíček řekl, že o memorandu, které má podle něj zajistit co nejlepší podmínky pro stát v už dohodnuté licenci, jednala v srpnu tripartita, o jeho přípravě byli tudíž informováni i koaliční partneři.

ČSSD argumentuje i obecným souhlasem s přípravou dohody, jak ho vyjádřil Brabec v dopise ministerstvu. V tom samém dopise ale Brabec odmítl memorandum spolupodepsat s tím, že nebyl u jeho přípravy. Brabec dnes také uvedl, že citovaný dopis nepodepsal, byl pouze odeslán z jeho datové schránky.

Vliv státu na nakládání se strategickými nerostnými surovinami v Česku se zvýší. Pomoci s tím mají státní podnik Diamo a Česká geologická služba (ČGS). Vyplývá to ze zprávy o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v této oblasti, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). S předložením materiálu nesouhlasila Těžební unie. V připomínkách k dokumentu uvedla, že jde o nepřiměřené omezování podnikatelského prostředí. Členy sdružení je přes 100 společností z oboru.

Vláda předtím zamítla návrh hnutí ANO zrušit kritizované memorandum o těžbě lithia, které uzavřel ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou těžařskou firmou. Vláda, aby zamezila dalším sporům, přijala právě toto opatření, které posílí práva na těžbu dalších surovin státem.

Vláda v polovině června schválila surovinovou politiku ČR v oblasti nerostných surovin, která má platit zhruba 15 let. Zaměřuje se mimo jiné na oblast vědy a výzkumu, nové dobývací metody nebo hledání nových druhů surovin a jejich využití. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) upozornil, že v souvislosti se schválením materiálu ministerstvo dostalo za úkol surovinovou politiku ČR upravit. Aktualizovanou verzi by měla vláda dostat do ledna příštího roku.

Schválený materiál upozorňuje, že se v současné době stupňuje zájem těžebních společností o využívání ložisek strategických surovin ČR, například lithia a wolframu. Podle dokumentu je proto nezbytné neprodleně přistoupit k opatření na ochranu jejich budoucího využití v maximální prospěch státu, a to bez nutnosti okamžitých legislativních změn.

Diamo a ČGS podle materiálu mají být plně zodpovědné za zajištění etapy návrhů, při které budou zpracovány orientační studie proveditelnosti na racionální využití ložisek a první fáze geologického průzkumu. "V návrhové etapě se nepředpokládá provádění finančně náročných technických prací, respektive předpokládají se v minimálním rozsahu," uvádí zpráva. Etapa má být financována z peněz Diama.

Při případné realizaci dalších průzkumů a těžby má pak Diamo a ČGS spolupracovat s dalšími státními a soukromými subjekty. S tím, že při další fázi průzkumů může být spoluúčast soukromých společností převažující. Výjimku mají tvořit ložiska uranu. Nakládání s nimi má řešit pouze Diamo.

Financování této druhé etapy má být podle zprávy zajištěno kombinací státních a soukromých peněz prostřednictvím akciových společností. "Podmínkou pro provádění a financování prací realizační etapy je jejich schválení samostatnými usneseními vlády ČR," dodává materiál.

Viz: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vlada-zamitla-navrh-ano-na-zruseni-memoranda-o-tezbe-lithia/1537074

Moje poznámka:

Usnesení vlády neřeší základní problém: Asymetrické postavení australsko-americké firmy (která není ničím vázána, dokonce ani nemusí těžit a tím vytvářet pracovní příležitosti) a české strany (která může jen žadonit) vyjádřené v Memorandu. To je zásadní problém. Ti, co usnesení vlády prosadili, na sebe berou plnou odpovědnost, a to i ve smyslu občanskoprávním a trestně právním.

Celé to na mě dělá dojem, že jde ani ne tak o vyrabování Česka, ale o jeho vyřazení ze světové konkurence v dané oblasti. A navíc dobře zaplacené z peněz v prohrané arbitráži.

(A ještě maličkost – asi je zásadní rozdíl mezi obecným souhlasem s přípravou dohody, resp. Memoranda a tím, co bylo do Memoranda pokoutně protlačeno.

Teď je na řadě Sněmovna.

(Pokračování dalšímpříspěvkem na dané téma)
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5064-jake-usneseni-k-lumparne-zvane-lithium-prijmout.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář