(71.66) Hra: Co přinesl 5.8.13 – Superaféra 54

9. srpen 2013 | 08.00 |

Nejvýznamnější událost 5.8.2013 - rozhodnutí ČSSD, KSČM a VV podpořit Rusnokovu vládu - byla očekávaná, takže zajímavé mohly být jen některé detaily. Zde je celá zpráva z Novinky.cz (důležité podtrženo):

"Předsednictvo ČSSD doporučuje poslancům zvoleným za ČSSD, aby při nadcházejícím hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře podpořili vládu Jiřího Rusnoka s tím, že se jedná o jednu z možných cest k prosazení předčasných voleb a rovněž možnost, jak oddálit návrat zkompromitované koalice ODS a TOP 09 do vlády ještě před konáním parlamentních voleb," uvádí se v návrhu předloženém Sobotkou. Předsednictvo návrh později odpoledne jednomyslně schválilo, stejně tak poslanecký klub, který přijal závazné stanovisko. Poslanci tak budou ve středu hlasovat jednotně. Sociální demokracie ale nevydala bianco šek, chce podporovat pouze takové kroky vlády, které budou v souladu se stranickým programem. Vládu Jiřího Rusnoka považuje ČSSD za vládu přechodnou, která by měla překlenout období do předčasných voleb a řešit pouze neodkladné kroky týkající se správy země. ČSSD zároveň nadále trvá na uspořádání předčasných voleb. "Poslanci ČSSD navrhnou či podpoří hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny tak, aby se volby mohly uskutečnit ještě do konce roku 2013, pokud bude reálná možnost získat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny potřebné množství hlasů," píše se v návrhu usnesení s tím, že Sobotka má zahájit jednání na toto téma se všemi parlamentními stranami. ČSSD také chce zahájit jednání o změnách ústavy v souvislosti se zavedením přímé volby prezidenta. ČSSD chce prosadit stanovení lhůt pro jednotlivé pokusy o sestavení vlády, zpřesnění postupu prezidenta při jmenování vlády po volbách a jmenování členů bankovní rady ČNB v součinnosti alespoň dvou ústavních institucí. Změny se pokusí prosadit ještě v tomto volebním období. Sobotka návrhem usnesení ustoupil ze své původní pozice, kdy nechtěl Rusnokově vládě vyslovit podporu. Nakonec tak nepředložil svůj návrh, aby poslanci ČSSD ve středu při hlasování o důvěře opustili jednací sál Sněmovny. Takový krok by znemožnil úspěch kabinetu. Naopak první místopředseda sociální demokracie Michal Hašek prosazoval, aby poslanci důvěru vládě vyslovili. Rusnokovu vládu jednomyslně podpoří i poslanci KSČM. Novinkám to sdělil zdroj ze společného jednání stranického výkonného výboru a poslaneckého klubu. O podporu vlády v úterý komunisty osobně požádal premiér Rusnok. Výkonný výbor KSČM pak poslancům doporučil jednotně kabinet podpořit. Vláda by podle KSČM měla dovést ČR k předčasným volbám v co nejkratším termínu.

V usnesení komunisté uvedli, že chtějí zabránit návratu bývalé pravicové vlády k moci. Věří, že při středečním rozhodování Sněmovny "zvítězí zdravý rozum". S podporou 11členého klubu Věcí veřejných může Rusnok rovněž počítat. Oznámila to na tiskové konferenci šéfka klubu VV Kateřina Klasnová. Pokud se tedy ve středu dostaví do Sněmovny všichni poslanci ČSSD, KSČM a VV a dodrží usnesení vedení svých stran, bude mít Rusnok jistých 91 hlasů. To ale Rusnokově vládě zřejmě stačit nebude.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309782-socialni-demokrate-komuniste-i-vv-rusnokovu-vladu-podpori.html

K tomu několik poznámek:

- Pro úplnost dodám, že uvedená zpráva opomněla podporu Rusnokovy vlády J. Dobešem, kterou deklaroval již dříve.

- "Sociální demokracie ale nevydala bianco šek, chce podporovat pouze takové kroky vlády, které budou v souladu se stranickým programem." - Ale to přece mohla deklarovat od počátku (už, když byl J. Rusnok pověřen sestavením vlády), ušetřit si trapné hádání, ofenzivně z programových pozic na vznikající a program sestavující Rusnokovu vládu tlačit, vtisknout jí podobu "rozjezdové" z hlediska budoucí sociálně demokratické. Ach jo. To jsou ty nevyužité možnosti...

- Takto to udělala VV, která aspoň formulovala 21 podmínek podpory Rusnokovy vlády.

- Téměř nikdo (ani citovaná zpráva z Novinky.cz) si nepovšimnul důležitého momentu ve vyjádření V. Filipa. Ten uvedl, že KSČM dá podporu Rusnokově vládě, aby měla oporu i v parlamentním systému. Tj. Rusnokova vláda nemusí získat (a patrně ani nezíská) důvěru, ale bude mít i významnou parlamentní legitimitu - a o toto šlo především.

Okamžitě v reakci na podmíněnou podporu Rusnokovy vlády sociální demokracií projevil obavy o osud ČSSD M. Kalousek:

"Pokud se sociální demokracie rozhodla sloučit s komunisty uvnitř SPOZ, tak tomu nemůžeme zabránit. Je to ale konec nadějím na moderní sociální demokracii," řekl Právu Kalousek. Podle něj je argument ČSSD, že svou podporou uspíší předčasné volby, zástupný, protože koalice ODS, TOP 09 a LIDEM disponuje většinou 101 hlasu.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309788-cssd-se-rozhodla-sloucit-s-komunisty-uvnitr-spoz-glosuje-kalousek.html

Zde ovšem dal M. Kalousek najevo, že má malou či téměř žádnou představu o tom, jak to v ČSSD chodí. I velcí "zemanovci" v ČSSD (právě proto, že M. Zemana dobře znají) vědí, že je nutné (i přes značné vzájemné znesváření) držet jednotu strany i před vlivem M. Zemana. K žádnému zásadnímu převratu v ČSSD nedošlo a nedojde. Poněkud se jen posune rozložení sil. To, k čemu skutečně dochází, je, že se bude měnit celý systém moci, který je dnes reprezentován tím, co se nazývá "stojednička". Právě v logice vývoje struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Dojde k dost velké proměně krycího paradigmatu i krycí reprezentace. Existuje určitá šance, že se institucionální systém ČR podaří částečně vymanit z vlivu těch nejzhoubněji působících struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad.

Postoj ODS, TOP a LIDEM by se proto dal chápat (s určitou nadsázkou) jen jako "plácnutí do vody", pokud by neobsahoval jeden významný moment (viz podtržená část zprávy citované z Novinky.cz):

"Deklarujeme, že síla 101 poslanců, tedy všech, kteří podepsali listinu o mé nominaci, včetně poslance Michala Doktora, podporuje vznik vlády na půdorysu bývalé koalice a nebude dávat důvěru vládě Jiřího Rusnoka," řekla po skončení zhruba hodinového jednání nominantka na premiérku Miroslava Němcová (ODS). Potvrdila také, že pokud Rusnokova vláda důvěru nedostane, bude se koalice snažit rozšířit jednání Sněmovny o jeden bod: výzvu prezidentovi Miloši Zemanovi, aby vládu pod jejím vedením co nejrychleji jmenoval. "Prezident by měl v souladu s Ústavou konat tak, aby ČR měla legitimní vládu v co nejkratší době. Neexistuje žádná jiná vláda, která by se mohla opírat o důvěru ve Sněmovně," řekla Němcová. Pokud by Miloš Zeman opravdu jmenoval Němcovou premiérkou, zřejmě by sestavila kabinet podobný vládě Petra Nečase, která před časem podala demisi. Chyběl by v ní ale ministr obrany Vlastimil Picek, který zůstal v Rusnokově vládě. "Personální otázky jsme neřešili. Zachovala bych půdorys původní vlády s ministry, kteří v ní působili. V té době bylo volné křeslo ministra kultury. Pan Picek ale přešel do vlády Jiřího Rusnoka, takže budeme uvažovat o jiném jméně," řekla Němcová.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309820-byvala-koalice-rusnoka-odmitneme-jednotne-stojednicku-mame-jen-my.html

"Stojednička" v zajetí paradigmatu, jehož podstatnou součástí je to, že považuje za normální to, co normální není, plete si parlamentní systém s Nečasovou "nagyoturou", ke které se chce znovu vrátit (viz podtržená pasáž zprávy), není sto reálně vyhodnotit situaci. Cituji M. Němcovou: "Zachovala bych půdorys původní vlády s ministry, kteří v ní působili."- Oni totiž ti ministři a M. Němcová ani neměli tušení, co se ve vládních institucích děje...

K pojmu "nagyotura" viz: http://radimvalencik.pise.cz/502-umelecti-aktiviste-a-necasova-nagyotura.html

Jen jako perličku lze uvést z rozhovoru M. Němcové pro Novinky.cz:

Otázka: Rusnok se odvolává na vládu Mirka Topolánka (ODS), kterou nechal prezident Václav Klaus vládnout čtyři měsíce v demisi.

M. Němcová: Toto přirovnání kulhá na obě nohy. Topolánkova vláda vzešla z voleb, měla důvěru voličů. Tu Rusnokova vláda nemá. Václav Klaus tehdy podmiňoval, že chce vidět stojedničkovou většinu. Chtěl vědět, zda právně existuje, navíc nechtěl jmenovat vládu, která by se opírala o komunistické hlasy.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309711-nemcova-topolanek-mel-duveru-volicu-i-kdyz-byl-v-demisi-rusnok-ne.html

Podle sociologických průzkumů (kterým ovšem nemusíme věřit, ale když mluvíme o důvěře voličů, měli bychom s nimi počítat) je důvěra veřejnosti Rusnokově vládě v současné podstatně vyšší, než byla Topolánkově ve stejné době po jejím ustavení. Jinak - stačí, když Zeman nechá podle "dosavadních zvyklostí" vládnout Rusnokovu vládu stejnou dobu, pak další rovněž stejnou dobu, tak na M. Němcovou se do voleb vůbec nedostane. To, co se bude dít, bude ovšem rozhodujícím způsobem záviset na vývoji veřejného mínění. Více než kdy jindy. Je to příležitost i závazek. Výroky ve stylu "Zachovala bych půdorys původní vlády s ministry, kteří v ní působili." ovšem M. Němcová příliš nepřispívá k tomu, aby došlo ke zvratu ve vývoji veřejného mínění v neprospěch Rusnokovy vlády. (Je to stejný úlet, jako ten Balvínův, který je trošku méně nápadný, ale bude znovu a znovu připomínán.)

A ještě jedna perlička (citováno z Novinky.cz):

Zveřejnění platů vedoucích pracovníků úřadu vlády v minulém týdnu pravděpodobně nebude mít vliv na názor státních zástupců v kauze někdejšího šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Ten čelí obžalobě, že se loni podílel na zveřejnění dvou výplatnic někdejší vrchní ředitelky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Podle státních zástupců tím došlo k nelegálnímu zveřejnění jejích osobních údajů. Žena se pak podle spisu stala "veřejně známou", zhoršila se její pověst a stala se terčem nadávek. Od minulého týdne je přitom známo, že Nagyová měla na výplatnici za rok 2011 i s odměnami více než 2,2 miliónu korun. "Pro obžalobu je podstatné, jaká byla situace v době spáchání trestného činu," sdělila Právu Pokorná.

Viz: http://www.novinky.cz/krimi/309696-nad-randakem-se-vznasi-trest-i-po-zverejneni-platu-nagyove.htmlhttp://www.novinky.cz/krimi/309696-nad-randakem-se-vznasi-trest-i-po-zverejneni-platu-nagyove.html

Rusnokova vláda příslušné příjmy J. Nagyové a dalších zveřejnila a zveřejňuje. Vychází přitom z právního rozboru, že ten, kdo ze svého na veřejné příjmy přispívá, má právě vědět, co se s nimi děje. To pochopitelně zavazuje i Rusnokovu vládu (její činitele), aby se chovali k veřejným prostředkům s péčí řádného hospodáře, a to i pokud jde o platy a odměny státních zaměstnanců.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.66) Hra: Co přinesl 5.8.13 – Superaféra 54 dagmar Žaludová 09. 08. 2013 - 20:34