PORTUGALSKO. Mnohem hezčí, než jsem čekal/6

12. říjen 2017 | 07.00 |

Portugalsko - NAZARÉ shora. Byl jsem tam poprvé. Poslední týden v září. Dobíral jsem poslední část dovolené (kromě té povinné vánoční). Dřív jsem to nestihnul – příprava na státnice a státnice v srpnu. Stejně jsem měl smůlu. Přišel jsem o tři významné akce na univerzitě a dvě mimo ni. Tak jsem tam jel skoro s nechutí, že jsem přišel o to, co jsem považoval nejen za významné, ale na co jsem se i těšil. Bohužel termíny jsem se dozvěděl, když už bylo pozdě na změnu.

Portugalsko se mně však štědře odměnilo. Netušil jsem, že je tak krásné. Všestranně krásné. Příroda, památky, historie, lidé, jídlo. A poměrně levné. Vřele doporučuji.

Byl jsem tam s obyčejnou "rakvatur", tedy důchodcovský poznávací zájezd s Topfly. Dobrá organizace, příjemná a vzdělaná průvodkyně od nás, která zde ovšem již pár let žije. A dobrá parta. Našli jsme tam s manželkou spřízněné duše. A během celé doby se nikdo ani jednou neopozdil při odjezdu autobusu. Najezdili jsme toho přitom hodně.

Byli jsme ubytováni ve Figuieře, přibližně napůl cesty mezi Lisabonem a Portem, nedaleko historického univerzitního města Coimbra (odsud jsem si přinesl zajímavé poznatky o tamějším univerzitním životě).

Jen pro zajímavost: Salazar vstoupil do politiky jako ministr financí.

Jeden z největších zážitků jsem měl, když jsem se vrhl do třímetrových vln Atlantiku. 16°C, ten rok prý už 60 utopených. Stálo to za to. (Ukážu později i foto.)

Seriál bude tentokrát delší, protože toho, co jsem viděl, bylo opravdu hodně. Doufám, že někteří (ti, co v Portugalsku už byli) si zavzpomínají, jiné to bude inspirovat k tomu, aby Portugalsko také poznali. Stojí to opravdu za to.

Foto 1: Nazaré a okolí shora. Portugalská městečka a hornaté okolí si nelze nezamilovat.

Foto 2: Nazaré s pláží. Všimněte si, jak jsou pláže široké. Je to dána obrovskými vlnami, které útočí na pobřeží.

Foto 3: Lidé si ani neuvědomují, že chodí po převisech. Hodně závraťové.

Foto 4: Jedno z nejsvětějších míst. Bohužel (netradičně intimně pojatá) kojící panenka Marie, kterou prý vyrobil sám Josef, je jen replika. Originál je přístupný v nedalekém kostele. Místo opředené pověstmi. kde byl originál po staletí uschován.


(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář