Čapí hnízdo : Lithium? 50 : 2000000

9. říjen 2017 | 08.28 |

Občas se srovnává Babišova kauza "Čapí hnízdo" se Sobotkovou kauzou "Litium". Tak se podívejme, kolik je vlastně 50 miliónů ke 2 biliónům (tisícím tisíců miliónů), tedy číselně vyjádřeno:

50 : 2.000.000

Pokud vydělíme, získáme:

1 : 40.000

Takové číslo si těžko dokážeme představit. Tak si pomůžeme. Obvod Zeměkoule je přibližně 40 tisíc kilometrů. Václavské náměstí má 682 metrů, takže přidejme necelou polovinu a máme kilometr. Jeden a půl Václaváku k obvodu Zeměkoule. Tak takový je číselný poměr mezi peněžním vyjádřením obou kauz.

Už slyším námitku, že srovnávám nesrovnatelné. Samozřejmě, srovnávám jen částky, které v kauzách figurují. Dva bilióny nejsou čistý zisk, ale hodnota zásob. Padesát miliónů není naše ztráta, ale peníze z EU. A argumentovat lze dále:

- V případě lithia: Právě o ty náklady na těžbu a zpracování lithia jde, vždy to jsou pracovní místa a z práce se bohatne. – Odpověď: Vždy práci nám nikdo nevezme.

- V případě Čapího hnízda: Ty peníze mohly být využity i jinak. – Odpověď: Tak se podívejte, jak neefektivně jsou většinou využívány, jak se penězi z EU vytvořilo korupční prostředí.

Atd.

Číselné srovnání ovšem jeden význam má. O tak obrovské částce se má rozhodovat kvalifikovaně, ne pokoutně a navíc ještě diletantsky. V některých případech opravdu nevím, zda někteří z aktérů kauzy jsou drzí gauneři, kteří si o občanech myslí, že jsou to naprostí tupci, nebo jsou to sice jen obyčejní zloději, ale naprostými tupci jsou právě oni. Uvedu dva příklady:

-  Ministr Havlíček se hájí tím, že před Memorandem s australsko-americkou firmou European Metals Holdings (které podle něj není závazné) už byla podepsána řada dokumentů, resp. povolení, takže on je v tom vlastně nevině. – No to přece může říct jen úplný ... . Vždyť z hlediska mezinárodních smluv o ochraně investic (a to je to, oč tu běží) je (podle Havlíčka "zbytečné") Memorandum nebezpečné právě tím, že na předcházející dokumenty navazuje.

- Obhájci Memoranda poukazují na "pozitivní pasáže", které jsou v něm obsaženy, např. deklarování "ochoty spolupracovat s českými akademickými základnami". – Já v tom čtu příslib australsko-americké společnosti akademikovi, že když se jako vzdělanec ohne a vydá potřebné odborné stanovisko, tak dostane taky nasypáno.

Když si podrobně přečtu celé memorandum, tak – pokud bych jeho obsah měl stručně převyprávět – tam nevidím nic jiného než:

"Pokud budete hodní a poslouchat ty, co za námi stojí, tak vás oškubeme jenom částečně."

Nebo to čtu špatně?

Neslibuji si, že z lithia zbohatnu. Ani v roce 1968, když jsem začínal brát rozum, jsem si nesliboval, že zbohatnu z uranu, jak se tehdy slibovalo. Slušný život a budoucnost si nelze zajistit jinak než kvalifikovanou prací. To platí pro rodinu i pro celou zemi. Ale k tomu, abychom si zajistili slušný život a budoucnost, ještě potřebujeme to, co kvalifikovanou prací získáme, uhájit. A k tomu potřebujeme se v současném světě kvalifikovaně bránit proti lupičům a nájezdníkům nejrůznějšího druhu. To dokážeme jen potud, pokud se budeme vytrvale učit z chyb, z aktuálního vývoje, ať je tento vývoj jakkoli dramatický, nenecháme se vtáhnout do pozice slouhů či spíše poskoků. Základem všeho je pochopit, o co v dnešním světě jde, a umět si o tom z různých pozic (nikdo nevidí vše) korektně vyměňovat názory, tak abychom v tom základním postupovali společně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Čapí hnízdo : Lithium? 50 : 2000000 marco lisafin 10. 10. 2017 - 12:37