Kdyby tak mělo Německo Babiše…

26. září 2017 | 07.42 |

Co znamená výsledek německých voleb pro nás? Předně je nutné si uvědomit, že situace u nás (a v dalších zemích středounijního prostoru) je výrazně odlišná. Bude také ještě nějakou dobu pokračovat tendence divergence politické situace u nás, potažmo dalších zemí středounijního prostoru) a v Německu.

Kdyby tak Německo mělo Babiše... Ano. V Německu by to znamenalo alespoň nakročení z pomalého, ale vytrvalého zabředávání do slepé uličky. Jenže v Německu je něco takového nemožné. Je nemožné či alespoň velmi omezeno bohatnout systémem "Babiš" (a jemu podobní), je nemožné z pozic majetku takto napřímo vstoupit do politiky (mj. i z důvodu jejího zpravodajského "ošetření před nežádoucími živly"). A tak si Německo se sklonem ke korporativismu může jen povzdechnout. (V intencích včerejšího článku předpokládám, že po neúspěšném hledání "macronovské náhražky merkelovštiny" v Německu na "babišovskou korekci" už nebude čas.)

Výsledek německých voleb pro nás tak znamená:

- nejen povzbuzení pro Okamuru,

- nejen vážné varování KSČM,

- nejen další problém pro ČSSD,

- ale zejména velké povzbuzení pro Babiše. A to právě v důsledku intuitivně a na český způsob pociťované potřeby odpoutat se ze sebezáchovných důvodů od německého směřování do slepé uličky merkelovské politiky a potřebou obrany před očekávanými důsledky této politiky.

Metodologická poznámka:

Očekávám, že lidé takto racionálně neuvažují, že jednají intuitivně. To je z metodologického hlediska určité nedorozuměni, resp. nepochopení toho, o co jde. Ano. Lidé při svém rozhodování většinou využívají svou představivost a emociální vyhodnocení svých představ, přitom tak činí spontánně, nezamýšlejí se, je to tak "intuitivně pociťují".

Mohou se mýlit. Ale většinou to funguje poměrně dobře. A, to že nepoužívají racionální kalkul, ještě neznamená, že jejích rozhodování je "iracionální". Dochází k racionálním výsledkům a lze jej vědomým použitím racionálního uvažování interpretovat.

Je to podobné jak s analogovým počítačem a počítačem založeným na logických prvcích. Analogový počítač dojde k poměrně přesným matematickým výsledkům procedurami, které nejsou "čistě matematické". Převedením dat do digitální podoby a použitím počítače založeného na logických prvcích můžeme dát přesnější výsledek, simulovat chování analogového počítače, upozornit na případná typická selhání. Podobně, pokud máme k většinovému vnímání společenské reality a reagování ze strany lidí určitou empatii, můžeme racionálně reprodukovat způsob jejich rozhodování. Rozhodně není dobré lidi podceňovat.

Osobní poznámka:

Nebudu volit Babiše, jak mě někteří podezírají. Nikoli z toho důvodu, že bych to považoval za špatnou volbu. Je to volba, kterou přes všechna její rizika je patrně nutné vyzkoušet. Ale snažím se myslet na několik tahů dopředu, a tak budu volit stranu, která sice zatím ještě ne, ale možná až to bude skutečně třeba (naděje umírá poslední), bude představovat největší a reálnou protiváhu proti případnému Babišovu utržení se ze řetězu. Ale nebude to hlas ve prospěch vedení této strany.

Současně zdůrazňuji, že pojetí penzijní problematiky a penzijní reformy v programu ANO považuji za jediné přijatelné ze všech ostatních stran. Zejména proto, že se nejedná o sliby, jako v případě jiných stran, ale o předložení nástinu koncepce, kterou lze prosadit a jejíž prosazení by vedlo k nápravě stavu. Jedním z prvních kroků po volbách bude právě na toto téma vyvolat veřejnou i odbornou diskusi.

Poznámka žertem:

Právě jsem v Portugalsku a dozvěděl jsem se (dřív jsem to nikdy podrobně nestudoval), že Salazar začínal jako ministr financí, viz celé o této osobnosti:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ant%C3%B3nio_de_Oliveira_Salazar#Ministr_financ.C3.AD

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kdyby tak mělo Německo Babiše… ondrey 26. 09. 2017 - 08:35